Hasan Zahirović oslaví narozeniny Čapkovských pohádkových hrdinů

POLICE n. M., OPAVA - Víte, že Pejskovi a Kočičce ze slavné knížky Josefa Čapka je už 90 let a jejich "příbuzná" Dášenka slaví 85 narozeniny?

Tím, kdo to ví, je opavský univerzitní pedagog, vedoucí oddělení Kulturní dramaturgie a člen Společnosti bratří Čapků Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D. A právě on bude hostem Knihovny města Police na Metují, která v rámci letošní Noci a Andersenem připravila noční oslavu narozenin těchto oblíbených literárních postav, jejich příhody provázely již několik generací dětí.

Opavský pedagog dětem představí nejen zvířecí hrdiny, ale i jejich autory, pány Josefa a Karla Čapky. Má připravenou řadu zajímavostí, např. přiveze vydání pejska a kočičky z Ruska, představí jejich rodokmen a spoustu dalších věcí.

Středoškoláci se na den stanou fyziky z CERNu

OPAVA – Ve čtvrtek 22. března 2018 se na půdě Slezské univerzity uskuteční již 3. ročník International Masterclasses. Celosvětově jde již o 14. ročník, kdy se studenti středních škol mohou na den stát fyziky z CERNu.

Bližší informace na: http://mc.physics.cz/index.html

Archeologové pořádají přednášku

OPAVA - Cesta po francouzských lokalitách starší doby kamenné. To je název přednášky Mgr. Ondřeje Mlejnka, Ph.D., která se koná v úterý 20. března 2018 od 14.00 do 16.20 hodin. Pokud vás toto téma zajímá, přijďte do učebny M5 na Masarykovu třídu 37.  Akci pořádá Ústav archeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

2018 03 20 Archeologove plakat

 

Pietní akt u pamětní desky T. G. Masaryka

OPAVA - Při příležitosti 168. výročí narození českého státníka, filozofa a pedagoga, prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka se ve středu 7. března 2018 od 15.30 hodin uskuteční pietní akt u pamětní desky T. G. Masaryka, umístěné na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě 37.

Zakladatele státu si připomenou nejen představitelé politického a věřejného života města Opavy, ale samozřejmě i akademické obce Slezské univerzity v Opavě,  v zastoupení rektora univerzity květiny k patě památníku položí tiskový mluvčí Daniel Martínek.

GDG Opava - JavaScript Fundamentals

2018 03 UI GDG Opava
Zajímají tě technologie nebo je studuješ? Tak přijď na naší akci, kde se dozvíš základy o skriptovacím jazyce JavaScript, který se dnes hojně využívá ve sféře webových stránek a aplikací. Pozvání přijal zkušený speaker Michal Jarnot ze software solutions firmy STRV.

Co s sebou? :
● Dobrou náladu
● Rozum
● Dobrovolně kus techniky(notebook)

Odkaz na registraci : https://goo.gl/qrr7KW

Akci pořádají GDG Opava a GUG.cz: Česká Google User Group. Uskuteční se 5. března v 18 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, Bezručovo náměstí 1150/13, 746 01 Opava.

Václav Podestát opanuje galerii v Katowicích

OPAVA, KATOWICE – Fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Václav Podestát v nejbližším období opanuje galerii ZPAF v polských Katowicich.
V úterý 6. března zde otevře svoji expozici Wtedy i teraz/Then and Now, v rámci jejíž vernizáže představí i svoji publikaci S andělem uprostřed davu, známou i z nedávné výstavy v Opavě. Kurátorem výstavy je prof. Vladimír Birgus, který ji společně s doc. Jiřím Siostrzonkem také uvede. Do Galerie ZPAF jste zváni do 30. března.

2018 03 06 ZPAF Katowice - Vaclav Podestat

První Básnické hlasy roku přivítají Milana Děžinského

OPAVA – Také v roce 2018 se budeme zásluhou pořadatelské péče dvojice pedagog Slezské univerzity v Opavě Jakub Chrobák a její nedávný student Ondřej Hložek setkávat tváří v tvář s literáty na platformě pořadu Básnické hlasy.  Nový ročník otevře setkáním s autorem Milanem Děžinským. Vše se uskuteční v úterý 6. března 2018 od 19 hodin v Evžen Jazz Café Club (ul. Beethovenova 2, Opava).

Milan Děžinský (*1974) žije v Roudnici nad Labem. Do literatury vstoupil v polovině devadesátých let v Ústí nad Labem, kde založil a spoluredigoval studentský časopis Okruh.
Vydal sbírky Černá hodinka, Kašel mé milenky, Slovník noci, Přízraky a Tajný život. Jeho druhá sbírka se setkala s velmi dobrým ohlasem u kritiků. Básnické sbírky Slovník noci, Přízraky a Tajný život byly nominovány na cenu Magnesia Litera za poezii.

Jeho básně jsou pravidelně uváděny v ročence Nejlepší české básně (Host 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017). V roce 2014 byl nominován na Drážďanskou cenu lyriky a v roce 2016 se stal prvním laureátem mezinárodní Ceny Václava Buriana za poezii.

Jeho poslední nejčerstvější knihou je Obcházení ostrova (2017).

