5. ročník mezinárodního gastronomického workshopu PRESERVING CULINARY CULTURE

2018 06 ULGAT konference

OPAVA - Ve dnech 18. - 22. 6. 2018 pořádá Ústav lázeňství gastronomie a turismu již 5. ročník mezinárodního gastronomického workshopu PRESERVING CULINARY CULTURE za účasti týmů z Maďarska, Slovenska, Srbska a Ukrajiny. Jako v předchozích ročnících probíhá akce pod  záštitou švýcarské nadace - La Fondation pour la Formation Hôtelière for European Hospitality/Tourism Partner Institutions.

V Galerii Breda se chystá výstava studentských maturitních prací

OPAVA - Centrum multimediální tvorby (CMT) Filozoficko – přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a Střední škola průmyslová a umělecká Opava spolupracují na organizaci výstavy studentských maturitních prací.

Výstava bude veřejnosti přístupná od 5. června 2018 v Galerii Breda v prvním podlaží (poblíž pobočky České pošty) ve Společenském a obchodním centru Breda & Weinstein v Opavě, jehož vedení prostor galerie naší fakultě již delší dobu poskytuje.

Výstavu Maturity 2018, která se koná u příležitosti 25 let uměleckých oborů, si můžete prohlédnout do 27. června 2018. Uvidíte práce z oblasti grafického designu, průmyslového designu a tvorby hraček a herních předmětů.

CMT se Střední školou průmyslovou a uměleckou v Opavě má navázanou spolupráci, 24. dubna 2018 zde pořádalo přednášku zaměřenou na studijní programy a studijní obory, jež jsou středoškolským studentům této umělecké školy blízké: tvůrčí fotografie, multimediální techniky a audiovizuální tvorba.

Fenomén Šumperák / přednáška Tomáše Pospěcha

OPAVA - Také na stránkách univerzitních zpravodajských médií jste se už několikrát mohli setkat s pozvánkou na fotografickou výstavu prostě nazvanou Šumperák. Nejspíš jen ti pamatující předlistopadovou dobu ví, že takto byla označována rodinná vila, kterou v různých podobách a "domácích" úpravách najdeme dodnes prakticky v každé vesnici či městě. Stala se tak nejen symbolem doby, ale pro mnohé také výkladní skříní manuální či kreativní schopnosti svého majitele. A právě na fenomén Šumperáků se ve svém dlouholetém projektu zaměřil fotograf s kořeny na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Tomáš Pospěch.

Popovídat si s ním můžete v úterý 29. května 2018 od 18 hodin, kdy nezsiková organizace a galerie Bludný kámen připravila s autorem besedu. Ta se uskuteční v Matičním domě (ul. Matiční 2, hned u Rybího trhu).

Více na FB události.

Informatici připravují doktorandský workshop

OPAVA - v pátek 18. května 2018 připravuje Ústav informatiky FPF v Opavě Doktorandský workshop. Akce se pořádá jednou za semestr a studenti doktorského studia zde přednáší o tématech a postupu svých rigorózních a disertačních prací. Ideální pro všechny zájemce o informatiku v jakýchkoliv podobách.

Workshop se uskuteční od 9 hodin v učebně B1 budovy na Bezručově náměstí 13.

Magdalena Ujma se zaměří na vztahy české a polské šlechty v 16. století

2018 05 UHV prednaska Ujma

OPAVA - Ve středu 16. května 2018 od 17:15 hodin se v učebně M1 Ústavu historických věd uskuteční přednáška prof. Magdaleny Ujmy z Institutu historie Opolské univerzity. Přednáška proběhne v anglickém jazyce a buda zaměřena na téma "Inter-territorial relations of the noble between Poland and the Czechs in the 16th century in the light of Polish historiography".

Magdalena Ujma (*1959)
Rodačka z Opolí prof. Magdalena Ujma v současné době působí na Katedře dějin novověku Institutu historie Univerzity v Opolí. Svou badatelskou kariéru zahájila prací analyzující vztahy jezuitů a Krakovské akademie ve druhé polovině 16. a první polovině 17. století. Habilitovala se prací o organizaci a hospodářské správě majetků Jana III. Sobieského r. 2005. Se „Lvem z Lechistánu“ a jeho rodinou spojila i své další výzkumy orientující se na klientské vazby polské raně novověké šlechty. Vedle toho se zabývá problematikou vnitřní i zahraniční politiky „Republiky obou národů“, tedy tzv. Polsko-litevské unie v 17. a 18. století, kterou studuje prizmatem dobového francouzského tisku.

