Matematici zvou na adventní výšlap na Emu

OPAVA, OSTRAVA – Provětrat se a také si protáhnout si tělo či předvánočním stresem a shonem znavenou duši. Pokud i vy patříte mezi takto postižené, přijměte pozvání matematického ústavu v Opavě na výšlap na ostravskou Haldu Ema.
Vše se uskuteční v neděli 17. prosince 2017, sraz je v 10:30 hodin před nádražím Ostrava-hlavní nádraží.

Z Opavy je nejvhodnější vyjet z nádraží Opava-východ v 9:37 nebo 9:42 hodin, poté přestoupit ve Svinově na vlak s odjezdem v 10:20 na hlavní nádraží, kde budete tři minuty před srazem.

Dress code není předepsán, ale určitě se přizpůsobte počasí jak oblečením, tak obutím…

2017 12 17 MU vyslap na Emu

Dvě setkání s univerzitními divadelníky

Opava – Hned na dvě zajímavé akce zvou své spolužáky studenti oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. Ve středu 13. prosince to bude od 10.30 hodin veřejná zkouška z Divadelního workshopu "Monology" a o hodinu později, tedy v 11.30 hodin workshop s BcA. Amálii Křížovou s názvem Rodinné kořeny - veřejná realizace strukturovaného dramatu.

Obě setkání s univerzitními divadelníky si můžete užít ve zkušebně Kulturní dramaturgie v budově Hauerova ulice 4, Opava.

Pěvecký sbor zve do muzea na adventní koncert Parlando cantabile − Od řeči ke zpěvu

OPAVA - V sobotu 16. prosince 2017 zve Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě do Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea (Komenského 10, Opava), kde od 17 hodin připravil koncertní vystoupení Parlando cantabile, tedy Od řeči ke zpěvu.

Přijměte pozvání sbormistrů Mgr. Vladimíry Vašinkové a Josefa Kostřibyna i všech členů tělesa na tradiční adventní koncert v jedné z nejzajímavějších budov města. V programu Parlando cantabile − Od řeči ke zpěvu představí duchovní i světské skladby českých a zahraničních autorů, známé vánoční písně, osobité hlasy našich sólistů či moderně koncipované písně v aranžmá nebo autorství Josefa Kostřiby, kultivovaný klávesový doprovod a propojení s poetikou mluveného slova.
Vstup je zdarma.

Opavský akademický sbor již téměř tři desetiletí naplňuje poslání, jež mu vetkli do vínku zakladatelé PhDr. Artur Sommer a MgA. et MgA. Petr Škarohlíd. Sbor dnes tvoří nedílnou součást akademického života Slezské univerzity, kterou s úspěchem reprezentuje na řadě velkých festivalů a soutěží v zahraničí, odkud vždy přiváží vysoká ocenění.


2017 12 16 Sbor muzeum

O Komenském a jeho odkazu dnešnímu vzdělávání

OPAVA – Studenti oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo zvou všechny zájemce na přednášku PhDr. Miroslavy Polákové, Ph.D., nazvanou "Angelus pacis Jana Amose Komenského". Jinými slovy, hovořit se bude o Janu Amosu Komenském a jeho odkazu v dnešním vzdělávání.

Přednáška se uskuteční v pondělí 11. prosince 2017 od 14 hodin v učebně M13 univerzitní budovy Masarykova třída 37.

2017 12 11 Komensky plakat

Profesor Abramowicz bude přednášet o problémech gravitace

OPAVA - Ve čtvrtek 7. prosince v 13 hodin se v místnosti SMUF na ústavu fyziky (Bezručovo nám. 13, Opava) uskuteční přednáška světaznámého astrofyzika prof. M. A. Abramowicze s názvem A short review of unsolved fundamental problems that may be relevenat to Kerr gravity: QPO, jets, FRB, ULX.

Vyhodnocení soutěže vtipné němčiny se uskuteční na univerzitní půdě

OPAVA - Bildungs- und Sozialwerk, Vzdělávací a sociální dílo, o. p. s., a BOHEMIA Troppau, o. p. s., ve spolupráci s Ústavem cizích jazyků Slezské univerzity v Opavě připravil na 4. prosince 2017 v 10 hodin (učebna M 10 budovy Masarykova třída 37) slavnostní vyhodnocení Opavské soutěže vtipné němčiny nebo-li Troppauer Wettbewerb „Witzige Texte“.

Mottem soutěže je: Kdo porozumí žertu v cizí řeči, už se naučil hodně. Ještě více umu prokáže, kdo sám v jiné řeči napíše text, který vyvolá alespoň úsměv. Ne snad kvůli chybám, nýbrž proto, že se autorovi zdařila pointa.

