Impérium vrací úder: středověké mocenské konflikty očima odborníků

čtvrtek 10. ledna 2013 10:22 Autor: Administrator

0110 imperiumVelké válečné konflikty 15. století: boje na válečných polích, ale také bitvy na poli propagandy poškozující nepřítele a mobilizující potenciální či reálné spojence. V pořadí třetí přednáškový cyklus s podtitulem Propaganda ve službách války o kalich přináší neobvyklý pohled z doby pozdně středověké společnosti.

Ve středu 16. ledna (od 15 hodin, Kulturní dům Na Rybníčku) se tematice budou věnovat hned tři odborníci. Martin Čapský z Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, Zdeněk Vybíral, historik a pracovník Husitského muzea v Táboře, a Wojciech Dominiak z Opolské univerzity v Opolí.

„Pozdně středověká společnost si dokázala překvapivě rychle předávat informace a reagovat na kroky protistrany. Takzvaní Boží bojovníci se tak obratem ruky stávali drancujícími kacíři a císař Zikmund (ochránce křesťanstva před Turky a husity) zas apokalyptickou šelmou a zjeveným Antikristem,“ přiblížil tematiku Martin Čapský.

Cyklus Impérium vrací úder věnovaný husitské problematice se realizuje v rámci projektu Popularizace VaV historických věd (Ústav historických věd, Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě) a navazuje na předchozí dva cykly věnované jednak sběratelství a emblémům, jednak kulturnímu dění a životnímu stylu v Československu v 50. a 60. letech.

Stejně jako v předchozích případech bude cyklus prezentován na vybraných středních školách v každém kraji České republiky (mimo Prahu). Více informací na popularizacevedy.slu.cz.

Témata přednášek

• S husou za pasem. Obraz husitů mezi úděsem a karikaturou (Mgr. Martin Čapský, Ph.D.)
  • Zrcadlo revoluce. Sebepředstavy a mýty husitství v obrazových pramenech (PhDr. Zdeněk Vybíral, Ph.D.)
  • Schizmatický král versus apoštol Litvy. Paralely konfliktu Polska a řádu německých rytířů (dr Wojciech Dominiak)

OPVK popularizace
Přednáškový cyklus je realizován v rámci projektu Popularizace VaV histor. věd (č. CZ.1.07/2.3.00/35.0037) financovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.