Slavnostní premiéru uvede sám protagonista filmu Jiří Grygar

úterý 6. března 2018 9:35 Autor: Martin Kůs

Oficiální trailer filmu


V úterý 13. března 2018 se v Opavě uskuteční slavnostní premiéra dokumentárního filmu o fenoménu české popularizace vědy, astronomovi Jiřím Grygarovi. Film, který vznikl na půdě Slezské univerzity v Opavě, uvede sám hlavní protagonista.

2018 03 Grygar 1OPAVA - „Natáčení s Jiřím Grygarem bylo vlastně neskutečně jednoduché. Vycházel nám ve všem vstříc, nebál se odpovídat na každou otázku a vždy se snažil pro studenty najít prostor ve svém nabitém programu. Pro studenty, jako důležité spolutvůrce dokumentu, byly nakonec nejzajímavější dvě témata – jeho schopnost jednoduše vysvětlovat složité otázky vědy a pak jeho vztah ke Slezsku a Opavě, ke kterým jeho rodina od nepaměti patřila,“ říká vedoucí oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě Martin Petrásek, který měl na starost režii snímku. Autorem scénáře je pak novinář Leoš Kyša, jenž s oddělením Multimediální techniky velmi úzce dlouhodobě spolupracuje a na natáčení a technické přípravě filmu spolupracovali také studenti tohoto oddělení.

Opavská premiéra snímku GRYGAR se uskuteční ve středu 13. března 2018 od 18:30 hodin v kinosále Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě na Hauerově ulici č. 4. Rezervace vstupenek je na webu www.mmtech.cz/grygar. Vstupné na předpremiéru je zdarma!

GRYGAR
Režie: Martin Petrásek, námět a scénář: Leoš Kyša
Producent: Slezská univerzita v Opavě
Distribuce: Vojtěch Filčev
Typ snímku: Biografický dokument
Rok výroby: 2018
Stopáž: 84 min.
Stránky filmu: www.grygar-film.cz 

Astronom Jiří Grygar se proslavil hlavně jako popularizátor vědy a to mimo jiné díky legendárnímu pořadu Českoskoslovenské televize Okna vesmíru dokořán. Nejen na něj bude vzpomínat v životopisném snímku, který o něm několik let natáčeli studenti Slezské univerzity v Opavě. Ti jej provázeli na jeho přednáškách o astronomii po celé republice, vyrazili s ním na tradiční letní cyklistickou expedici Ebicykl, ale nakonec také do Argentiny na observatoř Pierra Augera pro výzkum kosmického záření, na jejímž projektu se tento známý astrofyzik podílí. Autoři dokumentu se ale věnovali i životnímu příběhu Jiřího Grygara, který pochází z rodiny českých Slezanů, jenž prožila odsun z pohraničí po nacistické okupaci Československa, a také mu položili otázku nejtěžší – jak může vědec jako on věřit v Boha? 

2018 03 Grygar 3

2018 03 Grygar 2

 

Sdílet
TOPlist Slezská univerzita v Opavě » www.slu.cz « Copyright © 2012-2015