Michal Málek je dalším z řady docentů, které (si) pro vědeckou dráhu vychoval Matematický ústav

čtvrtek 7. března 2013 12:53

2013-03-07 malekPodpis rektora prof. PhDr. Rudolfa Žáčka, Dr., na jmenovacím dekretu udělal v těchto dnech tečku za habilitačním řízením matematika RNDr. Michala Málka, Ph.D. Od 1. března má Matematický ústav (MÚ) dalšího z řady docentů, které si pro vědeckou dráhu sám vychoval. Vždyť jako student přišel M. Málek na MÚ už takřka před dvěma desetiletími.

Komisi pro habilitační řízení odborného asistenta s vědeckou hodností M. Málka schválila Vědecká rada MÚ na počátku října minulého roku. Jejím předsedou se stal prof. RNDr. Jaroslav Smítal, DrSc., ředitel MÚ, dalšími členy prof. Dr. Francisco Balibrea (Universidad de Murcia, Španělsko), prof. Dr. Peter Raith (Uniwersität Wien, Rakousko), prof. RNDr. Ľubomír Snoha, DSc., DrSc. (Univerzita M. Bela v Banskej Bystrici, Slovensko) a doc. RNDr. Marta Štefánková, Ph.D., z MÚ. Kandidát předložil habilitační práci Chaos and omega limit sets in one-dimensional dynamical systems, jejíž oponentury se ujali prof. Dr. Jiménez López (Universidad de Murcia), doc. RNDr. Jozef Bobok, CSc., z Českého vysokého učení technického v Praze a doc M. Štefánková.

Habilitační přednášku Basic sets in one-dimensional dynamical systems pronesl M. Málek 19. února, o den později prezentoval základní teze práce na zasedání Vědecké rady MÚ a reagoval na vznesené dotazy jejích členů. Do diskuse se postupně zapojili doc. RNDr. Artur Sergyeyev, Ph.D. (MÚ), prof. Ľ. Snoha, prof. dr hab. Roman Ger (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Polsko), doc. RNDr. Michal Marvan, CSc. (MÚ), doc. J. Bobok, prof. P. Raith, prof. RNDr. Vladimír Müller, DrSc. (Akademie věd ČR) a prof. J. Smítal. Přítomní byli seznámeni s kladným hodnocením všech oponentů a jejich doporučením, aby byl kandidát docentem jmenován. V neveřejné části zasedání se posléze členové Vědecké rady MÚ jednomyslně shodli na tom, že byly naplněny veškeré podmínky stanovené pro úspěšné ukončení habilitačního řízení a pověřili předsedu Vědecké rady MÚ, aby podklady ke jmenování předložil rektorovi Slezské univerzity v Opavě, který M. Málka docentem pro obor Matematika - Matematická analýza jmenoval.

Vizitka nového docenta
Na MÚ začal Michal Málek, který patří k těm, od nichž se toho opravdu mnoho nedovíte (ale ne proto, že by snad nechtěl vyjít vstříc), studovat v roce 1993. Doktorské studium v Opavě absolvoval o devět let později a postdoktorské studium podvakrát spojil s pobytem v Centru pro matematiku, geometrii a dynamické systémy Instituto Superior Técnico v Lisabonu. Poprvé se tohoto pracoviště v první polovině minulého desetiletí několikadenním studijním pobytem pouze „dotkl“, ale hned po návratu usiloval o to, aby se do portugalské metropole mohl vrátit. To se mu podařilo v roce 2008 a původně dvanáctiměsíční působení v jihozápadní části Pyrenejského poloostrova si ještě o půl roku prodloužil, takže se domů definitivně vrátil až koncem května 2010. Ani poté však nebyl o nic sdílnější…

A když jsme ho požádali o rozhovor nyní, reagoval lakonicky v tom smyslu, abychom to raději vzdali a zprávu o jeho habilitačním řízení zveřejnili „někde v rubrice krátce z univerzitního dění“. Michal Málek se tedy ani jako docent nezpronevěřil svému typickému smyslu pro svérázný humor, který doprovází jeho vždy vytříbený úsudek i na záležitosti, které zdánlivě nemají s matematikou vůbec nic společného. Ale pouze zdánlivě, protože z jeho osobnosti lze vycítit přesvědčení, že přece s matematikou souvisí, a to bez výjimky za jakýchkoliv okolností, vlastně úplně všechno.