Se svými studenty působícími na výzkumu v Kobeřicích jsem spokojený, říká archeolog a pedagog Jiří Juchelka

pátek 2. srpna 2013 7:55 Autor: Martin Kůs

2013 08 Koberice vykopy1OPAVA - PhDr. Jiří Juchelka, Ph.D., nepůsobí jen na Ústavu archeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, kde od roku 2011 připravuje budoucí archeology a historiky jako odborný asistent, ale také na opavském pracovišti Archeologického ústavu AV ČR Brno. Od roku 2003, kdy bylo zřízeno, jej tak můžeme potkávat na zkoumaných lokalitách po celém regionu. Vidět jsme jej mohli například na záchranném výzkumu ve Velkých Hošticích, Slavkově, Hradci nad Moravicí, Úvalnu, Závadě, samozřejmě Opavě, ale také v Bílovci, Frýdku-Místku či třeba Krnově. Ostatně jeho užší odborností je doba bronzová a železná; pravěk Horního Slezska.

2013 08 Koberice vykopy4Zatím poslední „štací“ Jiřího Juchelky se staly Kobeřice, kam se vrátil již poněkolikáté.  Poprvé to bylo v roce 2006, kdy zde bylo objeveno rozsáhlé sídliště z období lužických popelnicových polí. Teď o prázdninách, při ohledání budoucích stavebních pozemků pro rodinné domky v lokalitě Olšina II., narazil tým archeologů na pozůstatky lužické kultury, tedy přibližně z období 1 000 let před naším letopočtem. Nový nález je na dohled od místa, kde před časem už podobné předměty objevili a jak se zdá, ještě zdaleka není všem překvapením konec.

„Jedná se sice o standardní archeologický záchranný průzkum, jaký se dělá při každé budoucí stavbě v místě s možným výskytem archeologických artefaktů, ale tentokrát jsme našli hned dva horizonty osídlení, jinými slovy polykulturní osídlení ze dvou odlišných dob. Jedno pochází z období přelomu mladší a pozdní doby kamenné a druhé je z mladší doby bronzové a počátku doby železné,“ říká k novým objevům Jiří Juchelka. Jak hned dodává, hlavním smyslem práce je zachránit minulost. „Objevili jsme pozůstatky objektů a ty se teď snažíme zachránit před zničením. Bohužel až budou stát domy a bude postavena silnice, tak už nebude co zkoumat. Nálezů bohužel stále ubývá,“ dodává trochu skepticky.  Proto je třeba o všech objevených nálezech pořídit dokumentaci, jejich zaměření, vše zakreslit a připravit kontextové karty pro nálezovou zprávu. Nálezová zpráva je důležitá pro širší zkoumání naší historie, pro pochopení, co tu vlastně bylo. Nalezené artefakty se zatím ukládají v depozitáři našeho pracoviště
a následně se začnou systematičtěji třídit a vyhodnocovat. Už teď je jasné, že průzkum stál za tu námahu: „Mezi nejzajímavější nálezy určitě patří pozůstatky, jež dovolují na lokalitě pravděpodobně předpokládat v době kamenné výrobu zrnotěrek. Jedná se o konvexně prohnuté kameny určené k drcení zrna. Všeobecně kobeřické naleziště obohacuje naše poznatky o původním osídlení území Českého Slezska,“ konstatuje Jiří Juchelka.

2013 08 Koberice vykopy3Jiří Juchelka by určitě nebyl dobrým vysokoškolským pedagogem, kdyby své studenty vedle teorie nezasvěcoval do reality budoucí práce. Na výzkumech, které z postu Archeologického ústavu AV ČR Brno na Opavsku řídí, se v rámci praxe podílejí i posluchači Slezské univerzity. V Kobeřicích je jich momentálně sedm – Lucie Malaníková, Petra Čupáková, Petr Hamrozi, Soňa Králová, Jiří Mandák, Ondřej Tomančák a Daniel Mužný. Právě na nich je nejnáročnější práce, výkopy. „Teorii znají ze studia, tady ji pak aplikují v praxi. A já si tak ověřím, zda jsem je vše dobře naučil,“ pokračuje univerzitní pedagog a dodává: „Jsem s nimi spokojený.“

Lokalita severně od Kobeřic na Opavsku je archeologicky známá již od 60. let minulého století, kdy zde byl identifikováno hradisko z doby bronzové. Stalo se tak poté, co se na povrchu země objevily dvě bronzové sekyrky z období tzv. lužické kultury. Další nálezy pak ukázaly, že místo bylo obydleno již v období mladší doby kamenné. Cílený záchranný výzkum ale v Kobeřicích probíhá teprve od roku 2004. Jednotlivé nálezy jsou rozprostřeny po ploše 10 ha.

 

2013 08 Koberice vykopy2

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015