O hygieně rukou se studenty Ústavu ošetřovatelství ve Slezské nemocnici Opava

pátek 11. května 2018 8:09 Autor: Martina Vaculíková

2018 05 FVP ciste ruce 1

OPAVA – Věděli jste, že 95% lidí si myje své ruce nesprávně? Pátek 4. května 2018 se nesl ve Slezské nemocnici v Opavě v duchu Světového dne hygieny rukou. Tento den upozorňuje na význam mytí rukou jako rozhodujícího preventivního opatření proti přenosu mnoha infekčních onemocnění. Špinavýma rukama se šíří až 80% infekcí, přičemž se může jednat například o hepatitidu typu A, salmonelózu, průjmová i respirační onemocnění. Bakterie se často množí na běžně používaných předmětech např. madla nákupních košíků, držadla v hromadných dopravních prostředcích, kliky u dveří, mince, bankovky, platební karty, tlačítka zvonků, mobilní telefony, počítačové klávesnice a myši, vodovodní baterie atd. Tato kampaň připomíná, jak důležité je mít osvojenou správnou techniku mytí rukou.

2018 05 FVP ciste ruce 2V areálu opavské nemocnice byly vybudovány stanoviště, kde si mohli návštěvníci vyzkoušet, jak efektivně si myjí ruce a získali informace o správném postupu. Na stanovišti v rámci dětského oddělení se zaměřili studenti Ústavu ošetřovatelství Fakulty veřejných politik v Opavě společně s dětskými sestrami na osvětu hygieny rukou u dětské i dospělé populace. Všichni, včetně těch nejmenších si mohli zábavnou formou vyzkoušet, jak si cvičným dezinfekčním roztokem ruce vydezinfikovat a pod speciální lampou sledovali, kde dezinfekce zanechala svou stopu a kde ne. Tradičně je tato akce spojena se Dnem otevřených dveří dětského oddělení. Děti měly tudíž možnost zúčastnit se komentované prohlídky prostor dětského oddělení. Pro ty nejmenší byl připraven zábavný program v podobě malování na obličej, klaunů a omalovánek.

2018 05 FVP ciste ruce 3

2018 05 FVP ciste ruce 4