Opavští fyzikové stojí o to, aby pod pokličku jejich vědy nahlédla i širší veřejnost

pátek 4. ledna 2013 14:23

2013-01-04 astrofyzPředvánoční Školičkou moderní astrofyziky v podobě dvoudenní série prezentací odborných témat pro středoškoláky zakončil Ústav fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity své loňské úsilí o popularizaci výsledků vědecké práce, jímž v neposlední řadě sleduje i ukotvení možnosti studia fyzikálních oborů v Opavě v povědomí širší veřejnosti. A aktivitami podobnými té, která je zmíněna v úvodu, se mu to stále více daří.

V posluchárně H3 výukového areálu na Hradecké ulici byla 17. a 18. prosince probírána témata, jež si pozornost opravdu zasluhují. Po většinu času téměř naplněná kapacita učebny se stala dokladem toho, že Školička moderní astrofyziky si za pět let fungování vybudovala dobré jméno. Vědí to i na Mendelově gymnáziu v Opavě, a proto jeho pedagogové a studenti neváhali nabídky setkání s odbornými pracovníky Ústavu fyziky využít - jak v roli přímých spolupořadatelů, tak hlavně pozorných posluchačů, jež oslovil hned úvodní výklad RNDr. Stanislava Hledíka, Ph.D. (na snímku), o Einsteinově cestě k obecné relativitě.

Osm připravených prezentací vyšperkovalo vystoupení zařazené jako bonus. V angličtině se ho ujal prof. Bobomurat Ahmedov z Ústavu nukleární fyziky Akademie věd Uzbekistánu a prokázal, že jazyková, prostorová, časová ani žádná jiná bariéra při skutečném zájmu o věc vlastně nemůže existovat. Školička se tak stala svátkem astrofyziky, ať už před auditorium předstoupil RNDr. Pavel Bakala, Ph.D., s pohledem na černou díru, RNDr. Gabriel Török, Ph.D., který představil hodně hustý rentgen, Mgr. Martin Urbanec, Ph.D., jenž se věnoval neutronovým hvězdám a pulsarům, Mgr. Martin Blaschke s pojednáním o bránových světech, či RNDr. Jiří Kovář, Ph.D., jako povolaný průvodce dějinami astrofyziky, a to od gnómonu k černým děrám, s podtitulem „po ramenou velikánů“.

Četná kouzla hvězdného nebe přiblížil RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D., a v závěru se tématu Kosmologie a temná energie chopil jako vůdčí osobnost opavské skupiny RAG (Relativistic Astrophysics Group) prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.

Za mimořádně přínosnou lze označit též jinou aktivitu Ústavu fyziky, směřovanou tentokrát k publiku bez generačního vymezení. Cyklus přednášek Věda nevěda, uspořádaný zásluhou řešení projektu Intenzifikace internacionálních, mezioborových a intersektorálních přístupů při studiu přivedl do opavského Obecního domu hned několik významných osobností české vědecké komunity.

Sledovali jsme je, a tak tu teď není třeba jejich úplný jmenovitý výčet opakovat. Zájemcům, kteří na přednášky přijít nemohli, případně těm, kdo si jejich obsah chtějí oživit, stačí nabídnout tyto odkazy:
http://inoviny.slu.cz/https://inoviny.slu.cz//index.php/stalo-se/188-k-tematu-veda-neveda-promluvil-jako-prvni-jiri-grygar;
http://inoviny.slu.cz/https://inoviny.slu.cz//index.php/stalo-se/280-na-vedu-a-nevedu-nahlizi-jiri-hert-jako-na-zrno-a-plevy;
http://inoviny.slu.cz/https://inoviny.slu.cz//index.php/stalo-se/310-kritickou-skepsi-jako-etos-vedy-rodi-pokora-k-poznani;
http://inoviny.slu.cz/https://inoviny.slu.cz//index.php/stalo-se/367-psycholog-zbynek-vybiral-vita-v-oboru-pruvan-prednasky-o-vede-a-nevede-kriticnost-zdobila.

Závěrem krátká poznámka, že snaha popularizovat vědeckou práci nezdobila Ústav fyziky toliko v loňském roce. Při letmém pohledu zpět lze totiž připomenout, že podobný cyklus popularizačních přednášek věnovaný vědeckým a nevědeckým přístupům uspořádalo toto pracoviště třeba už před 15 lety, kdy se v něm hovořilo a diskutovalo jak o ufologii nebo homeopatii, tak o postmodernismu ve vědě či o fyzice elementárních částic.

Toto téma v cyklu prezentoval přední světový znalec v oblasti teorie grup a supersymetrií a náš tehdejší vládní zmocněnec pro spolupráci s CERN (Conseil Européen pour la recherche nucléaire, Evropská organizace pro jaderný výzkum se sídlem v Ženevě) prof. Ing. Jiří Niederle, DrSc. (1939 - 2010), pozdější doctor honoris causa Slezské univerzity v Opavě.

Fotoreportáž z akce najdete na facebooku Slezské univerzity.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015