Cyklus přednášek pořádaný v posledních letech v podobě doplňující a rozšiřující nadstavby výuky oboru Sociální patologie a prevence Ústavem pedagogických a psychologických věd (ÚPPV) Fakulty veřejných politik a realizovaný pod názvem Člověk pod lupou společenských disciplín hlásí v letním semestru první aktivitu. Přednášku „Penologie v praxi“.
O výklad na toto téma, který zprostředkoval odborný pracovník ÚPPV PhDr. Igor Hendrych, se 17. dubna od 14 hodin v posluchárně D1 v budově na Hauerově ul. v Opavě společně postarají plk. PhDr. Pavel Horák a plk. Mgr. Pavel Holubec, oba z Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. Posluchačům se tak dostane řady praktických poznatků přímo od pramene - první ze jmenovaných zastává post ředitele odboru výkonu vazby a trestu, druhý je vedoucím oddělení výkonu vazby a trestu, přičemž jejich avizované vystoupení není na naší akademické půdě prvním. „Na dalším rozvoji započaté spolupráce má ÚPPV opravdový zájem,“ potvrzuje PhDr. Šárka Čížková, zástupkyně vedoucího.
Penologie je disciplínou, kterou v úvodu citovaný cyklus přednášek pěstuje od samotných počátků. Stala se dokonce předmětem jeho první veřejné prezentace, když při ní v závěru listopadu 2002, ještě pod hlavičkou Ústavu společenských věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty, tedy předchůdce dnešních odborných pracovišť Fakulty veřejných politik, ÚPPV a Ústavu veřejné správy a regionální politiky, vystoupil tehdejší ředitel Věznice Opava Mgr. Petr Prasek s tématem „Život za mřížemi“. Později se penologie stala přirozenou součástí struktury studijního oboru Sociální patologie a prevence, materiály k jehož akreditaci také Věznice Opava společně s Psychiatrickou léčebnou v Opavě a některými dalšími subjekty významně podpořila.
„Přestože byl cyklus Člověk pod lupou společenských disciplín koncipován jako otevřený, a zpočátku tedy sledoval témata, která by oslovila i širší veřejnost, čemuž odpovídalo též jeho zasazení do podvečerních hodin, postupně jsme ho stále více začali využívat jako doplněk výuky oboru,“ objasňuje PhDr. Š. Čížková. „Sledujeme dvě základní hlediska. Zaměřujeme ho k tématům, na jejichž podrobnější rozbor časový fond výuky nestačí, a dále chceme, aby se posluchači jeho prostřednictvím setkávali s odborníky z praxe, jak si to bakalářské studium prvořadě vyžaduje,“ konstatuje zástupkyně vedoucího ÚPPV. „A to je právě případ naší spolupráce s Generálním ředitelstvím Vězeňské služby ČR, kterou rozvíjíme i při organizaci konferencí věnovaných aktuální problematice zvládání současných sociálně patologických jevů a rizikového chování,“ dodává.