Bruslaři Univerzitního sportovního klubu kroužili Katovicemi

úterý 2. října 2012 12:15 Autor: Martin Kůs

I když deklarovaný start vyjížďky byl v půl osmé večer, Opavané na místo dorazili o několik minut později. Hned se ale přezuli a přidali se k pelotonu, který už brázdil jednu z hlavních tříd města.  „Zdržela nás cestou objížďka u nějaké opravy, ale pořadatelé byli s námi po celou dobu v telefonickém spojení a navedli nás,“ říká Lucie Jandová z USK Opava s tím, že dokonce chtěli posunout začátek vyjížďky, ale nakonec se kvůli přesně určeným uzávěrám silnic musel čas startu dodržet. Organizace jízdy byla vůbec dokonalá. Všichni pořadatelé přesně věděli, co mají dělat, policisté a městští strážníci důsledně zastavovali auta a pokud se některý z účastníků opozdil nebo projevil jako ne úplně zdatný bruslař, ihned mu někdo přispěchal na pomoc.  Co také Opavany upoutalo, byla kvalita cest. „Musím uznat, že kvalitou silnic na okruhu nás Poláci válcují. Povrch bez děr a výmolů, po kterém byla chuť bruslit,“ svěřuje se Lucie. Okruh vede katovickými hlavními tahy, je však poměrně náročný, protože je na něm hodně stoupání a sjezdů, a tedy i brzdění.  Podle informací pořadatelů se ale trasa mění podle možností, občas prostě musí bruslaři ustoupit jiným okolnostem. Vyjížďka, kterou absolvovali Opavané, měřila podle údajů od pořadatelů 17 kilometrů.

V Katovicích se noční vyjížďky uskutečňují každé dva týdny, další bude 11. října. Inspirací prý byla opavská Blade Night Oplajn v roce 2009, tedy v roce, kdy se zde během prázdnin učila skupina dnešních pořadatelů bruslit v rámci společného česko-polského projektu SILESIA INLINE CROSSBORDER. Ostatně část o historii katowických vyjížděk na webu se přímo jmenuje Od Bladenight do Nightskating. Lidé sdružující se pod značkou KATOWICE-NIGHTSKATING-TEAM tak začali pořádat pravidelné vyjížďky nejen v přímo v Katovicích, ale i jiných místech v Polsku, například Wrocławi či Opolí.  Těch katovických se pravidelně účastní okolo tisíce bruslařek a bruslařů, dosavadní rekord ale padl letos v květnu, kdy se do ulic města vydalo na 2 000 bruslících.