„Fandím všem, kdo věří své práci a přistupují k ní odpovědně i s nadhledem,“ říká doc. Petr Suchánek

čtvrtek 13. června 2013 8:39

2013-06-13 suchanek opfVydání dekretu, jímž ho s platností od 1. června jmenoval rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc., docentem, je pro Petra Suchánka, odborného pracovníka Katedry informatiky Obchodně podnikatelské fakulty (OPF), prvním z „dárků“, které mu v příštích týdnech budou připomínat, že na karvinské součásti Slezské univerzity působí 15 let.

Těsně před prvním kontaktem s průmyslovkou v Havířově, na níž měl nastoupit jako čerstvý absolvent oboru Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro střední školy (v jeho případě to byla matematika a fyzika) na Ostravské univerzitě, přišlo z OPF v reakci na výběrové řízení kladné vyrozumění o přijetí. „Volba se stala jednoznačnou a katedra informatiky je od 1. září 1998 mým mateřským pracovištěm,“ potvrzuje doc. Mgr. P. Suchánek, Ph.D.

Proč právě katedra informatiky? „Po absolutoriu se stonavský rodák zprvu rozhodl pomoci tamějšímu lokálnímu televiznímu studiu a multimédia ho oslovila. „Dostal jsem se třeba ke střihu a jako klávesák též k počítačové hudbě, která je pro mě celoživotním koníčkem. Té zkušenosti nelituji. Naopak, zúročil jsem ji i na OPF,“ dodává a myslí na projekt Fondu rozvoje vysokých škol, jehož řešení v Karviné na počátku minulého desetiletí umožnilo vznik a vybavení digitálního studia. Spolu s tím se začal mladý asistent a od roku 2003 absolvent doktorského studia oboru Automatizace technologických procesů na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) věnovat otázce, jak v té době se rychle rozvíjející fenomén elektronického podnikání včlenit do výuky na OPF. „Cesta k zavedení předmětu Podnikání a obchodování na Internetu byla otevřená. Dnes ho považujeme za samozřejmost,“ konstatuje.

I-business má totiž vazbu na široké souvislosti odborné profilace OPF. „Jedná se zcela bez nadsázky o interdisciplinární fenomén. Když se podíváte, co vše lze počítačově zpracovávat, dostanete se třeba k monitoringu chování zákazníků a k celé řadě jiných hledisek, s nimiž je přirozeně třeba i v elektronickém podnikání a obchodování počítat. Také studentů se zkušeností s nákupem po internetu rapidně přibylo,“ říká doc. P. Suchánek. „Zatímco v minulosti byli mezi posluchači i takoví, kteří jej dosud nevyužili, v současnosti je pokládán za běžný,“ specifikuje a je si plně vědom, že tato nová situace klade na výuku předmětu o to vyšší nároky. „Z mého pohledu je nezbytné vést studenty zvláště k anticipaci příštího rozvoje elektronického obchodování, a tak je připravovat pro ostrou praxi,“ vysvětluje svůj přístup a ve výuce předkládá otázky typu „co by mohlo být“ a nutí posluchače, aby spolu s ním na ně nabízeli odpovědi. „Mám rád ty studenty, kteří sami aktivně hledají nová řešení, to je přece podstata tvůrčího akademického prostředí,“ osvědčuje svůj smysl pro akceleraci rozvoje.

V habilitační práci se zabýval právě vybranými aspekty elektronického obchodování. „Pro Univerzitu Pardubice jsem se rozhodl poté, kdy bylo na VŠB-TUO oprávnění k habilitačnímu řízení v tomto oboru pozastaveno. Možnosti jsem hledal standardní cestou a po úvodní konzultaci na Fakultě ekonomicko-správní v Pardubicích bylo jasné, že této volbě nic nepřekáží,“ objasňuje a docenturu pokládá za přirozenou součást odborného růstu. „Když ze mě bude chtít někdo v padesátce udělat profesora, proč ne,“ reaguje s úsměvem na další možné výzvy a připomíná, že fandí všem, kteří o profesní růst usilují. „Obecně pak těm, kdo věří své práci a dovedou dílčí nezdar převést v pozdější úspěch,“ nechává doc. P. Suchánek nahlédnout do své životní filozofie.

„Čím přibývá let, tím je sekunda kratší. Proto je třeba si v životě počínat odpovědně, ale též s nadhledem,“ nabádá a těší se z rozvoje pracoviště, na němž zastává rovněž post tajemníka, stejně jako z každého pokroku dvouleté dcery Elišky. „To je přece úplně nejdůležitější, jinými slovy, lidský faktor rozhoduje o tom, nakolik budou technologické nástroje k užitku,“ akcentuje a aplikuje tuto myšlenku na sebe. „Bez rodinného zázemí a kolegiálního prostředí na pracovišti bych docentem nikdy nebyl. Věřím, že rodině i fakultě tento vstřícný přístup vrátím,“ uzavírá doc. P. Suchánek.