Mezinárodní letní sympozium z reálné analýzy má v historii Matematického ústavu mimořádný význam

středa 26. června 2013 9:05

2013-06-26 mu konference2003Jsou taková odborná setkání, na něž se ani s odstupem času nezapomíná. V téměř patnáctileté historii Matematického ústavu (MÚ) a v dlouhé řadě konferencí, které za dobu existence jako samostatné součásti Slezské univerzity v Opavě pořádal, mezi ně patří 27. letní sympozium z reálné analýzy. Právě před deseti lety je díky MÚ hostil Hradec nad Moravicí.

V posledních dnech června 2003 se do hotelu Belaria pod hradecký zámek sjelo na sedm desítek účastníků z deseti zemí (vedle osmi evropských to byli též matematikové z USA, Kanady, Izraele a Gruzie). Už jen skutečnost, že pořadatelství sympozia konaného vždy třikrát za mořem, většinou v USA, a poté jednou na evropském kontinentě, bylo svěřeno MÚ, zůstává velkým oceněním matematického pracoviště Slezské univerzity v Opavě.

Více než pěti desítkám přednášek dominovala vystoupení zvaných hostů z Tufts University, Medford, Massachusetts, USA, Akademie věd ČR, Eötvös Loránd University, Budapest, a Tel Aviv University, Israel. Vedle jejich referátů se stal významným také přímý přenos části jednání uskutečněný mezi Hradcem nad Moravicí a Indianopolis University, kdy telemost účastníky sympozia napojil na přednášku Michala Misiurewicze.

Konferenci pořádající MÚ v pracovní části reprezentovaly příspěvky hned šesti pedagogů a studentů. „Naše setkání se všestranně vydařilo. Organizace byla báječná, Hradec všechny okouzlil a vysoce hodnotím také úroveň referátů, a to i těch, jimiž se představili mladí kolegové,“ zhodnotil průběh společně prožitých dní (23. - 29. 6.) jeden z dvojice prezidentů konference Paul Humke z St. Olaf College, Minnesota.

Slovy uznání nešetřil ani sám duchovní otec sympozia Andrew Bruckner z University of Kalifornia, Santa Barbara, který své kolegy před lety inspiroval k udělování prestižní ceny v podobě velké cibule, jíž se údajně podobá jeho hlava. V Hradci nad Moravicí ji jako dort ve tvaru cibule získal nejstarší účastník sympozia Jaroslav Kurzweil (1926), první čestný doktor SU, jehož věkem dělilo od nejmladších účastníků jednání více než půl století.

Příspěvky všech referujících byly ve zkrácené verzi v podobě tzv. abstraktu zveřejněny ve zvláštním čísle časopisu Real Analysis Exchange. „Pro českou matematiku je ctí, že u zrodu tohoto periodika světového dosahu stál jeden z našich učitelů,“ zavzpomínal v Hradci Štefan Schwabik (1941-2009), první osobnost, která na SU absolvovala profesorské řízení (2000). Myslel tím na svého učitele Jana Maříka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, který koncem šedesátých let po příchodu do USA působil v redakční radě Real Analysis Exchange jako John Marshall. „Své pravé jméno nemohl používat. Nechtěl totiž riskovat to, že by posrpnový normalizační režim publikování v časopise jiným českým matematikům znemožnil,“ vysvětlil tehdy Š. Schwabik.

„Ve vzpomenuté historii našeho pracoviště jako samostatné součásti Slezské univerzity, která se píše od počátku roku 1999, figurují tři mimořádně významné konference, jejichž pořádání jsme se ujali,“ potvrzuje ředitel MÚ Jaroslav Smítal. „V létě 2001 přivedl Demeter Krupka do Opavy 8. mezinárodní konferenci věnovanou diferenciální geometrii a jejím aplikacím, kterou začal připravovat ještě v době, kdy zastával rektorskou funkci. Dalšími dvěma jsou 27. letní sympozium z reálné analýzy a 46. mezinárodní sympozium o funkcionálních rovnicích, které se konalo před pěti lety také v Hradci nad Moravicí,“ ohlíží se J. Smítal. O obě posledně jmenované se přitom nejvíce zasadil právě on.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015