Festival Na cestě zahájí večer s Hanou Fialovou

2017 10 Na ceste slavnostnizahajeni-plakat

OPAVA - Již v pondělí 23. října od 17 hodin se můžete těšit na slavnostní zahájení letošního ročníku festivalu Na cestě.

Atmosféru nám zpříjemní líbivé tóny Hany Fialové - sólistky Národního divadla moravskoslezského a Thálie za rok 2014!

Nebude chybět ani RAUT (jako od maminky!) a nějaká ta sklenice dobrého vína.

Tak neváhejte, vykročte tou správnou nohou a alou ROVNOU ZA NOSEM!
Uvidíme se v Obecním domě v Sále Purkmistrů!

VSTUP ZDARMA

Básnické hlasy s Jakubem Řehákem

2017 10 Jakub Rehak

OPAVA – Další pokračování Básnických hlasů je tady! V úterý 24. října od 19 hodin v Evžen Jazz Café Clubu nás čeká jedinečný večer s jedinečným autorem. Hostem bude básník a editor Jakub Řehák.

Jakub Řehák (*1978) vystudoval Vyšší odbornou školu filmovou ve Zlíně. Pracuje jako redaktor webových stránek Městské knihovny v Praze. Žije v Praze.

Básně, recenze a eseje publikoval časopisecky mj. v A2, Hostu, Kontextech, Respektu, Tvaru a Souvislostech. Delší studie věnoval básnickým dílům André Bretona a Zbyňka Havlíčka.

V roce 2008 vydal básnickou sbírku Světla mezi prkny, která byla v roce 2009 nominována na cenu Magnesia Litera a Cenu Jiřího Ortena. V roce 2012 vydal básnickou knihu Past na Brigitu, za kterou obdržel v roce 2013 cenu Magnesia Litera za poezii. Spolu s Miloslavem Topinkou byl editorem antologie Nejlepší české básně 2010.

Večerem provází pedagog Ústavu bohemistiky a knihovnictví Jakub Chrobák.
Koná se za podpory Slezské univerzity v Opavě.

Koná se jako součást divadelního festivlau Na cestě: http://www.festivalnaceste.cz/p/z-programu.html

Global Village bude tentokrát na OPF

KARVINÁ - Přijďte se seznámit s kulturou cizích zemí, poznat jejich zvyky a ochutnat jejich národní jídla nebo nápoje.

Představí se Vám studenti z partnerských univerzit z Itálie, Portugalska, Turecka, Německa, Slovenska a Ruska. Chybět nebude ani prezentace naší národní kuchyně.

Dozvíte se více, o činnosti centra Business Gate, Aiesecu apod.

Dostanete více informací o možnostech studia nebo absolvování stáží v zahraničí. Poznání cizích zemí za pár hodin!!!

Kdy: 8. 11. 2017 v 13:00
Kde: foyer hlavní budovy fakulty OPF Karviná

Kulturní dramaturgie představí publikaci o oboru

OPAVA – V rámci blížícího se festivalu Na cestě, který se uskuteční od neděle 22. října na několika místech v Opavě, představí studenti a pedagogové studijního oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo zbrusu novou publikaci zachycující uplynulé desetiletí tohoto oboru na Slezské univerzitě v Opavě. Křest brožury bude spojen s literárním večerem, na který jste zváni v úterý 24. října od 17 hodin v Evžen Jazz Café Clubu (Beethovenova 2, 746 01 Opava).

„Dovolujeme si vás pozvat na křest drobné, ale krásné a především obsažné publikace, která shrnuje historii, milníky či úspěchy oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo,“ vzkazují pořadatelé s tím, že se můžete těšit na příjemné prostředí, skvělé návštěvníky, pestrou ochutnávku naší činnosti, novou brožurku – a samozřejmě skleničku něčeho dobrého.

My ještě doplňujeme, že v rámci literárního večera vystoupí také talentovaná houslistka Markéta Linhartová, básníci spjatí s Opavou a okolím jakými jsou Ondřej Hložek či David Bátor nebo hudebník, mimo jiné také absolvent Kulturní dramaturgie, Jan Hanousek a další...

28. Literární Myslivna přinese do Opavy Polsko

2017 10 liter polsko

OPAVA – V úterý 17. října od 19 hodin opanuje Bar Myslivna (Masarykova třída 34, 74601 Opava) další, již 28. literární večer v Myslivně. Ten tentokrát uším literatury chtivých Opavanů přinese ukázky polských autorů.

„Tématem večera bude Polsko v literatuře, tedy literatura našich severních sousedů - poezie i próza. Zazní ukázky autorů, jakými jsou například Tokarczuk, Milosz, Tuwim, Varga, Melecki a další v proudu literárního čtení,“ uvedl k večeru jeden z pořadatelů, pedagog Slezské univerzity v Opavě, Marek Timko. Kromě něj budou ještě číst Ondřej Hložek a Petr Waleczko.

Akce probíhá za podpory Statutárního města Opava.

