Mnohé osobnosti naší univerzity stály v roce 1998 u zrodu titulu Acta academica karviniensia vydávaného Obchodně podnikatelskou fakultou (OPF) v Karviné. Jeho prvním editorem byl tehdejší děkan OPF doc. Stanislav Polouček, v redakční radě pak pracovali doc. Tibor Paulík (předseda) a dále prof. Vítězslav Balhar, doc. Iva Pýchová i doc. Jaroslav Ramík.
Jmenovali jsme jen některé, k nimž přidejme i jméno jednoho ze tří redakčních pracovníků Ing. Mariana Lebiedzika, dnes proděkana OPF pro rozvoj a vnější vztahy. Obsah čísla 1/1998, které vyšlo nákladem 300 výtisků a v rozsahu 308 stran, schválilo kolegium děkana OPF v únoru příslušného roku a autoři působící na půdě vydavatele v něm byly zastoupeni v drtivé většině. Nechyběl mezi nimi ani současný děkan doc. Pavel Tuleja, který přispěl statí k vývoji hrubého domácího produktu v ČR a na Slovensku v letech 1991-1996. Doc. Paulík se jako vědecký redaktor prezentoval příspěvkem k cílům hospodářské politiky.
Nedávno se ke čtenářům dostalo zatím poslední vydání časopisu 3/2013, jež je, stejně jako před ním všechna letošní i loňská čísla, opatřeno též uvedením ročníku. Z něj vyplývá, že jde o ročník XIII, když ovšem ročníky počítáme teprve od chvíle, kdy bylo v roce 2001 titulu Ministerstvem kultury ČR přiděleno identifikační označení pro periodika ISSN (ISSN 1212-415X). Od roku 2011 vycházejí Acta pravidelně ve formě čtvrtletníku, čímž svou periodicitu z původních dvou vydání (a někdy jen jediného) ročně významně zvýšily. Jejich náklad se ustálil na stovce výtisků, rozsah čísla 3/2013 přesáhl dvě stovky stránek.
Co je na nich možno najít? Obsahová změna je v porovnání s prvními vydáními periodika patrná. Rozšířil se jak okruh členů ediční rady vybraných z odborníků z dalších českých, ale též zahraničních univerzit (Rumunsko, Španělsko, Slovensko, Litva, Itálie, Velká Británie), tak těch, kdo do časopisu přispívají. Tentokrát jsou zastoupeni autoři z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Ekonomické univerzity v Bratislavě, Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, Univerzity Pardubice, Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické v Praze, České zemědělské univerzity v Praze a Vysoké školy ekonomie a managementu, Mendelovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně, Technické univerzity v Košicích a Vysoké školy finanční a správní. A samozřejmě z OPF Slezské univerzity.
„Domácí“ vědecko-pedagogické pracovníky kvalitně a v žádoucí tematické šíři reprezentují hned čtyři zveřejněné příspěvky. Jan Górecki a Kateřina Slaninová z katedry informatiky OPF se společnou případovou studií database globálního terorismu vyslovují k problematice budování syntetických sociálních sítí pomocí pravidel sdružování a metod klastrování. Na pojetí stížnosti v sektoru státní správy jako součásti uplatňování CRM (Customer Relationship Management) se zaměřil Marek Hruška. Migraci a migrujícími pracovníky v Evropě věnuje pozornost Patrik Kajzar z katedry cestovního ruchu OPF a konečně Rostislav Šárek se zabývá tématem Pojišťovací makléři a agenti před vstupem na pozice samostatných zprostředkovatelů.
Obsah čísla doplňuje ještě recenze titulu Rastislav Funta - Európske právo; otázky a odpovede z pera Aleny Pauličkové z Vysoké školy Sládkovičovo a přehled těch, kdo jednotlivé texty recenzovali a dohlíželi na jazykovou úroveň jejich anglických překladů. Acta academica karviniensia i tímto vydáním prokazují oprávněnost své patnáctileté existence a jako titul zařazený do seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik schváleného Radou vlády pro vědu, výzkum a inovace mají předpoklady se dále rozvíjet. Ať se jim to tedy pod vedením předsedy výkonné rady Michala Tvrdoně, proděkana OPF pro vědu a výzkum, daří stále lépe.