Spolupráci Zdeňka Kolářského s Opavou, která trvá čtvrt století, dominují zakázky pro Slezskou univerzitu

úterý 30. července 2013 9:17

2013-07-30 kolarsky„Spolupráci se Slezskou univerzitou, v tom dobrém slova smyslu, zavinil prof. Libor Pátý, první náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy v první polistopadové vládě,“ ohlíží se akademický sochař Zdeněk Kolářský. Ale nebyl by to on, kdyby se smyslem pro sebemenší detail nepřipomenul svou první realizaci pro Opavu, k níž došlo už v roce 1988.

Byl jí znak města vytvořený pro zdejší dopravní podnik (litá bronz, výška 800 mm, šířka 700 mm). „Je sice dost velký a taky těžký, ale ve srovnání s tím, co jsem později dostal možnost dělat pro univerzitu, zase tak moc neměří a ani neváží,“ usmívá se tvůrce známý nezdolným optimismem, před nímž ubíhající roky ustupují. „Musíte si to zkrátka vysvětlovat tak, že proti těm mým celkově dvaaosmdesáti není oněch pětadvacet let kontaktů s vaším městem tak moc dlouhých,“ nabízí svůj výklad, i když připouští, že sil, zejména těch fyzických, jichž jako sochař a medailér potřebuje neméně než těch duševních, nepřibývá.

Zdeněk Kolářský (1931)
Ve vztahu k ranému období výtvarného díla rodáka z Kostelce nad Orlicí, jednoho z našich nejvýznamnějších tvůrců medailí a mincí, bývá často uváděna jeho medaile ke 100. výročí položení základního kamene k Národnímu divadlu. Pokud jde o realizace pro vysokoškolské a vědecké instituce, lze připomenout medaile pro Univerzitu Karlovu a České vysoké učení technické v Praze, Univerzitu Pardubice nebo Jednotu československých matematiků a fyziků a Jednotu českých matematiků a fyziků. A zmínka nechť patří také pamětním medailím s portréty významných osobností světové kultury či kulturním jubileím. Je nositelem dlouhé řady ocenění, mj. též „své“ Zlaté medaile Slezské univerzity, která mu byla udělena a předána na podzim 2001 při vernisáži výstavy z jeho díla v historické výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě. V těchto měsících autor pro SU intenzivně připravuje výtvarný návrh oboustranné příležitostné medaile, pracovně nazývané SILESIA DOCTA ET CULTA.

Návrh na první medaili pro Slezskou univerzitu (SU) vznikl v ateliéru Z. Kolářského v roce 1990. Jednalo se o oboustrannou raženou medaili (tombak, průměr 70 mm), která je dodnes předmětem sběratelského zájmu. Spojuje totiž vznik SU s rokem 1990, protože její zadavatelé nepředpokládali prodloužení legislativního procesu konstituování nové vysoké školy až do roku 1991. Vročení, jakož i původně zadaný opis UNIVERSITAS SILESIAE OPAVIENSIS byly opraveny teprve o deset let později v přípravách na připomínku prvního kulatého jubilea SU (správné latinské označení názvu je UNIVERSITAS SILESIANA OPAVIENSIS).

Pro toto výročí Z. Kolářský připravil oboustrannou raženou medaili (tombak, průměr 70 mm) vycházející na aversní straně ze znaku a loga navrženého k desetiletí krnovským grafikem Svatoslavem Böhmem a vybraného na jaře 2001 ve veřejné soutěži. Na přední straně dále představila hlavní univerzitní budovy v Opavě a v Karviné. Revers autor věnoval jednotící symbolice tří svázaných žezel - rektora SU a děkanů Filozoficko-přírodovědecké a Obchodně podnikatelské fakulty. Pro hlavní text bylo zvoleno univerzitní heslo převzaté z Petronia - QUIDQUID DISCIS TIBI DISCIS.

Tento námět byl použit i na další a dosud poslední (snad ne nadlouho) Kolářského medaili pro SU, vytvořené k příležitosti otevření rekonstruované budovy rektorátu Na Rybníčku v roce 2003. O ražbu medaile se zasadily též Slezské stavby s.r.o., které stavební část rekonstrukce budovy prováděly. Pro ně autor inovoval logo a navrhl variantní stranu medaile připomínající odkaz předních architektů působících v minulosti ve Slezsku. Druhá strana, pro SU aversní, pro Slezské stavby reversní, s tematikou adaptovaného objektu ve spojení s univerzitní pečetí nese oslavný text VIVAT CRESCAT FLOREAT.

A ještě jednu reprezentativní medaili, nepočítáme-li ovšem v této chvíli pečetidlo, rektorské žezlo, řetěz, a dále bustu Petra Bezruče pro Knihovnu Petra Bezruče, nedávno úplně novou medaili pro Slezské stavby ke dvacetiletí existence společnosti a konečně nerealizovaný návrh grafické značky pro Slezské mrazírny (dnes Nowaco Opava, s.r.o.), Z. Kolářský pro opavské subjekty navrhl. Bylo to v roce 2004, a to pro statutární město a jeho samospráva ji poprvé udělovala v rámci oslav 780 výročí první písemné zmínky o městě. Na aversu ražené medaile (tombak, průměr 90 mm) jsou zobrazeny radnice a městský znak na křídlech slezské orlice, revers vypovídá o množství významných stavebních, kulturních a duchovních památek města. Základní ideu využití medaile jako vysokého ocenění dokládá text MAGNA CUM LAUDE.2013-07-30 kolarsky medaile

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015