OPAVA – Němci v českých zemích v 19. a 20. století. Společnost a kultura. To je téma v pořadí čtvrtého přednáškového cyklu Soudobé trendy v historickém bádání, realizovaného na Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, který proběhne 20. března od 15 hodin v Kulturním domě Na Rybníčku v Opavě. Otázka česko-německých vztahů v uplynulých dvou staletích zůstává i v současnosti citlivým tématem a předmětem vášnivých debat.
„Těch otázek je stále hodně: Bojovali Češi a Němci neustále proti sobě? Anebo se uměli také dohodnout a spolupracovat? Co bylo důležitější – národnost či politické a náboženské přesvědčení? Obdivovali všichni sudetští Němci Hitlera? Jak silné pozice měli Němci v českém Slezsku?,“ vypočetl Mgr. Martin Sosna, odborný pracovník projektu Popularizace vědy a výzkumu historických věd, v jehož rámci se cyklus přednášek uskutečňuje.
Konkrétně se zájemci mohou těšit na témata Němci ve Slezsku, Mnichovská dohoda a její dopady a Německé aktivistické strany v Československé republice. Odpovědi budou hledat hned tři významní badatelé z oboru: doc. PhDr. Marie Gawrecká, CSc., z ÚHV, doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D., z Historického ústavu Akademie věd ČR a Thomas Oellermann, M.A., z Heinrich Heine Universität Dűsseldorf působící také na Collegiu Bohemicum v Ústí nad Labem a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.
Projekt Popularizace vědy a výzkumu historických věd odstartoval na ÚHV ve druhé polovině roku 2012, jeho základním cílem je popularizovat výsledky vědecké práce. Doposud proběhly tři přednáškové cykly, řada dalších přednášek, seminářů a workshopů, v neposlední řadě jsou výsledky pravidelně prezentovány na vybraných středních školách v každém z krajů České republiky (kromě Prahy). Více informací o akcích lze nalézt na webových stránkách popularizacevedy.slu.cz.
Přednáškový cyklus je realizován v rámci projektu Popularizace VaV histor. věd (č. CZ.1.07/2.3.00/35.0037) financovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.