Tištěný almanach absolventů k promocím na karvinské fakultě neodmyslitelně patří už dlouhou řadu let

pondělí 15. července 2013 9:28

2013-07-15 budova opfMožná dnes už málokdo ví, že předchůdcem almanachu absolventů Obchodně podnikatelské fakulty (OPF) byl občasník věnovaný studentům i těm, kdo už studium v Karviné ukončili. V roce 1994 s touto iniciativou přišel děkan doc. RNDr. PhDr. Stanislav Polouček, CSc., a při volbě spolupracovníka, který by se o její realizaci postaral, měl šťastnou ruku.

Oslovil totiž doc. Ing. Marii Godulovou, CSc., z katedry matematických metod v ekonomii. Její vitalita, projevovaná v minulosti třeba též v nadaci PRO (pro rozvoj kultury Karvinska), vedla nakonec v obsahovou transformaci občasníků v každoroční almanach. Když právě před deseti lety poskytla na toto téma obsáhlý rozhovor, zaznamenával velkou konjunkturu také večírek absolventů konaný pod její osobní organizační garancí, který v minulosti karvinskou fakultu významně zviditelňoval a pravidelně na ni znovu přiváděl i ty, kdo ji opustili již před delším časem. Neváhali dokonce reagovat ani na prosbu, aby sponzorovali jeho tombolu.

Po krátkém mezidobí, kdy převládl názor tištěnou podobu almanachu nahradit elektronickou, se OPF na žádost svých posluchačů k původní verzi vrátila, a tak si ho i letos mohli odnést všichni promovaní. Bude jim s přibývajícími roky stále významněji pomáhat v připomenutí a vybavení si jmen spolužáků, bude jim vedle diplomu dokladem o intenzivních prožitcích z období, kdy usilovali o vysokoškolské vzdělání, jež představuje, jak v almanachu vyjadřuje Mgr. Marcela Neničková z katedry cizích jazyků a komunikace, sladký plod hořkého kořene (Doctrina est fructus dulcis radicis amarae).

I když se přání současného děkana doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D., totiž aby se absolventi OPF po letech nad úspěšnou praxí mohli zamýšlet se skleničkou koňaku značky Martell v ruce při posezení na terasách vlastních domků s vyhlídkou na Mont Blanc, všem určitě nesplní (ani bychom nechtěli, aby všichni odešli až k Alpám), přesto je skvělé, že almanach vychází. Tentokrát se o to zasadil redakční tým vedený proděkanem pro rozvoj a vnější vztahy doc. Ing. Marianem Lebiedzikem, Ph.D. Dal tak prostor rovněž zástupcům absolventů k vyjádření dojmů ze studia, v jehož rámci se stihli díky programu Erasmus nebo prostřednictvím agilní karvinské pobočky studentské organizace AIESEC (Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales) při OPF podívat až do Japonska, na Taiwan a do Panamy nebo jen, ve srovnání s předchozími destinacemi, do „blízkého“ Finska.

A co dnes dělají „rodiče“ almanachu? Stanislav Polouček, děkan OPF v letech 1994-2000 a dlouholetý vedoucí zdejší katedry financí, působí jako profesor na katedře ekonomie Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a na doktorské a magisterské promoce do Karviné přijel. Marie Godulová, která z OPF již před časem odešla, se nyní věnuje jiným pedagogickým a překladatelským aktivitám. Z toho, že na její první doslova pionýrské kroky na cestě k almanachu absolventů se na OPF stále navazuje, by však jistě i ona měla nelíčenou radost.