Studenti a nedávní absolventi Institutu tvůrčí fotografie sklidili v soutěži Czech Press Photo 2013 desítku cen

čtvrtek 24. října 2013 8:30

2013-10-24 Milan-Illik-Crew-TeensV 19. ročníku největší české soutěže novinářské fotografie Czech Press Photo získali studenti a nedávní absolventi Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě celou desítku cen. Výsledky prestižní soutěže, která ITF, a to zdaleka nikoliv poprvé, přinesla takovou žeň, byly organizátory vyhlášeny 22. října.

Jedenáctičlenná mezinárodní porota, jejímiž členy byli i fotografové a editoři z The Sunday Times, National Geographic Magazine, Agence France Press a Reuters, posoudila 3580 fotografií od 294 fotografů z České republiky a ze Slovenska, jimiž obeslali osm soutěžních kategorií. Titul Fotografie roku 2013 přiřkla Michalu Kamarýtovi z České tiskové kanceláře za kompozičně jednoduchý, ale o to přesvědčivější snímek Davida Ratha, obžalovaného z korupce. Hodnotitelé fotografii ocenili pro vystižení celkové složité společenské atmosféry. D. Rath je na ní zachycen při příchodu k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze.

Mezi držiteli dalších cen jsou též studenti a absolventi ITF, kteří svými snímky porotu zaujali hned v pěti soutěžních kategoriích. To samo o sobě vypovídá o žánrově širokém záběru výuky mediálně často prezentované kombinované formy studia oboru Tvůrčí fotografie v Opavě. V bakalářském stupni patří tento obor na původní opavské Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (1990) mezi zakladatelské, první absolventy magisterského studia vykazuje ITF z podzimu 1998 a od letošního jara se pyšní též prvním posluchačem, který ukončil doktorské studium. V něm je nyní zapsána desítka našich a polských kandidátů, vesměs již vyzrálých osobností, jejichž tvorba byla při různých příležitostech oceněna a je obvykle zařazována do středoevropského kontextu vývoje současné fotografie.

ITF od jeho počátků vede přední český teoretik a kritik prof. PhDr. Vladimír Birgus a dále na něm působí plejáda předních výtvarných pedagogů a prakticky bez výjimky rovněž známých autorů (např. prof. Jindřich Štreit, doc. Aleš Kuneš, doc. Pavel Mára, doc. Otakar Karlas aj.). V nejednom případě jsou mezi nimi i vlastní absolventi (aktuálně jde o Ditu Pepe, Tomáše Pospěcha a Rafała Milacha).

Na právě vyhodnoceném ročníku Czech Press Photo uspěl též Roman Vondrouš, v tomto roce co do počtu doma i v zahraničí dosažených výsledků nejúspěšnější posluchač ITF a čerstvý nositele Ceny rektora Slezské univerzity v Opavě za rok 2013, první student, jemuž bylo toto ocenění uděleno. Teď se těší z dvojnásobného zápisu do listiny laureátů, a to jak v kategorii Sport, tak v kategorii Umění a zábava. Samostatnou zmínku si jistě zasluhuje rovněž vítěz naposledy jmenované kategorie Milan Illík, absolvent ITF z roku 2012, jenž zaujal snímkem z prostředí mimoškolního studentského života.

Přinášíme nyní úplný výčet těch studentů a absolventů ITF, kteří ze soutěže Czech Press Photo neodešli s prázdnou.

Kategorie Každodenní život
2. cena - Petr Toman (2. ročník): Život Jiřího Schamse, prvního válečného veterána v novodobé historii České republiky;
3. cena - Milan Bureš (5. ročník): Sevastopol;
Čestné uznání: Jan Vermouzek (4. ročník) a Martin Wágner (absolvent 2013): Kaliningradská oblast.

Kategorie Portrét
2. cena: Petr Toman (2. ročník): Portrét politického vězně Františka Zahrádky;
3. cena: Filip Jandourek (5. ročník): Ludvík - portrét muže trpícího psychickou poruchou, která se projevuje tím, že se pokrývá popelem a vše pálí.

Kategorie Umění a zábava
1. cena: Milan Illík (absolvent 2012): Crew Teens - společné chvíle z dob studií;
3. cena: Roman Vondrouš (5. ročník): Nightclubs Praha;
Čestné uznání: Dagmar Vyhnálková (5. ročník): Cirkus Bukovky - fotografie z natáčení seriálu České televize.

Kategorie Sport
2. cena: Roman Vondrouš (5. ročník): Dostihová dramata, Pardubice a Kolesa.

Kategorie Příroda a životní prostředí
Čestné uznání: Lukáš Tofan (3. ročník): Krakonošovo.

Výstava snímků ze soutěže Czech Press Photo bude otevřena od 20. listopadu a v prostorách Staroměstské radnice v Praze potrvá do 31. ledna 2014. Slavnostní předání cen se uskuteční 19. listopadu.

Foto: Milan Illík, absolvent Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě z roku 2012 a laureát 1. ceny soutěže Czech Press Photo 2013 v kategorii Umění a zábava - Crew Teens.