Co: Výstava Krása detailu; večer na téma restaurování památek
Anotace: Po úspěšné výstavě Století Češi se posluchač doktorského studia na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity MgA. Jan Langer prezentuje v Obecním domě v Opavě jako autor snímků souboru Krása detailu.
Kde: Galerie Obecního domu v Opavě a park v jeho okolí; Klub Art
Kdy: 4. října - 3. listopadu 2013; 9. října v 18 hodin

VÍCE
Jan Langer, jak to letos už jednou v Opavě výstavou Století Češi prokázal, je tvůrce nadaný nejen talentem, ale také značnou dávkou taktu a citu. Tyto kvality teď zhodnocuje jeho soubor Krása detailu, kterým Obecní dům (autorkou celého projektu, námětu a koncepce výstavy je vedoucí expozice dějin Opavy Cesta města Mgr. Kateřina Vojkůvková, absolventka Slezské univerzity, která vytvořené snímky též vybrala) zdařile připomíná dvacetiletí vyhlášení opavské městské památkové zóny. Výstava z pohledu jejích organizátorů vykazuje snahu představit umělecké řemeslo užité jak v architektuře bytových domů, tak na samotné architektuře přelomu 19. a 20. století vytvořené přední umělci. I v jejích doprovodných programech má Slezská univerzita významné zastoupení.

Jmenovat si v této souvislosti zaslouží MgA. Tomáš Skalík působící na Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty. V průběhu října nabízí skupinovým návštěvám žáků škol prohlídku své radkovské dílny (ateliéru), kam se lze počínaje 7. říjnem dostat šestkrát, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Již samotná návštěva umělecké dílny je zážitkem; v Radkově na Vítkovsku bude navíc obohacen o Skalíkův výklad k restaurování historických sochařských výtvorů a práce s kamenem. Pro zájemce z řad širší veřejnosti je na 12. října připravena speciální sobotní odpolední návštěva ateliéru v 15 hodin.

Společně s Pavlou Žiakovou se pak MgA. Tomáš Skalík 9. října v prostředí Klubu Art pustí do samostatné přednášky, jíž chce aktuálně prezentovat a dokumentovat restaurátorské práce na renesančním ostění sakristie konkatedrály Diecéze ostravsko-opavské, dříve farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Opavě (v polovině devadesátých let, ještě před vznikem diecéze, se stal národní kulturní památkou). O jejich postupu v průběhu léta se můžete více dočíst zde.

Druhá část večera věnovaného 9. října v Klubu Art tématu restaurování památek patří výkladu BcA. Hany Baronové a doc. PhDr. Pavla Šopáka, Ph.D., z ÚHV o Grauerově hrobce situované v jednom z nároží křížení hřbitovních cest na Městském hřbitově v Opavě. V roce 2010 byla spolu s dalšími deseti převedena Statutárnímu městu Opava. Jde o hrobku rodiny Schaffer, postavenou před 115 lety z podnětu malíře pokojů Roberta Schaffera. Stavba je realizována v podobě zmenšeniny gotické kaple. Základním materiálem se stal bílý mramor, dále ji tvoří kontrastní žulové sloupky a korunují bohatě zdobené plastické ornamenty a sochařská výzdoba. Umělecky hodnotnými jsou také barevná vitrážová skla osazená do rozet a úzkých gotických oken ukončených lomeným obloukem.

Bez úzké vazby na Slezskou univerzitu konečně nezůstává ani pasíř MgA. Pavel Strakoš, spoluautor insignií tří jejích fakult, naposledy Fakulty veřejných politik, které provedl spolu s akademickým sochařem Jiřím Španihelem z Kopřivnice. Jeho ateliér v Hradci nad Moravicí se veřejnosti otevře 26. října v 16 hodin a bude spojen s workshopem pro dospělé návštěvníky ve věku nad 18 let.

Pozvánka na výstavu Krása detailu zde.