Pozdně středověké menu historičky Hany Miketové „Med a hořčice“ se jedlo jen očima. Přesto stolovníkům chutnalo

středa 5. června 2013 9:01

2013-06-05 prednaska miketovaPosluchači přednášky Mgr. Hany Miketové, jíž pro první pololetí roku ukončila své aktivity pobočka Historického klubu činná už 15 let při Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty, usedli 4. června v Obecním domě v Opavě k symbolicky prostřenému stolu. Pozvala je k němu přednášející spolu s opavským Přemyslovcem Janem II.

Menu připravené na podkladě rozboru zlomků účetních knih měst Krakova a Kaziměře i účtů dvora polského panovníka Vladislava Jagielly a jeho manželky Hedviky z Anjou přiblížilo celý obřad stolování na sklonku 14. a na počátku 15. století jako protiklad boje a nabídlo oběd (prandium) se vším, co k němu tehdy patřilo. Zažívání pak zpříjemnily ukázky iluminací spisu Tacuinum Sanitas. A třebaže v období, o němž se mluvilo, zaznamenal kalendář 151 postních dnů, o půst při poutavém a vlastním výzkumem fakty doloženém výkladu doktorandky ÚHV a pracovnice expozice Cesta města Obecního domu v Opavě rozhodně nešlo.

Jan II. z ratibořské větve opavských Přemyslovců skutečně vedl poselstvo, které dojednávalo jediné setkání Vladislava Jagielly s Václavem IV., k němuž v roce 1404 došlo ve Vratislavi. Diplomat to byl protřelý a později se stal dokonce příbuzným polského krále, když se oženil s jeho neteří. Čím byl tedy v březnu 1394 při prandiu v domě krakovského hejtmana (nikoliv na Wawelu, to aby rozhovor mohl být opravdu ničím nerušený) uctěn?

„Předně rybami, mezi něž se nepočítal úhoř, podávanými zřejmě v rosolu. Samozřejmě, jak se slušelo, průzračném, i když pozdní středověk znal také aspik barevný – např. červený, to když se přidala šťáva z višní, modrý nebo zelený,“ objasňuje Mgr. H. Miketová. „Podstatnou část jídelníčku tvořila zelenina. Polské prameny jí uvádějí na 25 druhů. Ve srovnání s ní mnohem méně bylo zastoupeno ovoce, naopak všudypřítomným se stal ocet a koření, byť to vzácné, jako muškátový květ, se spolu s rýží, mandlemi, rozinkami či fíky uchovávalo v pokladnici,“ konstatuje a přechází ke dvěma hlavním produktům, které zvolila do názvu přednášky. „Med a hořčice sloužily jako základ marinády pro přípravu pečeně, samotná medovina, zmiňovaná už v legendách o počátcích polského státu a připravovaná s chmelem, kořením a ovocnými šťávami, by pak možná vydala na samostatnou přednášku,“ říká a upozorňuje na dvě evropské stravovací zóny. Jednu charakterizuje víno a olivy, tu druhou pivo, máslo, případně slanina.

Krakov byl vyhlášený devíti druhy chleba a pečiva a nabízel placky, bulky, preclíky, žitný i bílý chléb. Naše brambory zastupovalo proso, zato kaši z rýže si mohl dovolit jen panovník. „Pokud jde o maso, převládalo hovězí a vepřové, v drůbeži kapouni a slepice. Za vzácnost se považovala zvěřina. Dar Vladislava Jagielly pro Zikmunda v podobě zubra byl transportován přímo na koncil v Kostnici,“ potvrzuje Mgr. H. Miketová.

Po letmé připomínce mléčných výrobků a tuků přistupuje k poslední kapitole o nápojích. „Při enormní spotřebě soli z důvodu uchování jídla se také pořádně pilo. Od konzumace vody pro riziko z jejího znečištění brzy upustilo a ke slovu přišlo pivo a víno,“ specifikuje a představu o jejich spotřebě okamžitě dokumentuje. „Když se podíváme do soupisu dluhů královského dvora Vladislava Jagielly vůči Krakovu v letech 1405-1417, tvoří položky za pivo plných 80 procent dlužné částky,“ specifikuje a poukazem na skutečnost, že dějiny stravování se v Itálii, Francii, ale rovněž v Rakousku a Polsku postupně vydělují z dějin každodennosti, svůj výklad končí. „Budu určitě raději, když ve vás evokoval hlad, než kdyby přinesl pocity znechucení,“ uzavírá ho s nadsázkou.

Fotoreportáž z akce najdete na facebooku Slezské univerzity v Opavě.

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015