„Na Ústavu informatiky tvoříme tým, který dokáže spolupracovat,“ oceňuje jeho vedoucí Alice Kelemenová

čtvrtek 28. února 2013 7:50

2013-02-28 UI kelemenovaOd vzniku Ústavu informatiky (ÚI) jako samostatného pracoviště Filozoficko-přírodovědecké fakulty uplynulo už 15 let a tato skutečnost zavdala dobrý důvod k setkání s jeho vedoucí doc. RNDr. Alicí Kelemenovou, CSc. Předem bylo dohodnuto, že se ohlédneme jen za posledními roky; vždyť bilance prvního desetiletí je ještě v paměti.

„Přesto pokládám za potřebné i tentokrát připomenout základní mezník počátku ledna 1998. Vznikem ústavu totiž fakulta získala platformu pro rozvoj teoretické informatiky a sledování nových trendů v informačních technologiích. K nim se posléze v roce 2003 přidala rovněž informační věda,“ ohlíží se doc. Kelemenová a oprávněnost vyčlenění z tehdejšího Ústavu matematiky a informatiky může dnes doložit nad jiné podstatným argumentem. Právě v období připomínky desetiletí ÚI začínalo její pracoviště s doktorským studiem v oboru Autonomní systémy. „V něm se můžeme v České republice směle počítat mezi průkopníky. Vždyť autor první české monografie k této problematice Aleš Kubík je bývalým pracovníkem ústavu,“ dodává.

Profesní rozvoj mladých pracovníků
K dnešku má doktorský studijní obor Autonomní systémy čtyři absolventy. Školitelkou prvních tří (Lucie Ciencialová, Šárka Vavrečková, Miroslav Langer) jsem byla sama, shodou okolností všichni jsou pracovníky oddělení teoretické informatiky, dosud posledního připravil kolega Petr Sosík,“ připomíná vedoucí ÚI. „Ráda bych se zastavila u třetího absolventa. Miroslav Langer se totiž mohl už v době obhajoby vykázat publikacemi v impaktovaných časopisech,“ vyzvedává doc. Kelemenová kvalitu studia. Ale jmenovat si zasluhují též ti, kdo titul Ph.D. získali jinde - tedy Jindra Planková, vedoucí oddělení informační vědy, která studovala na Univerzitě Karlově, a Marek Menšík z oddělení informačních a znalostních systémů, jenž doktorské studium absolvoval na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava. Obecně lze ÚI charakterizovat jako pracoviště, kde se považuje za samozřejmé, že všichni mladí kolegové okamžitě s nástupem zahajují doktorské studium a zapojují se do vědecké a výzkumné činnosti.

„Vedle možnosti doktorského studia lze na ÚI absolvovat též rigorózní řízení. Máme osm absolventů, jimž byl v Opavě udělen titul RNDr.,“ rekapituluje doc. Kelemenová. K nim patřili i uchazeči odjinud. Např. Kamila Olševičová z Hradce Králové se v rigorózní práci zabývala agentovými systémy a simulacemi ve vodním hospodářství. Zatím nejmladším z hlediska data získání titulu je v této společnosti RNDr. Michal Perdek, v současnosti interní doktorand ÚI, jehož disertační práci Evoluce otevřených agentů vede vedoucí oddělení informačních a znalostních systémů doc. Ing. Petr Čermák, Ph.D.

Úspěchy studentů
Ve studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ) soutěží mladí informatikové společně s matematiky. A bude tomu tak i letos, kdy se pořadatelství závěrečného česko-slovenského klání znovu po 12 letech ujal Matematický ústav Slezské univerzity (Opava, 21. - 23. května). „Uvedu pouze dva nejvýraznější výsledky studentů, které jsme k účasti ve SVOČ připravili. V roce 2008 si třetí místo odnesl Daniel Beneš za práci Analýza genomů vinné révy, o rok později se z prvenství těšil jeho bratr David s prací Párová kompabilita primerů pro genotypizaci. Při jejím zpracování konzultoval informatické problémy s doc. Petrem Sosíkem, v otázkách biologie mu byl konzultantem doc. Jiří Drábek z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci,“ prezentuje vedoucí ÚI. Pro bližší ilustraci - bratři Benešovi si opavský ÚI vyhlédli z Náchoda, a to na základě příznivých referencí, jichž se jim o něm na severovýchodě Čech dostalo.