Večer již tradičně moderuje Jakub Chrobák a uskutečňuje se také za finanční podpory Slezské univerzity v Opavě. Vstup volný.

2018 02 Basnicke hlasy brezen

Do křesla Hovorů usednou Eva Sehnálková a Ondřej Hložek

2018 02 Hovory-bezen
OPAVA - Přesně jeden měsíc po únorových přichází za vámi další Hovory s... Tentokrát si promotér, student Slezské univerzity v Opavě Jakub Plaskura 13. března 2018 od 19 hodin do Klubu Art Obecního domu v Opavě pozval ke svému "výslechu" v horkém křesle Evu Sehnálkovou a Ondřeje Hložka.

Eva SEHNÁLKOVÁ:
Není patolog jako patolog. Eva Sehnálková se narodila v Opavě, je absolventkou Mendelova gymnázia a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Původně měla namířeno na radiologii, ale tam nebylo místo. Vzala tedy za vděk patologií, kde se jí zalíbilo, už tam zůstala a vypracovala se k primariátu. Ve své péči má také Muzeum patologie, kterému dělá osvětu, kudy chodí. Díky němu spolupracuje s oborem muzeologie na SU. Dříve vyučovala na Střední zdravotnické škole a nyní na Slezské univerzitě. Jaký je vlastně život patologa? Mají lidé jen zbytečné předsudky?

Ondřej HLOŽEK:
Rodilý Opavák s kořeny pod Lysou horou. Vydal čtyři básnické sbírky, pořádá literární setkání s názvem Básnické hlasy. Jedna z jeho básní byla vybrána do antologie Nejlepší české básně 2017.
Aktuálně mu vychází kniha dětských příběhů. Snaží se o destigmatizaci osob s psychiatrickou diagnosou. Ondřej Hložek je člověkem mnoha tváří a viditelnou postavou opavské kulturní scény.

Těšíme se na vás tradičně v Klubu ART!

Dramkrou čekají první reprízy prosincových premiér

OPAVA - Univerzitní divadelní soubor Dramkrou vás zve na reprízu svých dvou úspěšných inscenací, které zažily v prosinci premiéru. Reprízy se uskuteční 26. února 2018 od 18 hodin v Loutkovém divadle Střediska volného času Opava (Husova 307/17, Opava).

2018 02 Dramkrou-reprizaDETEKTOR LŽI - absurdní drama
Pokrytectví je jako mor. Dnes už je těžké někomu věřit. Většinou si všichni hrajeme na vlastním písečku. Vždyť nejvíce milujeme sami sebe. Tak lžeme, lžeme a lžeme. Mezitím někomu lezeme do prdele. Skočíme si na oběd a zase pokračujeme.

Autor a režie: Jakub Plaskura
Hudba: Lukáš Valina
Hrají:
Eliška: Eliška Jechová
Jakub: Jakub Plaskura
Eva: Eva Budirská
Lukáš: Lukáš Wodecki
Bára: Bára Branná

 


CHCETE SLOVO? - politický kabaret
Politická debata je místo, kde si lidé mažou med kolem úst a nejvíce ho mažou nám - občanům a divákům. Co když jsou karty najednou rozdány trochu jinak? Všechno je to přece jedna velká kampaň a ta částka taky nesouhlasí!.

 

Autor a režie: Adam Poštolka
Námět: Jakub Plaskura
Hudba: Jan Binar
Hrají:
Anton Bakšiš: Adam Poštolka
Jana Mýlková: Lucie Vlková
Štefan Masaryk: Tomáš Valenta
Dominika Ducká: Michaela Machová
Zbyhněv Slovánek: Jan Tomanek

Vstupné jednotné 80,-. Těšíme se na vaši návštěvu.

Máte rádi Čapka?

OPAVA – V rámci zahájení letního semestru 2017/2018 připravil vedoucí odd. Kulturní dramaturgie FPF v Opavě Mgr. Hasan Zahirović přednášku o malíři (ale vlastně muži mnoha uměleckých oborů) Josefu Čapkovi.
Univerzitní Čapkolog, aktivní člen Společnosti bratří Čapků, překladatel díla Karla Čapka do balkánských jazyků a neúnavný propagátor odkazu obou bratrů, bude hovořit ve středu 21. února od 12:15 hodin v prostoru výstavní expozice Josefa Čapka v Domu umění v Opavě.

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě se představí v televizním pořadu Študuj u nás

2018 02 FPF nataceni Polaru 1

OPAVA - Televize Polar odvysílá ve středu 14. února 2018 v premiéře reportáž o možnostech studia na naší Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě. Televizní štáb natáčel na všech našich ústavech v pondělí 5. února. Výsledkem je téměř pětiminutový snímek, na který se můžete podívat ve středu 14. února 2018 v 17.25 hodin v pořadu Študuj u nás.

Reprízy jsou pak v těchto termínech:

Pondělí 18:25, 21:25

Úterý 06:25, 09:25, 12:25, 15:25, 20:25, 23:25

Čtvrtek 05:25, 08:25, 11:25, 14:30

Sobota 17:15, 20:15, 23:15

Neděle 05:15, 09:15, 11:15

Přesný čas vysílání pořadu se může v řádu minut + - lišit.

2018 02 FPF nataceni Polaru 2

TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015