Co: Vernisáž výstavy Metamorfózy
Výběr z tvorby prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc., děkana Filozoficko-přírodovědecké fakulty, prezentující fotografickou reflexi propojení vědy a umění
Kde: Dům umění v Opavě
Kdy: 15. července v 17 hodin

VÍCE
Metamorfózy a Hledání souvislostí – to jsou dva nejčastěji volené tituly pro výstavní soubory astrofyzika Zdeňka Stuchlíka (1950), který se fotografii věnuje dlouhodobě a veřejně ji představuje od roku 2002. Ostatně to dokládá také Ostravskou univerzitou a nakladatelstvím Tilia v Šenově v roce 2007 v edici Universum vydaná monografie (Hledání souvislostí s podtitulem Podoby a proměny fotografií Zdeňka Stuchlíka) nebo dosud poslední autorovo vystoupení (Metamorfózy) v Galerii Zdravého města v prostorách foyeru karvinské Obchodně podnikatelské fakulty (květen-červen 2013). To lze též v jistém smyslu považovat za jakéhosi „předskokana“ připravované výstavy v mnohem prestižnější výstavní síni – v Domě umění v Opavě, které potrvá do 11. srpna.

Stuchlíkovo vystoupení přitom v dramaturgickém plánu výstavní činnosti opavského Domu umění pro nejbližší období nezůstane, dokonce pokud jde přímo o ta fotografická, jediným. Ve stejném termínu tu budou návštěvníkům nabídnuty také fotoportréty polských osobností, jak je vybral sám jejich autor Krzysztof Gierałtowski (1938). Reprezentují jeho tvorbu z období let 1969-1995 a jak napovídá už jejich samotná klasická barevnost (jde o černobílé fotografie), mezinárodně respektovaný umělec a stálý příznivec Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty, zastoupený v nejvýznamnějších světových sbírkách, se jimi snaží oprostit od idealizace svých hrdinů a představit je s osobitým, nejednou diváka až provokujícím aranžmá.

Oba autoři se nepodělili pouze o prostory opavského Domu umění, ale rozdělili si rovněž společenské povinnosti vystavujících. Vernisáže 15. července v 17 hodin se zúčastní Zdeněk Stuchlík, derniéře 11. srpna ve stejném čase bude osobně přítomen Krzysztof Gierałtowski.