Davidovi, jak přiznal už bezprostředně po úspěchu ve SVOČ, se v Opavě líbí a má zde dobré přátele, a proto se rozhodl setrvat na ÚI i na dobu doktorského studia. „Spolu s dalším doktorandem Lubomírem Boturem se podílí na řešení evropského projektu BACTOCOM: Bacterial Computing with Engineered Populations,“ informuje doc. Kelemenová. Poznatky a zkušenosti získané v průběhu participace na projektu se jim budou jistě hodit i pro disertaci. Školitelem obou je doc. Ing. Petr Sosík, Dr. Zatímco David Beneš se věnuje multiagentovým modelům v molekulární a buněčné biologii, Lubomír Botur autonomním systémům pro aplikace v bioinformatice. „Možnost aktivního zapojení do projektové činnosti na různých úrovních mají ale též jiní, řada doktorandů pracuje v rámci Centra excelence IT4Innovations, případně projektů operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost,“ konstatuje vedoucí ÚI.

ÚI je vyhledáván též zahraničními posluchači. Dva mladí Rumuni studující v tamější metropoli - A. B. Pavel a C. I. Vasile - tu vloni absolvovali úspěšný výzkumný pobyt zaměřený na práci s roboty, jehož výstup byl prezentován na mezinárodní konferenci a stal se součástí publikace vydané na Universidad de Sevilla. Kontakty s nimi za ÚI navázal prof. RNDr. Jozef Kelemen, DrSc., při jednom ze zahraničních odborných setkání. V současnosti absolvuje na ÚI studijní pobyt jiný zahraniční posluchač, polský doktorand Lukasz Rogowski (Uniwersytet Łodzki).

Rozšíření nabídky studijních oborů
Původní nabídku studijních možností se na ÚI v hodnoceném období podařilo v souladu se zájmy maturantů ze středních škol a na základě aktuálních požadavků praxe rozšířit. Od probíhajícího akademického roku 2012-13 je novým studijním oborem na ÚI bakalářská Aplikovaná informatika v prezenční i v kombinované formě. „Jen o něco starší je bakalářský obor Informatika + Angličtina, v němž letos zaznamenáme první absolventy,“ vypočítává doc. Kelemenová. Nezapomíná však ani na bakalářské studium oboru Informační studia se zaměřením na knihovnictví. „Tady jsme začali nejprve s navazujícím magisterským oborem Informační a knihovnická studia a postupně akreditovali i bakalářský obor, zprvu v prezenční a posléze v kombinované formě, která rovněž zažívá premiéru,“ objasňuje. Dva nejbližší cíle ve studijní oblasti vidí v dalším zkvalitnění doktorského studia, např. spoluprací s Centrem excelence IT4Innovations, a v přípravě navazující magisterské Aplikované informatiky tak, aby do něj mohli plynule nastoupit první absolventi bakalářského studia tohoto oboru.

Vědecké aktivity a popularizace vědy
ÚI pod vedením doc. A. Kelemenové prokazuje jak dlouhodobou vědeckou akceschopnost (např. česko-slovenský seminář Kognice a umělý život pořádaný od počátku minulého desetiletí je považován za klasické multidisciplinární odborné setkání), tak bohatou zkušenost v edicích tištěných výstupů z konferencí organizovaných doma, ale i ve světě. Přímo v Opavě takovou zatím naposledy byla konference Computation, Cooperation and Life (2011) uspořádaná k šedesátinám rumunského informatika Gheorghe Păuna, který je od roku 2008 držitelem čestného doktorátu Slezské univerzity. Sborník na ní přednesených příspěvků byl vydán ve známém vědeckém nakladatelství Springer. V české metropoli ÚI v roce 2008 organizoval 14th International Meeting on DNA Computing, výroční setkání špiček světového výzkumu v oboru biomolekulárních výpočtů. Ústav se rovněž podílel na sestavení sborníku z ní, který opět vyšel v nakladatelství Springer.

