Kolektivní monografie „Mikropodnikání v sociálních službách“ byla oficiálně představena

středa 13. června 2012 8:15

O vydání titulu nazvaného Mikropodnikání v sociálních službách se společně zasadily VŠP a Slezská univerzita (SU) v Opavě. Umožnilo jim to řešení výzkumného projektu „Mikropodnikání v oblasti sociálních služeb a dalších modelů zajištění péče o osoby závislé na pomoci jiných osob ve smyslu zákona o sociálních službách (asistent sociální péče)“ v rámci veřejné zakázky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Vedle dalších významných hostů se konference a prezentace monografie zúčastnil též rektor SU prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr. Fakultu veřejných politik (FVP) v Opavě, jejíž odborní pracovníci se na vzniku monografie podíleli, reprezentovali proděkanka Mgr. Marta Kolaříková, Ph.D., a jeden z přímo zainteresovaných, PaedDr. Miroslav Pilát, Ph.D., z Ústavu pedagogických a psychologických věd.

Posledně jmenovaný je s doc. PhDr. Dušanem Janákem, Ph.D., děkanem FVP a odborným pracovníkem Ústavu středovropských studií (ÚSES), spoluautorem úvodní studie monografie, jež se zabývá vývojem právních norem k sociální péči a sociálním službám v Československu a České republice od roku 1956. Postihuje čtyři základní vývojové etapy systému sociálního zabezpečení, k dnešku ústící do zatím nezavršeného procesu sociální reformy. V něm se od počátku letošního roku ověřují v praxi poslední legislativní změny platné právě od uvedeného data a hledají nové možnosti k dalšímu zkvalitnění sociálních služeb.

Oba výše uvedení autoři nejsou ale z FVP jedinými, kdo do obsahu monografie přispěli. Mgr. Jana Žáčková z Ústavu veřejné správy a regionální politiky FVP a z Centra sociálního podnikání je zastoupena příspěvkem na téma „Východiska a možnosti pro mikropodnikání v oblasti sociálních služeb pro osoby závislé na pomoci jiných osob“. Rovněž dva ze tří spoluautorů studie zaměřené k perspektivám mikropodnikání v oblasti sociálních služeb pro osoby závislé na pomoci jiných osob ve světle empirického výzkumu působí na FVP. Jsou jimi PhDr. Dušan Janák, Ph.D., a doc. PhDr. Tomáš Katrňák, Ph.D., z ÚSES.

Autorský kolektiv monografie vedli doc. RNDr. Vladimír Krajčík, Ph.D., prorektor VŠP, a PhDr. Dušan Janák, Ph.D., na vědecké redakci titulu vytištěného péčí ostravské společnosti X-MEDIA servis s.r.o., se podíleli též další vědecko-pedagogičtí pracovníci SU.