UFO nad Opavou? Ne, univerzita instalovala observatoř!

čtvrtek 29. října 2015 18:46 Autor: Martin Kůs

Foto: Martin Kůs

OPAVA - Kdo nic netušil a díval se na vše zdálky, nejspíše si myslel, že se nad Opavou vznáší UFO. Zasvěcení však dobře věděli, že to Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity instaluje na střechu své budovy na Bezručově náměstí astrofyzikální observatoř (více o projektu zde), jedno z nejmodernějších vědeckých pracovišť pro sledování dění ve vesmíru (a v nejbližším okolí).

Fotoreportáž z instalace najdete na facebooku Slezské univerzity

Sloužit bude především studentům, ale i dalším zájemcům. V kopuli nebude umístěn jen "klasický" dalekohled, ale špičkové elektronické zařízení, které přenese obraz přímo do laboratoře, odkud celou observatoř budou vědci ovládat... O observatoři více v reportáži Událostí v regionu České televize Ostrava (začátek 15:36).

Foto: Martin Kůs