Co: Veřejné uvedení nové sbírky veršů PhDr. Lydie Romanské Postel v rohu zahrady
Anotace: Verše přečte autorka, hudbou přivítá Stony & spol., pořadem provází Mgr. Dagmar Misařová, hovory na téma sbírky povede MUDr. Radim Uzel, CSc.
Kde: Radio Club, budova Českého rozhlasu v Ostravě, ul. Na Hradbách
Kdy: 27. listopadu 2013 v 17 hodin

VÍCE
Stejně jako na „nesmrtelného“ Karla Hynka Máchu, jenž ji inspiroval ke sbírce milostných veršů Aniž tvůj že jsem (Montanex Ostrava, 2010), básníka, spisovatele a pedagoga Bohumila Pavloka (1922-2002), o jehož životě a díle vypráví její Slovo jako zrno (Tilia Šenov, 2009), nebo polskou básnířku Karolinu Kusek (1940), jejíž tvorbu přeložila v titulu S babičkou za ruku (2008), myslí PhDr. Lydie Romanská též na řadu mladších adeptů literatury a věnuje jim užitečné pohledy na jejich počáteční tvůrčí kroky a další rozlet. Při celostátní soutěži prozaiků Hlavnice A. C. Nora jsme si ji zvykli vídat pravidelně, Slezské univerzitě v Opavě, konkrétně Ústavu bohemistiky a knihovnictví její Filozoficko-přírodovědecké fakulty, věnovala roky naplněné inspirací při výuce Tvůrčího psaní.

Svou uměleckou práci vždy spojovala s činností organizátorskou, ať již jako učitelka češtiny a hudební výchovy na základních školách, nebo ředitelka základní umělecké školy, ať už jako přední pedagogická osobnost v oblasti sborového zpěvu, nebo jako autorka, která se v naší literatuře objevuje téměř čtyři desítky let od doby, kdy krajské nakladatelství Profil vydalo její Poemu Ostrava. Vede ostravské středisko Obce spisovatelů, dále je též členkou Rady Obce spisovatelů v Praze, v níž dbá na komunikaci s krajskými organizacemi a kolektivními členy, a Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Také četná periodika vycházející už od šedesátých let a jiná dosud existující (např. občasník Průhledy ostravského střediska Obce spisovatelů) by byla bez jejích příspěvků na obsahu ochuzena. Mnoho vykonala pro popularizaci dětského sborového zpěvu a mladé literatury, ve druhém případě pokaždé s myšlenkou na prozaika Miroslava Stoniše (1938), patrona literární skupiny Autoři v povijanu, kterou v období středoškolských let v Ostravě spoluzakládala.

Postel se v názvu jejích sbírek objevuje už podruhé. Před sedmi lety, kdy se, nikoliv lehce, loučila v čase vrcholící manželovy nemoci s působením na SU, to byla Goghova postel, nyní, nedlouho po významném životním jubileu, přichází s titulem Postel v rohu zahrady.

Prozrazovat víc by se před veřejným uvedením knihy, o jejíž výtvarný doprovod se postaral Antonín Gavlas, jistě neslušelo. Ale popřát jí mnoho vnímavých čtenářů, daleko víc, než se jich vejde do ostravského Radio Clubu, je namístě.

Ke kontaktům Lydie Romanské se Slezskou univerzitou

O výuce Tvůrčího psaní na Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě už řeč byla. Získal ji pro ni dlouholetý vedoucí tohoto pracoviště doc. PhDr. Jiří Urbanec, CSc. Ten ji společně se spisovatelem Miroslavem Stonišem přemluvil i k práci v odborné porotě celostátní soutěže prozaiků Hlavnice A. C. Nora. Ostatně próza představuje vedle stěžejního básnického díla druhou linii její tvorby.

Její Snídaně se stala finalistkou soutěže Povídka roku 2006 vyhlášené Literárními novinami a je obsažená ve stejnojmenném knižně vydaném souboru, příběhy nazvané Ticho pro klarinet byly oceněny 3. místem v soutěži Ostrava - město pohybu v témže roce. Povídkový soubor Boží expo (Sursum 2012) prezentovala na několika knižních veletrzích, próza románové formy zůstává ve stadiu pokročilé rozpracovanosti.

Úzký vztah PhDr. Lydie Romanské ke Slezské univerzitě se ovšem neodehrává čistě v rovině literární. Utvářejí ho rovněž vazby hudební navázané jejím manželem Dobroslavem Lidmilou s někdejším prvním sbormistrem Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity Petrem Škarohlídem. Známý hudební skladatel, sbormistr a pedagog věnoval univerzitnímu tělesu tři skladby, jež se staly součástí jeho kmenového repertoáru. Ani po předčasném odchodu Petra Škarohlída, který v roce 2008 Dobroslava Lidmilu († 2006) tak záhy následoval, se kontakty PhDr. Lydie Romanské k naší univerzitě neoslabily. Naopak, v roce 2010 byly dál upevněny participací Slezské univerzity (SU) na odhalení pamětní desky Dobroslava Lidmily na budově Základní umělecké školy v Ostravě-Svinově, kterou ve svém ateliéru v Kostelci nad Orlicí vytvořil akademický sochař Zdeněk Kolářský, autor znaku, insignií rektora a medailí SU.