Iniciativa ProAlt bude komentovat dění prostřednictvím čtvrtletníku

pondělí 3. září 2012 8:35 Autor: Martin Kůs

Jenže vlnou protestních akcí a demonstrací aktivity obou platforem neutichly a i nadále obě o sobě dávají vědět.
Nejnovějším krokem ProAltu, jehož členská základna vychází především ze studentů Slezské univerzity v Opavě, je zahájení vydávání čtvrtletníku, kterým chce studenty a spoluobčany informovat o dění v Opavě z kritického úhlu pohledu. „Rádi bychom v lidech probudili zájem o zdejší problémy a o intervenci do záležitostí lokální politiky. Informovat však chceme i o celorepublikových či celosvětových zajímavostech, o nichž se člověk v mainstreamovém tisku nedozví,“ říkají k novému periodiku Filip Šimeček a Jiří Karen z ProAlt Opava a dodávají: „V neposlední řadě také doufáme, že naše kritické postřehy budou pro čtenáře motivací zapojit se do našich akcí.“
Čtvrtletník dostal název ProAlternativa a jeho úvodní číslo je už na světě (mimo jiné je možno si ho přečíst na webu ProAltu www.proalt.cz po kliknutí na ProAlt v regionech/Opava.
„První číslo obsahuje mimo jiné reportáž z opavského Hyde parku, který byl součástí dubnového studentského Týdne protestů,“ avizuje periodikum Filip Šimeček a pokračuje: „Doporučit můžeme také příspěvek opavského historika Václava Štěpána, který polemizuje nad udržitelností současného systému a v neposlední řadě čeká na čtenáře oddechový komiks a křížovka.“ Naznačuje rovněž, že druhé již připravované číslo už bude více tematicky zaměřené – nahlédne pod pokličku jednomu ze současných fenoménů: prekarizované práci. Vyjít by mělo ještě před koncem měsíce září.
Infolist ProAlternativa bude distribuován jednak v rámci petičního stánku ProAlt, který bude zhruba jednou do měsíce v prostorách Horního náměstí, tak i ve veřejných institucích, jako jsou čekárny nemocnic, knihovny či čajovny. Každé číslo bude rovněž na webu ProAltu ke stažení.
Podobně jako v právě končícím akademickém roce, připravuje ProAlt společně se Studentským politickým fórem pokračování přednáškového cyklu Kriticky myslící osobnosti. „V nadcházejícím zimním semestru v rámci cyklu jako přednášející vystoupí pedagog a sociolog Jiří Siostrzonek, historik Václav Štěpán, filozof Václav Bělohradský a sociolog Jan Keller,“ připomněl ještě další aktivitu ProAltu Jiří Karen a dodal, že konkrétní začátky besed budou včas zveřejněny na webu Iniciativy a na stránkách inovin.slu.cz.