Svatoslav Böhm na vernisáži opavské výstavy v roce 2014 ve společnosti herce a pedagoga Emanuela Křenka. Foto: Ivan Augustin
OSTRAVA, OPAVA - Svatoslav Böhm, výtvarník, grafik, sochař a designer, spjatý také s prvními roky Slezské univerzity v Opavě, vystavuje v Ostravě.
„První zakázku pro Slezskou univerzitu (SU) dostal Svatoslav Böhm už v době, kdy se nová instituce teprve rodila. Účastníci oficiálního zahájení výuky na opavské a karvinské fakultě Masarykovy univerzity si na počátku října 1990 odnesli jím graficky upravený tisk vydaný právě k této příležitosti Maticí slezskou a Slezským zemským muzeem,“ vzpomínal na počátky spolupráce mezi umělcem a univerzitou v jednom ze svých článků bývalý tiskový mluvčí univerzity Ivan Augustin s tím, že tak odstartovala spolupráce, která se podepsala v prvních letech činnosti Slezské univerzity v Opavě jak na výtvarné symbolice a celouniverzitních tištěných výstupech, tak na obrazu knižní produkce Ústavu bohemistiky a knihovnictví (ÚBK) Filozoficko-přírodovědecké fakulty.
Nejintenzivnější Böhmovy tvůrčí kontakty opavským univerzitním prostředím přineslo období let 1998-2008. Loga, značky, novoročenky či návrhy přebalů. To vše ztvárňoval pro novou vysokoškolskou instituci. Pokud naše paměť sahá, první se stal sborník příspěvků z konference Sv. Vojtěch v české a polské literatuře a v umění. Jeho přebal najdete na obrázku vlevo. Navrhoval a vytvářel grafické části dalších sborníků z podobných literárněvědných setkání pořádaných v Opavě, svůj výtvarný kumšt neváhal spojit i s pracemi jednotlivých odborných pracovníků. V chronologické posloupnosti jmenujme tituly Drahomíry Vlašínové Pohledy na českou literaturu dvou století (2000), Libora Pavery Od středověku k romantismu; Úvahy o starší literatuře (2000) a Slovo, paměť, tradice (2001), Jiřího Urbance Střídavý čas naděje; K české literatuře po roce 1945 (2002) a naposledy díla Libora Martinka - Polská literatura českého Těšínska po roce 1945 (2004), Polská poezie českého Těšínska po roce 1920 (2006), Region, regionalismus a regionální literatura (2007) a Życie literackie na Zaolziu 1920-1945 (2008).