Ke studiu na univerzitě třetího věku se mohou senioři přihlásit ještě teď

pondělí 19. srpna 2013 13:22 Autor: Martin Kůs

2013 08 U3V plakat 2OPAVA, KRNOV, KARVINÁ – Už v polovině září se poprvé otevřou učebny Univerzity třetího věku (U3V) ve Výukových centrech Opava a Krnov, které provozuje Slezská univerzita v Opavě. Zájemci se mohou přihlásit ještě teď. Zájmové prezenční studium pro všechny starší 50 let bez rozdílu ukončeného stupně vzdělání opět nabídne velmi pestrou nabídku přednášených oborů.

„Jsou připraveny jazykové kurzy, a to německý, anglický nebo nově francouzský jazyk, a kurzy počítačové gramotnosti. Kurzy jsou rozděleny dle znalostí zájemců, a to od začátečníků až po ty, kteří dané téma velmi dobře ovládají,“ říká o nabídce kurzů koordinátorka Dagmar Kalivodová a pokračuje: „Další přednáškové cykly jsou zaměřeny na ty, kteří mají zájem získat nové poznatky z oblasti cestování a gastronomie, historie a současnosti lázeňství nebo si chtějí rozšířit své znalosti z české literatury v kurzu nazvaném Co v učebnicích nebylo, kdy se lektoři zaměří na  interpretaci méně známých děl české literatury. Připraven je také kurz práce s digitální fotografií, tzv. Digitální fotokomora, v němž se frekventanti naučí, jak upravovat fotografie pomocí volně šiřitelných programů.

Výuku převážně zajišťují kvalifikovaní pedagogové Slezské univerzity v Opavě, ale přednášet budou i odborníci odjinud. „Například ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze nabízíme Virtuální univerzitu třetího věku zaměřenou v tomto semestru na hudební nástroje. Frekventanti kurzu získají základní informace o organologii jako vědě, o historii hudebních nástrojů jako takových, o jejich klasifikaci a fyzikálních vlastnostech, o hudební ikonografii a možných způsobech notačního zápisu,“ připomíná Dagmar Kalivodová s tím, že kompletní přehled o kurzech a bližší informace o studiu najde každý na www.slu.cz  – Celoživotní vzdělávání – Univerzita třetího věku v Opavě nebo v Krnově.

Studia Univerzity třetího věku se opravdu nikdo bát nemusí. Je uzpůsobeno věku uchazečů nebo případnému zdravotnímu postižení posluchače. Tomu odpovídá i tempo výuky. Odměnou pak každému absolventovi bude Osvědčení o absolvování kurzů. „To získají ti, kteří během akademického roku měli docházku větší než šedesát procent a na konci každého semestru vypracovali test či samostatnou práci. Osvědčení absolventi obdrží na slavnosti z rukou zástupců Slezské univerzity v Opavě,“ popisuje závěr studia Dagmar Kalivodová, kterou případní zájemci mohou kontaktovat v kanceláři na Olbrichově ulici 25 v Opavě nebo využít telefonu 553 684 811, mobilu 723 972 195 nebo emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Otevřete si informační leták
Kontaktní osoba U3V Opava a Krnov:

Dagmar Kalivodová
Slezská univerzita v Opavě
Olbrichova 25
746 01 Opava
mob.: 723 972 195

Dva přednáškové cykly se skládají z 24 lekcí. V Opavě výuka začne dne 17. září a dále bude probíhat vždy každé úterý od 15 do 16.30 hodin v podobném režimu jako jiné vysokoškolské studium (do poloviny prosince a dále pak od poloviny února do poloviny května). Přednáškový cyklus v Krnově zahajuje také v úterý 17. září a setkání s lektory se konají od 15.45 do 17.15 hodin. Jsou koncipována stejně jako přednáškový cyklus v Opavě. Jejich cena je 1 200 korun. Výuka jazykových a počítačových kurzů a kurzů digitální fotografie představuje 30 týdnů a probíhá vždy jednou týdně v délce 90 minut, a to od poloviny září do poloviny května. Přihlášený za kurz zaplatí 1 350 korun.

Univerzitu třetího věku má i Obchodně podnikatelská fakulta (OPF) v Karviné. „Dnešní senioři citelně vnímají náročnost zorientovat se a obstát v současném globalizovaném světě. V rámci společnosti a regionu pak zaznamenávají neustálé změny, kterým je třeba se přizpůsobit, mnohdy i určitá rizika a ohrožení, kterým musejí čelit. Přednáškové cykly pod názvem Vybrané kapitoly z oblasti cestovního ruchu, Psychologie – jak obstát v dnešním světě a Právo a jeho přínos v životních situacích proto reflektují potřeby a zájmy těchto posluchačů,“ tlumočí nabídku Ing. Dagmar Sohrová, koordinátorka U3V v Karviné s tím, že přednášky jsou doplněny zajímavými a užitečnými vzdělávacími kurzy zaměřenými na práci s počítačem a jazykovou vybavenost.

Kontaktní osoba U3V v Karviné:

Mgr. Dagmar Sohrová
Slezská univerzita v Opavě
Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Univerzitní nám. 1934/3
733 40 Karviná
Tel.: +420 596 398 348

Podobně jako v Opavě a Krnově, má také v Karviné výuka U3V více rozměrů. Významným prvkem je začlenění vyučujících mladší generace do výuky starších posluchačů a podpora a rozvíjení mezigeneračního dialogu. Od toho se odvíjí přístup vyučujících z řad akademických pracovníků: brát posluchače ve vzdělávacím procesu jako partnery, poskytovat jim prostor pro diskuzi, získávat od nich zpětnou vazbu. „Posluchači totiž nepožadují široké teoretické základy, na nichž by mohli stavět, nýbrž konkrétní údaje, které si spojí se svými dosavadními vědomostmi a zkušenostmi do konkrétní podoby ucelených poznatků a názorů na dění kolem sebe,“ vysvětluje princip přednáškových cyklů Ing. Dagmar Labudková, pracovnice oddělení rozvoje a vnějších vztahů OPF. A dlouholetá praxe U3V na Slezské univerzity potvrzuje, že dnešní senioři mají o vzdělávání zájem a kromě osobního uspokojení si jím zvyšují prestiž v rodině a v okolí. Další informace o U3V v Karviné najdou zájemci na http://www.slu.cz/opf/cz/studenti/univerzita-tretiho-veku.