Oznámení
  • Lack of access rights - File '/images/fotky/2012/0827_galetkova.jpg'

Hana Galetková: Propojení teorie s praxí je u divadelníků nezbytné

pondělí 27. srpna 2012 12:59 Autor: Martin Kůs

Jednou z cest je občanské sdružení Theatr ludem, které Hana Galetková založila v srpnu roku 2005 s cílem věnovat se a obohatit tak kulturní život na Moravě a v Čechách. Od té doby Theatr vytvořil několik českých i mezinárodních divadelních projektů, experimentálních inscenací a to především v oboru loutkoherectví a terapie s pomocí loutek. Sami o sobě theatrálníci s nadsázkou říkají, že jsou občanské sdružení kotvící v Ostravě a plující se svými divadelními projekty za hranice Ostravy, Moravy, Čech a Zeměkoule.

 „Obě mé profese se výborně doplňují. Snažím se svými zkušenostmi z praxe obohatit i výuku teoreticky zaměřených předmětů. Myslím si, že propojení s praxí je v našem oboru nezbytné. Je to jako učit někoho teorii učení a při tom nikdy nestát před třídou plnou žáků a nezažít ten pocit pedagoga v tzv. akčním prostředí třídy,“ konstatuje Hana Galetková o vzájemném propojení pedagoga a praktického divadla. Ostatně bohatá divadelní praxe jejímu nástupu za katedru vysoké školy také předcházela: „Samozřejmě, že první bylo mé divadelní působení. Tomu předcházela studia na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, obor divadelní dramaturgie, kam jsem se po letech vrátila do doktorandského studijního programu Ateliéru divadlo a výchova,“ vrací se zpět Hana Galetková. Jak přiznává, sama také stále studuje: „Jsem nyní ve třetím ročníku u profesorky Zoji Mikotové, výrazné režisérky a skvělé vedoucí mé doktorské práce.

Několik let pracovala v Městském divadle ve Zlíně, a pak v Divadle loutek Ostrava, kde působí i dnes. „Měla jsem to štěstí a možnost v jednom vymezeném životním období pravidelně dramaturgicky pracovat ve Spišském divadle na Slovensku, v loutkových divadlech v Polsku a jednou také v Maďarsku. Do tohoto času spadá i nesmírně obohacující mezinárodní projekt Theatra ludem, jehož výsledkem byla inscenace Pohádka-Rozprávka-Bajka-Mese vytvořená čtyřmi ženami ze zemí Visegrádské 4. Až následně a po absolvování konkurzu jsem byla přijata jako pedagožka oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo,“ dodává opavská pedagožka Hana Galetková.

Kromě zakladatelky sdružení působí v Theatru ludem i několik lidí z podhoubí Slezské univerzity v Opavě. Je to například Gabriela Krečmerová, nedávná absolventka Slezské univerzity a dnes posluchačka JAMU DIFA, a také Pavla Masaříková, která po vystudování kulturní dramaturgie pokračuje studiem estetické výchovy na Masarykově univerzitě. „Obor kulturní dramaturgie na Slezské univerzitě vnímám jako velký rozcestník, který nabízí spoustu možností. Po jeho dokončení se lidé vydávají směrem, ke kterému se během svého studia dostali blíže - produkce, režie, dramaturgie nebo dramatická výchova,“ vrací se ke svým opavským studiím Pavla Masaříková. Jí osobně tento obor přivedl do života úžasné lidi a nasměroval ji blíže k dramatické výchově, o kterou se začala více zajímat na navazujícím magisterském oboru učitelství estetické výchovy, kde mohla propojit své tříleté znalosti a zkušenosti ze Slezské univerzity spolu s učitelským oborem.

„Nicméně jak jsem již zmínila, kulturní dramaturgie mi především přivedla do života lidi, kteří mě nesmírně ovlivnili - ať již to byli mí spolužáci nebo někteří z učitelů - jednou z nich byla právě Hana Galetková, která mě a mou spolužačku Gabku Krečmerovou přizvala do svého občanského sdružení Theatr ludem,“ popisuje Pavla svůj nástup do Theatra ludem.

Z působení svých posluchaček ve sdružení má samozřejmě radost i Hana Galetková: „Studenti se samozřejmě v průběhu studia dozvědí, že existuje nějaké občanské sdružení Theatr ludem. Některým je to blízké, některé to nezajímá a jiné Theatr ludem osloví. Pak se může stát, pokud souzníme i lidsky, že se následně stanou členy a vymýšlíme další projekty společně. Tak to bylo i s Pavlou a Gabkou a já jsem za to moc ráda,“ konstatuje.

V současné době společně připravují nejrůznější vzdělávací dílny pro děti, studenty i pro děti se speciálními potřebami, v nichž uplatňují divadelní principy a dramatickou výchovu. Jednou z těchto dílen je loutkování, interaktivní dílna pro děti, kterou letos mimo jiné realizovali na třech velkých festivalech: na mezinárodním festivalu Setkání 2012 Stretnutie Městského divadla Zlín, na 67. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2012 a na multižánrovém festivalu Colours of Ostrava. Do Strážnice Theatr ludem přivezl svoji loutkářskou dílnu zařazenou do tematického programu Uhlédli tam dřevo, dřevo jaborové, na husličky dobré v areálu tzv. Dětského dvora.

„Loutkování ve Strážnici pro nás bylo velmi příjemnou zkušeností – atmosférou ale také spoluprací s místními dětmi. Některé v naší dílničce strávily až tři hodiny a vyrobily si například celou armádu loutkových princezen nebo kočičí tlupu. Krásné také bylo pozorovat děti, které vyráběly maměnky v krojích pracující ve své dřevěné světnici,“ přibližuje strážnickou atmosféru Pavla Masaříková. Stejný názor má i Hana Galetková: „Na mezinárodní folklorní festival ve Strážnici jezdíme často. Váží nás k němu především propojitelné aktivity a hlavně přátelství s PhDr. Blankou Petrákovou z Jihomoravského muzea ve Zlíně. Na letošních výtvarných dílnách ve skanzenu si děti mohly vyrobit své vlastní loutkové divadélko, plošné loutky na špejli a pozadí a se svými výrobky pak ostatním něco zahrát. Vždy je to velmi příjemné zkušenost, zvláště když děti naše dílny baví, tvoří s nesmírným zápalem a vznikají úžasné loutky, etudy, skeče. Mnohé by člověk takzvaně od stolu opravdu nevymyslel.“

Poprvé byl Theatr ludem ve Strážnici v roce 2006 se svým jevištním zpracováním pěti lidových balad ze Strání z moravských Kopanic, z oblasti Moravského Slovácka, nazvaným Za tkalcovským stavem.

Hana Galetková a další členové Theatra ludem nelení ani v průběhu probíhajících prázdnin. Po setkání v Doubravici nad Svitavou a účasti na festivalu Colours of Ostrava, je čekalo divadelní soustředění v Bulharsku a následně blok představení a dílen na velké akci v Uh. Hradišti nazvané Slavnosti vína. Tím, že vyjíždějí i do jiných krajů a zemí, se vlastně stali jakýmisi velvyslanci slezské kultury.

Letos byl Theatr ludem přizván mezi členy do prestižní Asociace českých dramacenter a to je jistě potvrzením nejen jeho poctivé práce, ale také skvělé přípravy budoucích divadelníků na půdě Slezské univerzity v Opavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015