OPAVA – Nejen láska vždy procházela žaludkem. I pro úspěšná politická jednání bývala a bývají důležité servírované pokrmy. Informace o tom, co se podávalo na středověkých hostinách, ale i o běžných každodenních jídlech, získáváme z dochovaných účtů.
Díky zvyklosti pozdně středověké diplomacie, kdy hostitel hradil poselstvu náklady spojené s jeho pobytem, se tak dovídáme například to, že pro přípravu obědu, během nějž polský král Vladislav Jagiella rokoval s vyslanci ze zemí Koruny české, byly nakoupeny čerstvé i nasolené ryby, úhoři, hrách, větší a menší ředkve, med a hořčice, ocet, rýže, bílý chléb a koláče. Jak dále se tyto potraviny upravovaly a jaké okolnosti zavedly posly Václava IV. za polským panovníkem, na to se už pokusí odpovědět tato přednáška.
Tak anotuje svoji přednášku historička Mgr. Hana Miketová, posluchačka doktorského studia na Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a současně historička expozice Cesta města opavského Obecního domu, na kterou zve veřejnost 14. února ve 15.45 hodin do auly budovy rektorátu Slezské univerzity v Opavě.
Akce se uskuteční jako mimořádná přednáška právě zahajujícího letního semestru Univerzity třetího věku (U3V) Slezské univerzity v Opavě, ale její mimořádnost je právě v tom, že není určena jen pro platící posluchače U3V, ale možnost přijít dostává i ostatní veřejnost.
Odpoledne zajímavým způsobem propojí středověkou gastronomii a diplomacii. Ostatně není ani dnes žádným tajemstvím, že u dobrého jídla se také dobře vedou různá jednání a tehdy, stejně jako dnes, diplomatický protokol upravuje jak stolovaní, tak jednání. Na menu své doby společně s Hanou Miketovou nahlédneme očima strávníků, ale také účetních, kuchařů či autorů kuchařských knih a receptů. A kdo ví, třeba nějaký zajímavý recept lektorka posluchačům také nabídne…