Opavská soutěž vtipné němčiny je nultý ročník akce, jejíž cílem je oživení zájmu o německý jazyk. Bylo vyhlášeno několik kategorií - pro žáky základních škol téma Převyprávění kresleného vtipu a pro středoškoláky téma esej, vtip, povídka nebo báseň k jednomu z následujících nebo k libovolnému tématu - Jak bude vypadat Severní Morava/Slezsko v roce 2117?, Co mě překvapilo u osoby, mluvící jinou řečí?, Co se mi líbí (nebo nelíbí) na Opavě?

Text nesměl být dosud zveřejněn a musel obsahovat nejméně 60 slov. Hodnotila se vtipnost a originalita, nikoli jazyková správnost. Zaslané práce vyhodnotila porota pod vedením pedagogů oddělení germanistiky Slezské univerzity. V obou kategoriích bude udělena první cena, kterou bude stříbrný tolar Marie terezie, další tři nejúspěšnější soutěžící získají originální sladkosti od Sachera z Vídně.

Na moderní e-zdroje se podíváme očima knihovníků

OPAVA – V pondělí 4. prosince jste Ústavem informatiky zváni na zajímavou odbornou přednášku nazvanou "Moderné e-zdroje z pohľadu používatelov a knihovníkov", kterou bude přednášet Mgr. Lucia Poledníková ze společnosti Albertina Icome Praha.

Setkání se uskuteční od 12 hodin v učebně B4 budovy na Bezručově náměstí 13.

Elektronické informačné zdroje sa priebežne prispôsobujú potrebám študentov, pedagógov a vedcov nielen obsahom, ale aj nástrojmi. Aké sú trendy v sprístupňovaní digitálneho obsahu na podporu vedy a výskumu z pohľadu používateľov a správcov prístupu, si ukážeme na možnostiach využitia vo výučbe, pri samoštúdiu, či kolaboratívnom výskume. Pre informačných pracovníkov a správcov prístupu budú zaujímavé aj príklady nových spôsobov akvizície elektronických knih a multimédií.

Také tato akce má již na FB vytvořenou událost.

2017 11 27 UI moderni zdroje pohledu

Informatici promítnou Čistou duši

OPAVA – Už na čtvrtek 23. listopadu připravil další své promítání Filmáč Ústavu informatiky, a to film Čistá duše.

„Na základě hlasování byl zvolen film Čistá duše, v originále Ron Howard (2001, https://www.csfd.cz/film/4543-cista-duse/prehled/). Zájemci na něj mohou zaskočit ve čtvrtek od 15 hodin do učebny H5 na Hradecké ulici a vychutnat si příběh o autorovi teorie her, kterým byl americký matematik John Forbes Nash,“ za pořadatele pozval studenty i ostatní akademiky Mgr. Kamil Matula z Ústavu informatiky.

Promítání se věnuje také FB událost.

2017 11 23 filmac UI

Jakub Plaskura vyzpovídá opavského primátora a mistryni ČR v orientálním tanci

OPAVA – Bývalý ředitel domova seniorů, dnes politika a opavského primátora Radima Křupalu a taneční lektorku, mistryni ČR v orientálním tanci a Missis Models Sympatie 2017 Evu Grambalovou, známou jako Afra, si jako své další hosty do takl show Hovory s… pozval student Jakub Plaskura.

Aby čelili zvídavým otázkám, usednou do křesla pořadu 29. listopadu 2017 od 19 již tradičně v Klubu Art Obecního domu Opava.

Hovory 11 2017 - MONITOR

Jaký měl Čapek vztah k Šumavě?

VIMPERK, OPAVA - Jaký měl Karel Čapek vztah k Šumavě? Tak to je základní otázka, na kterou bude odpovídat Hasan Zahirović na nadcházejícím festivalu Šumava Litera, který se uskuteční v tomto týdnu ve Vimperku.

Opavský pedagog a člen Společnosti bratří Čapků dostane slovo ve středu 15. listopadu od 19 hodin v kavárně Happy Hemp.

Více o festivalu na webu www.sumava-litera.cz

2017 11 Sumava litera

Další Dlouhá noc krátkých textů nastane 28. listopadu

OPAVA – Další setkání příznivců německy psaných textů, pořádané oddělením germanistiky Ústavu cizích jazyků Slezské univerzity v Opavě společně s Mendlovým gymnáziem Opava a nazývané Dlouhá noc krátkých textů (Lange Nacht der kurzen Texte), nastane v úterý 28. listopadu 2017 od 18.30 hodin v Klubu Art Obecního domu Opava.

2017 11 UCJ Dlouha noc

TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015