Pedagog Institutu tvůrčí fotografie Jindřich Štreit získal první cenu za autorskou knihu v soutěži Nejkrásnější kniha roku

pátek 28. dubna 2017 6:34 Autor: Ondřej Durczak

2017 04 ITF uspech knihy 1

PRAHA, OPAVA - Ve středu 19. dubna v 18 hodin proběhlo v letohrádku Hvězda slavnostní vyhlášení cen 52. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016, kterou každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví.
 
2017 04 ITF uspech knihy 2První cenu v kategorii Bibliofilie a autorské knihy získala publikace Kde domov můj pedagoga ITF a fotografa Jindřicha Štreita. Se Štreitem na knize spolupracoval také pedagog ITF a sociolog doktor Jiří Siostrzonek, který také do publikace napsal úvodní text. Ten je osobitě laděný, poetický, přesto však i odborně reflektující život lidí bez domova. Vysoce přerůstá rámec běžné výplně úvodních stránek knihy a vytváří spolu se Štreitovými obrazy dokonalou symbiózu.

Jindřich Štreit prokázal na vcelku často opakovaném tématu bezdomovců nejvyšší stupeň nejen vizuálního cítění, ale především lidského přístupu a pochopení osudů. V očích portrétovaných je zřetelná komunikace s autorem a vzájemné vcítění fotografa do bezútěšných osudů. Štreit se však nespokojuje jen s hlubokou psychologií svých modelů, jeho fotografie s mistrovským světelným řešením, využitím barev nebo struktur materiálů se blíží vrcholným manýristickým plátnům.

2017 04 ITF uspech knihy 3Publikace je kromě silných a vypovídajících fotografií také hodnotná svou netradiční formou. Nejedná se o klasicky vázanou knihu, ale o soubor volných listů grafického papíru uložených v lepenkové krabici. Knihu vydalo nakladatelství Wo-men, které vede Bára Baronová. Ta spojuje symbolické použití lepenkové krabice a převázání motouzem s obsahem fotografií, protože lidé bez domova často tyto materiály využívají jako svůj základní materiální prostředek k přečkání noci, zimy apod. Sama pak o knize říká: „Koncept knihy-objektu tak vychází z materiálů, které jsou lidem bez domova známé. Ty, které se v nejtěžších chvílích na ulici stávají jejich vlastnictvím, základním stavebním kamenem jejich přechodného domova.“ Grafické řešení knihy vytvářelo studio Artbureau, konkrétně Jakub Wdowka, Ondřej Kramer, Tomáš Smrčka.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015