Za skvělé odborné setkání označili jeho účastníci mezinárodní workshop „Velkomoravská tradice a paměť na Velkou Moravu ve středověké středovýchodní Evropě“, který se na Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty konal 25. února. Workshop nyní doznívá v přednáškách připravených předními odborníky zvláště pro doktorandy.
Na svá vystoupení v programu workshopu mohou hned tři přednášející navázat 26. února v posluchárnách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Masarykově ul. v Opavě. Prof. Przemysław Urbańczyk působící ve Varšavě se bude samostatným pojednáním zabývat osobností polského knížete Měška I. z rodu Piastovců (M5, 9.45 hod.), jehož historické prameny poprvé připomínají právě před 1050 lety. Prof. Jiří Macháček z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity si pak vybral téma Současné paradigma naší rané středověké archeologie (M8, 14:05 hod.) a konečně dr. Ivo Štefan, jehož působištěm je Praha, se zamyslí nad Velkou Moravou a přemyslovskými Čechami jako nad interdisciplinárním problémem (M8, 13.05 hod.).
Zásluhou dr. Stefana Albrechta z Mohuče se ovšem o dějinných událostech 9. století bude v Opavě mluvit ještě také 28. února. Na tento den je totiž do velkokapacitní posluchárny H3 ve výukovém areálu na Hradecké ul. připravena přednáška „Konstantin-Cyril jako politik společenské integrace“. Očekávaný výklad německého historika k tématu, jež je s ohledem na letošní cyrilometodějské jubileum nadmíru zajímavé, tu bude zahájen v 9.45 hodin.
„Zájem studentů už o samotný průběh workshopu mile překvapil,“ zhodnotil setkání konané v rámci evropského projektu „Historizace střední Evropy“ Mgr. Robert Antonín, Ph.D., jeho hlavní organizátor (na snímku vlevo). Sám ho uzavřel vystoupením „Paměť na Velkou Moravu v politickém myšlení vrcholného středověku“ s ujištěním, že všechny prezentované příspěvky se dočkají publikování.
Fotoreportáž z workshopu „Velkomoravská tradice a paměť na Velkou Moravu ve středověké středovýchodní Evropě“ najdete na Facebooku Slezské univerzity.
Projekt Historizace střední Evropy (č. CZ.1.07/2.3.00/20.0031) je financovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.