O hospicové péči a posledních věcech člověka

OPAVA - Další z přednášek cyklu "Člověk pod lupou společenských disciplín", pořádaných Ústavem pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik v Opavě, se zaměří na "Hospicovou péči a poslední věci člověka".
Slova se ujme Bc. Andrea Radomská, DiS, poradkyně pro pozůstalé Mobilního hospice Strom v Novém Jičíně.
Přednáška se uskuteční ve středu 12. října 2017 od 9 hodin v posluchárně C205 budovy FVP, Bezručovo nám. 14 v Opavě.

2017 10 12 FVP Posledni veci cloveka

 

Čapkovu Bílou nemoc přiblíží Hasan Zahirović

NOVÝ JIČÍN - Ve své další přednášce se pedagog Slezské univerzity v Opavě a významný Čapkolog, člen společnosti bratří Čapků, zaměří na divadelní hru Bílá nemoc. U příležitosti vydání této hry bude přednášet 11. října 2017 od 17 hodin v kavárně Coffee bar Cappello v Novém Jičíně (Štefánikova 809/1, 741 01 Nový Jičín).
Vstupné 60 Kč, studenti 40 Kč.

2017 10 Bla nemoc Hasan Z

 

O vztazích bratří Čapků a Aloise Jiráska bude hovořit Hasan Zahirović

OPAVA – O vztazích a vzájemném ovlivňování rodiny bratří Čapků a literáta Aloise Jiráska bude v Městské knihovně Egona Hostovského v Hronově hovořit pedagog Slezské univerzity v Opavě, čapkovský populátor, člen Společnosti bratří Mgr. Čapků Hasan Zahirović, Ph.D.
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 5. října 2017 od 17.30 hodin.

2017 09 Hronov  zahirovic

Jakub Plaskura v křesle Hovorů přivítá válečného pilota a vítěze Robinsonova ostrova

21032399 331758887235457 5275426397783973417 n

OPAVA - Talk show studenta Slezské univerzity v Opavě Jakuba Plaskury se po prázdninách vrací. Do křesla si ke zpovědi tentokrát pozval dva muže – bývalého vojenského letce Antonína Zelenku a vítěze reality show Robinsonův ostrov Marka Orlíka.

Antonín ZELENKA: zažil bombardování Plzně, následky po atentátu na Heydricha, po válce vystudoval leteckou akademii, aby mohl sloužit v armádě jako jeho vzory - českoslovenští letci. Jenže Antonín Zelenka se stal jednou z obětí poválečné doby. Jak to vlastně v Československu vypadalo po roce 1948? Co jste mohli? Co jste nesměli? Jak to vypadalo v pracovních táborech?
Vyprávění muže, který několik let prožil v táborech v Jáchymově a na Kladně. Po propuštění se usadil v Opavě, kde spokojeně žije dodnes. Dějepis na středních školách je sice krásná věc, ale přijďte si poslechnout autentický příběh pamětníka té doby.

Marek ORLÍK: rodák z našeho regionu vyhrál vůbec první sérii reality show Robinsonův ostrov, kterou možná znáte také díky slavné americké verzi Kdo přežije! Reality show vysílala TV NOVA od ledna tohoto roku a Marek se stal ve filipínském ráji posledním přeživším. Přechytračil, přelhal a fyzicky přemohl všechny soutěžící. Pohádka o tom, jak si opavský student došel pro miliónovou výhru ve fyzicky a společensky náročné hře, která je světovým fenoménem.

Talk show se uskuteční 27. září od 19 hodin v Klubu Art opavského Obecního domu (Ostrožná 236/46, 74601 Opava). Vstupné je tradičně ZDARMA.
Celý tým Hovorů se těší na vaši návštěvu.

Brain&Breakfast - Hledání vlastní cesty

KARVINÁ - Přijďte si 27. září od 8.30 hodin vychutnat inspirativní snídani s Janem Košturiakem na téma Hledání vlastní cesty. Snídat se bude v Business Gate · Karviná. Vstup zdarma!
Přihlásit se můžete pomocí odkazu: 1url.cz/jtUKT

21430049 1765182623779310 274585287162828862 n

Do Literární Myslivny vtrhne peklo!

2017 09 peklo

OPAVA – Školní prázdniny jsou u konce a tím končí také zahálení Literární Myslivny. Proto si zapište do diářů datum 26. září 2017 a přijďte v 19 hodin již tradičně do baru Myslivna na Masarykově třídě, kde se odehraje večer XXVII. Literární Myslivny na téma velmi žhavé - Peklo v literatuře!

Různé druhy pekelníků a děsivých stvoření v próze a poezii.
Mefisto, Satan, Ďábel, Woland...mají různá jména.
Pojďte se s námi projít žhavým tématem.

Úryvky z děl světové, domácí i jiné literatury budou předčítat oba pořadatelé, Ondřej Hložek a Marek Timko. Připojit se můžete i vy.

TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015