Foto: Lenka Kučerová

Mladý vědec z Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, součásti Slezské univerzity v Opavě, letos uspěl v boji o prestižní Fulbrightovo stipendium. Podobnou šanci získat pobyt pro studium či výzkum v USA má přitom ročně jen necelá čtyřicítka Čechů. Asistent z Katedry ekonomie a veřejné správy přesvědčil projektem regenerace brownfieldů.

KARVINÁ - Prestižní Fulbrightovy stipendijní programy financované českou a americkou vládou ve všech svých programech ročně podpoří jen necelou čtyřicítku českých vědců a pedagogů. V jednotlivých programech se pak jedná o jednotlivce, kteří projdou náročným ústním výběrovým řízením před komisí, která posuzuje kvality projektu i předkladatele. Správní rada poté stanovuje konečnou nominaci stipendistů v České republice, finální souhlas s udělením všech grantů však vyslovuje instituce Fulbright Foreign Scholarship Board jmenovaná prezidentem USA a sídlící ve Washingtonu.

Mgr. Stanislav Martinát, Ph.D. zaujal projektem regenerace tzv. brownfields. Tímto termínem se označuje již nevyužívané průmyslové území. Někdy se pro něj používá i výstižnější název „deprimující zóna“. „Můj projekt se zabývá humánně-geografickými specifiky regenerace brownfieldů po energetice. To jsou území, která byla dříve využívána pro těžbu a zpracování energetických surovin - bývalé lomy, doly, skládky, odkaliště, ale i prázdné budovy a podobně, dnes však již opuštěné. Pro taková místa hledám nová využití a navrhuji realizaci takových projektů,“ popisuje svůj projekt dr. Martinát s tím, že podobně jako v okolí Karviné je pozůstatků průmyslové těžby uhlí, mědi, železné rudy ale i stříbra či zlata historicky velmi mnoho také v Arizoně.  A právě na Arizonskou státní univerzitu dr. Martinát v příštím akademickém roce zamíří, aby tam dalším vědeckým a výzkumným pobytem strávil šest měsíců. Tato univerzita se svými 83 tisíci studenty patří mezi největší výzkumně zaměřené státní univerzity v USA.

Slezská univerzita v Opavě má zkušenosti s Fulbrightovou nadací i v opačném směru. V roce 2014 v jejím rámci na své půdě v Opavě přivítala amerického doktora Charlese Michaela Elavského z Pennsylvania State University. Ten se během své devítiměsíční stáže na Fakultě veřejných politik věnoval pedagogické činnosti a také výzkumnému projektu zaměřeném na vztah médií a kultury, především hudby. Za připomenutí stojí také to, že jedním ze skupiny ambasadorů Fulbrightova stipendia (tzv. Fulbright Honorary Ambassadors) je také současný děkan Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné profesor Daniel Stavárek, který na přelomu let 2007 a 2008 získal stipendium na Lake Superior College.