Gymnazisté z Moravskoslezského kraje si opět vyzkoušejí dějepisné znalosti

pátek 18. ledna 2013 8:45

2013-01-18 historicka soutezUž posedmé se letos na Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity setkají vybraní studenti gymnázií z Moravskoslezského kraje, aby změřili své znalosti z různých období dějin. Další ročník dějepisné soutěže vyhlašované od počátku oběma opavskými gymnázii a odborně garantované ÚHV se uskuteční 25. ledna a je zacílen k tématu „Radosti a strasti přemyslovských knížat“.

„Také tentokrát očekáváme účast těch, kdo si o ni výkony ve školních kolech řekli,“ uvedla PhDr. Simona Krajcarová z Mendelova gymnázia v Opavě, jedna ze zakladatelek záslužné aktivity, která zatím nemá obdobu ve všech krajích, a tedy ani adekvátní celorepublikovou platformu. V sídelním městě naší univerzity však našla díky spolupráci vyhlašovatelů s ÚHV pevné zakotvení.

Po úvodním přivítání účastníků na akademické půdě se gymnazisté pustí do písemného testu a na dobu potřebnou k jeho vyhodnocení, je pro ně tradičně připraven doprovodný program. „Orientujeme ho tak, aby poznali historii města, jeho památky a kulturní instituce a seznámili se i s prostředím univerzitního pracoviště historiků a možnostmi studia historie,“ přiblížila PhDr. Krajcarová (na snímku). „V tom jsme si na základě pozitivních zkušeností zvykli spoléhat na zdejší doktorandy, případně další členy pobočky Historického klubu. Ti ostatně soutěž též hodnotí, ale ještě dříve zpracovávají seznam doporučené literatury ke zvolenému tématu,“ dodala.

Do odpolední ústní části soutěže se už dostanou pouze ti nejúspěšnější z testů. Předpokládá se, že jich bude šest, při případné rovnosti bodů maximálně osm. Mezi nimi se rozhodne, kdo rozšíří dosavadní společnost laureátů, jíž zatím kraluje vítěz prvních tří ročníků Jiří Neminář (Mendelovo gymnázium Opava) a jeho následovníci Tomáš Vachutka (Gymnázium Ostrava-Zábřeh), Marek Winogrodzki (Gymnázium Havířov-Město) a Do Du Cuong (Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba). „Všichni jmenovaní tu zanechali velký dojem, jejich znalosti se daly hodnotit nejpřísnějšími kritérii,“ potvrdila PhDr. Krajcarová.

A jaká byla dosavadní témata soutěže? Pro premiéru v únoru 2007 organizátoři vybrali způsob života v době gotiky. V dalších ročnících, jež se konaly pokaždé v závěru ledna, se soutěžilo ve znalostech životního stylu doby renesance a života doby baroka. „Předloni padla volba na téma Evropa tančila valčík postihující dějinné události v habsburské monarchii v období 1850-1914 a v minulém roce, v němž tak exceloval student s vietnamskými kořeny, což máme dodnes v živé paměti, se tématem staly manželky československých prezidentů,“ uzavřela dějepisářka Mendelova gymnázia.