Výběrové řízení, které se na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity konalo 11. ledna, rozhodlo, že se novým kmenovým pedagogem tohoto pracoviště stane Mgr. Jan Pohribný (1961, na snímku uprostřed). Naše i zahraniční uchazeče o studium na ITF v akademickém roce 2012-2013 o tom informoval jeho vedoucí prof. PhDr. Vladimír Birgus v úvodu konzultačního dne 12. ledna, při němž se posuzovaly předložená portfolia.
Mgr. J. Pohribný není ovšem na ITF žádným nováčkem. Ba právě naopak! Vždyť na něm jako externí vyučující působí už od roku 1998 a v probíhajícím akademickém roce se věnuje výuce předmětů Krajinářská fotografie, Barevné skladebné postupy I a Reklamní fotografie I-II. Do širokého povědomí příznivců fotografie se natrvalo zapsal také vedením workshopů doma i v zahraničí zaměřených na krajinářskou a intermediální tvorbu.
K předním událostem kulturního dění na Opavsku i Ostravsku patřily v minulosti dvě výstavy krajinářské fotografie posluchačů ITF, jež Mgr. J. Pohribný připravil pro prostory Kabinetu fotografie Domu umění v Opavě a Galerie Opera Divadla Jiřího Myrona v Ostravě. Přímo na Slezské univerzitě připomíná jeho dílo triptych instalovaný v rozptylovém prostoru výukového areálu na Hradecké ulici v Opavě.
Nositel titulu Qualified European Photographer (QEP) udělovaného Federací evropských profesionálních fotografů se sídlem v Bruselu (sdružuje národní federace z 19 zemí) byl loni v březnu Asociací profesionálních fotografů (APF) České republiky poctěn cenou Osobnost české fotografie za rok 2011. APF jí zhodnotila dlouhodobý přínos Jana Pohribného české fotografii s akcentem na knihu Kreativní světlo ve fotografii, kterou v roce 2011 vydalo nakladatelství Zoner Press. V ní zužitkoval jak pedagogické zkušenosti, tak další aktivity v podobě samostatných i skupinových výstav, workshopů, veřejných přednášek a rozsáhlé a ceněné publikační činnosti, jež mu již dříve vynesla i ocenění v soutěži o nejkrásnější fotografickou publikaci (2008, Magické kameny).
V současnosti J. Pohribný vystavuje od loňského podzimu ve společnosti dalších českých a slovenských autorů v Gallery See+ v čínské metropoli, kam by se rád podíval též letos, a to dokonce s posluchači ITF. „O naši fotografii je v Číně velký zájem a snad pro každého Evropana bez výjimky je zase nedocenitelnou zkušeností na vlastní oči se seznámit s tamější fotografickou tvorbou. Proto se pokusíme v zemi obrovských kontrastů a sociálních rozdílů poznamenané pozůstatky komunismu na straně jedné a vedle toho podivného, ale prakticky nezadržitelně expandujícího kapitalismu na straně druhé opavský Institut jako jednu z dobře fungujících českých fotografických škol skupinově prezentovat,“ uvedl před konzultací ITF Mgr. Pohribný na adresu svých letošních plánů.
K nim určitě dále patří dokončení další knihy, tentokrát na téma barvy ve fotografii. „To je ještě těžší téma, než jakým se před časem ukázalo světlo,“ přiznává Mgr. Pohribný a v této souvislosti připomíná průkopnický odkaz prof. Jána Šmoka, velkého propagátora našeho fotografického školství, který v počátečních etapách rozvoje výuky fotografie pomáhal i ITF a od jehož smrti uplynulo v prosinci 2012 už 15 let.