Mezi její práce patří např.;
•    Sejmik lubelski 1572-1696, Warszawa (2003)
•    Latyfundium Jana Sobieskiego 1652-1696, Opole (2005)
•    "Nouvelles Ordinaires" wobec problemów związanych ze Śląskiem doby kontrreformacji w latach 1631-1648, Studia Śląskie (2005)
•    Wzorce osobowe synów kasztelana krakowskiego Marcina Zborowskiego (Z problematyki obyczajowości szlacheckiej XVI wieku) – dostupné online
•    Habsburgowie : biografie, herby, drzewa genealogiczne (kolektiv autorů), Warszawa (2010)
•    Samuel Zborowski i jego czasy, Opole (2017)

Informatici nasazují Truman Show

OPAVA - Dalším zajímavým snímkem doprovázeným slovy odborníka poračuje studentský filmový klub Filmáč Ústavu informatiky. Ve čtvrtek 19. dubna 2018 od 15 hodin se v učebně B1 bude promítat film Truman Show. Úvodním slovem a diskusí provede Dr. Anna Janíková.

Více na FB události Filmáče Úi.

truman show

Na literární konferenci bude barvy Slezské univerziity hájit Oskar Mainx

PRAHA, OPAVA - Nejen v Opavě se v tyto dny konají akce připomínající 5 000 let židovské kultury. V pátek 20. dubna např. hostí Ústav české literatury a komparastiky Univerzity Karlovy v Praze konferenci nazvanou EGON HOSTOVSKÝ  Literární dobrodružství českého židovského spisovatele ve 20. století.Barvy Slezské univerzity v Opavě bude na konferenci hájit Mgr. Oskar Mainx, Ph.D., z jejího Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.

celý článek

Germanisté zvou na Barbaru

Opava - Ve středu 18. dubna 2018 od 18 hodin připravuje Oddělení germanistiky Ústavu cizích jazyků FPF SU v Opavě další ze svých setkání s německým filmem.

V posluchárně M3 budovy na Masarykově třídě 37 můžete zhlédnout snímek Barbara.

Jakub Plaskura si pozval hokejistu a studenta-cestovatele

OPAVA - Hokejista a student-cestovatel. To jsou další hosté studenta Slezské univerzity v Opavě Jakuba Plaskury v jeho pořadu Hovory s... Do křesla Klubu Art opavského Obecního domu ve středu 18. dubna 2018 od 19 hodin usednou:

David MORAVEC:
Mistr světa a olympijský vítěz v ledním hokeji z Nagana 1998 je rodákem z Opavy. Za svou kariéru prošel kluby v Rusku, Švédsku, Finsku, Německu, na Slovensku a v české nejvyšší soutěži je jeho jméno spjato s celky Vítkovic, Třince a Plzně. Hráč důležitých gólů, který má celkem pět medailí z velkých světových akcí, ale také hráč, kterému nebylo přáno, aby se naplno prosadil v NHL, kam jen na chvilku nahlédl v dresu Buffala Sabres. Dnes mj. hokejový expert ČT sport.

Vít KANYZA:
Mladý student AVT Slezské univerzity v Opavě vyměnil míč za fotoaparát a cestování. Vít byl vůbec prvním hostem Hovorů v říjnu 2016 a od té doby se v mnohém posunul. Má na svém kontě úspěchy se svým dokumentárním filmem a na pažbě už přes 30 zemí světa, které procestoval křížem krážem. Jak sám říká, je vždy připraven s úsměvem na rtech, letenkou v jedné ruce a s fotoaparátem v té druhé.

Vstupné od dubna dobrovolné. Těšíme se na vaši návštěvu.

2018 04 Hovory s duben

Základní škola T. G. Masaryka spolupracuje s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou

OPAVA - Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě pořádá ve spolupráci se Školní družinou při Základní škole T. G. Masaryka v Opavě výstavu výtvarných prací dětí školní družiny a školních klubů okresu Opava „Pohádkový svět“.

Vernisáž a vyhlášení nejlepších prací se uskuteční v pondělí 16. dubna 2018 v 15.30 v Galerii Breda v prvním podlaží (poblíž pobočky České pošty) v prostoru Společenského a obchodního centra Breda & Weinstein v Opavě.  Výstava potrvá do 29. dubna 2018.

Akademická obec Fakulty veřejných politik v Opavě bude 15. května

Shromáždění Akademické obce Fakulty veřejných politik v Opavě se uskuteční v úterý 15. května 2018 v 11:00 hodin v aule C312 na Bezručově náměstí 14.
Všichni pedagogové a studenti jsou srdečně zváni.

2018 05 AO FVP

 

 

TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015