Motivační přednášky skončily; k závěru se chýlí celý projekt inovace studia s akcentem na spolupráci s praxí

úterý 30. dubna 2013 7:31

2013-04-30 projekt MU sarmanSetkání s Ing. Petrem Šarmanem, analytikem brněnské společnosti Komoditas a absolventem oboru Aplikovaná matematika pro řešení krizových situací na Matematickém ústavu (MÚ) v Opavě, uzavřelo 29. dubna sérii 17 motivačních přednášek, které provázely řešení projektu Inovace bakalářských studijních oborů se zaměřením na spolupráci s praxí.

Evropský projekt Inovace bakalářských studijních oborů se zaměřením na spolupráci s praxí řešený v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost sice skončí až na podzim, ale jeho hlavní manažer, Ing. Jan Melecký, Ph.D., z MÚ, vyslovil s jeho dílčím hodnocením souhlas už nyní. Především proto, že vzpomenutá řada motivačních přednášek si sama o sobě alespoň krátké ohlédnutí zasluhuje.

„Při volbě většiny témat i přednášejících jsme měli šťastnou ruku,“ říká J. Melecký a dodává, že na první motivační přednášce se se studenti a pedagogové MÚ sešli v březnu 2011. „Prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc., z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava si na jejím počátku položil řečnickou otázku, zda umíme vypočítat nevypočitatelné, a poté se snažil osvětlit, co nás učí historie havárií s chemickými látkami,“ přibližuje manažer projektu. Nerad by ale zapomněl na další referující, ač je všechny jmenovat nemůže. „Zájmu a ohlasu se těšila četná další vystoupení, příkladně doc. RNDr. Ing. Hany Scholleové, Ph.D., z Vysoké školy ekonomické v Praze (Oceňování podniku), Ing. Ivo Koláře ze společnosti Massag Stamping (Firemní internetové aukce a Firemní organizační struktury) nebo doc. Ing. Jaroslava Siváka, CSc., MBA (Ochrana objektů s vyššími riziky). To jen opravdu namátkově,“ tvrdí J. Melecký.

Sám si cení skutečnosti, že vedle renomovaných odborníků s letitými zkušenostmi z praxe využili nabízený prostor k oslovení posluchačů i nedávní absolventi MÚ a jejich pedagogové. „Za ty první velmi rád připomínám Mgr. Aleše Roda (Plánování a řízení výroby) a Ing. Petra Šarmana (na snímku; One of Us), za ty druhé pak doc. RNDr. Tomáše Kopfa, Ph.D. (Kurz vaření z vody), který svým neopakovatelným a vysoce přístupným způsobem studenty oslovil výkladem o výpovědní a předpovědní síle matematické statistiky,“ konstatuje hlavní manažer tříletého projektu, do něhož byli zapojeni také další odborní pracovníci MÚ.

Realizované motivační přednášky absolvovalo více než pět stovek posluchačů z řad studentů inovovaných bakalářských oborů, pedagogů a ostatních pracovníků MÚ, ale také hostů ze spolupracujících podniků a institucí. „Setkávání se zástupci praxe a výzkumných pracovišť si studenti MÚ oblíbili a volbou témat se spolupodíleli na jejich přípravě,“ hodnotí J. Melecký. To ho vede k přesvědčení, že přednášky splnily své poslání, když vedle motivačního aspektu přispěly k rozšíření náhledu na studované obory a možnosti, jak je uplatnit. Některé se navíc staly prvním impulsem pro navázání trvalejší spolupráce mezi přednášejícími a MÚ.

„Přesto byly pouze jednou z deseti klíčových aktivit našeho projektu,“ uzavírá hlavní manažer pohled na ně a připojuje pozvání k dalšímu zamyšlení poté, kdy bude na počátku následujícího akademického roku 2013-2014 zpracována závěrečná hodnotící zpráva projektu.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015