Na březnový výklad sociologa Lubomíra Vacka naváže hned v první dubnový pracovní den přednáška politologa. Aneb opavská pobočka ProAlt, Iniciativy pro kritiku reforem a na podporu alternativ, pokračuje v sérii setkání se zajímavými osobnostmi připravenými na letní semestr. Na půdě Slezské univerzity tak 2. dubna od 16 hodin vystoupí Jiří Pehe.
Dějištěm jeho přednášky se už tradičně stává posluchárna C10 v budově Fakulty veřejných politik na Bezručově nám. 14, kam si tentokrát jistě najdou cestu všichni ti, kdo se chtějí blíže seznámit s náhledem protagonisty akce na důsledky tzv. nesamozřejmosti českého národa.
Václav Bělohradský, jehož skvělé loňské podzimní zamyšlení o diagnóze naší doby, v níž je člověk problémem a stává se homo debitorem, neméně pozoruhodnou sérii opavských setkání s kriticky myslícími osobnostmi zahájilo, a dále Milan Kundera jsou nejčastěji skloňovanými jmény v souvislosti s tematikou „nesamozřejmosti českého národa“. V červnu 1967 vystoupil M. Kundera na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů s tezí, že „existence českého národa nebyla nikdy samozřejmostí a právě nesamozřejmost patří k jejím nejvýraznějším určením“. Jí, jak se až s odstupem několika desetiletí stále zřejměji a právě v době, která to umožňuje, jeví, zahájil diskusi na citlivou strunu. V posledních letech ji podstatně oživil V. Bělohradský, po němž se vyjádřili též mnozí další (např. na Slezské univerzitě ve své době vyučující sociolog a filozof Jan Keller).
Přednáška, k níž pozvání do Opavy přijal J. Pehe, bude příspěvkem k nastolené polemice a z pohledu jejích organizátorů, jak se ostatně sami nijak netají v mediálně již prezentované anotaci (www.proalt.cz), má plně zapadnout do celkového kontextu cyklu „kriticky myslící osobnosti“ a potřebnosti kontinuální debaty nad stavem české politické kultury a úpadkem občanské společnosti. „Právě ta nesamozřejmost českého národa je částečným důvodem, proč jsou Češi takoví, jací jsou“, přemýšlí nahlas Jan Bartošík, aktivista opavské pobočky ProAlt, Iniciativy pro kritiku reforem a na podporu alternativ.