Vedle organizace konferencí a práce v programových výborech ÚI na těchto odborných setkáních samozřejmě prezentuje výsledky vlastního výzkumu. Tak např. doc. Petr Čermák přednesl v září 2012 zvanou přednášku v Hirota-Sakurai laboratory na Tokijském technologickém institutu. Doc. Petr Sosík sklidil úspěch na 13th Conference on Membrane Computing (Budapešť, srpen 2012), kde získal ocenění Best Paper Award za příspěvek Limits of the power of tissue P-systems with cell division. Prof. Dušan Marček přednášel v roce 2012 na konferencích ve Stavropolu a Istanbulu na téma predikce finančních časových řad, a tak by bylo možno pokračovat. Pozadu nezůstávají doktorandi, namátkou lze zmínit spolupráci ÚI s Fakultní nemocnicí Ostrava, kde studenti Jiří Blahuta a David Novák (školitel P. Čermák) vyvíjejí aplikaci pro sonografickou klasifikaci onemocnění, jakými jsou např. Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Samostatnou zmínku si zasluhuje často podceňovaná popularizace vědy. Přitom málokdo z aktivních vědců dokáže srozumitelně a zajímavě vysvětlovat, o čem je současný špičkový výzkum. Jednou z výjimek je prof. Jozef Kelemen, který vydává knihy a eseje v českých a slovenských vydavatelstvích jako Votobia, Dokořán a dalších. Zatím poslední v řadě je sborník esejů Kyberkreativita, vydaný na Slezské univerzitě v Opavě v roce 2012.

Výzkumné a rozvojové projekty
Zde je na prvním místě třeba zmínit zapojení ÚI do unikátního projektu IT4Innovations, jehož cílem je vybudovat národní centrum excelentního výzkumu v oblasti informačních technologií. Projekt řeší pět subjektů, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě, Vysoké učení technické v Brně a Ústav geoniky Akademie věd ČR. Opavský výzkumný ústav Centra excelence IT4Innovation patřící do organizační struktury Filozoficko-přírodovědecké fakulty je sesterským pracovištěm ÚI, s nímž sdílí výzkumníky i přístroje.

Na ÚI ovšem běží i projekty operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, zaměřené na interdisciplinární vzdělávání a jazykové kompetence studentů, na informační vědu a konkurenceschopnost, na zapojení zahraničních postdoktorandů do výzkumu a další.

„Naznačené výsledky výzkumné práce jsou zásluhou dělného a tvůrčího pracovního týmu, v němž starší kolegové podporují a pomáhají ve vědeckém etablování těm mladším,“ loučí se doc. Kelemenová. „Za pět let zase přijďte,“ přidává víc než nadsázku, neboť si uvědomuje, že na všechno řeč ani zdaleka nepřišla. „Ale třeba o takové laboratoři robotiky napíšete jistě něco samostatně,“ uzavírá s úsměvem.

Ukázky odborných publikací vydaných Ústavem informatiky

2013-02-28 UI kniha2

2013-02-28 UI kniha8

 

 

 

 

 

 

 

 


 

2013-02-28 UI kniha1

 2013-02-28 UI kniha3

 

 

 

 

 

 

 

 

2013-02-28 UI kniha4

2013-02-28 UI kniha5

 

 

 

 

 

 

 

 



2013-02-28 UI kniha6 2013-02-28 UI kniha7

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015