KARVINÁ, JOENSUU - Ve dnech 17. - 28. února se ve finském Joensuu uskutečnil třetí a také poslední běh mezinárodního projektu Erasmus Intensive Programme. Po dobu tří let vysílaly partnerské univerzity skupiny šesti studentů, kteří v průběhu dvoutýdenních intenzívních kurzů pracovaly v multikulturních týmech na přípravě společného výstupu. Tato interakce jim nejen umožňuje seznámit se s odlišným kulturním zázemím a způsobem komunikace, ale také přinesly synergický efekt v podobě projektu zaměřeného na založení mezinárodní společnosti.
Studenti se od počátku kurzu učili práci v multikulturních týmech a účastnili se tematických přednášek i workshopů, jež se zaměřovaly např. na problematiku týmové práce, překonávání stereotypů, vedení pracovních porad, přípravu projektové dokumentace či nácvik prezentačních dovedností. Jiné kurzy a také navazující aktivity přispěly k poznání ostatních kultur a dalšímu rozvinutí komunikačních dovedností. V jednotlivých mezinárodních skupinách studenti současně pracovali na vlastních projektech, které prezentovali v závěru kurzu.
Za českou stranu se v tomto roce projektu zúčastnili pedagogové Krystyna Heinz (koordinátorka projektu) a Lubomír Nenička z katedry společenských věd Obchodně podnikatelské fakulty (OPF) v Karviné a spolu s nimi studenti Dominika Dobroňová, Vendula Kyselá, Žaneta Leová, Kristýna Lokajová, Martin Sanitra a Ondřej Urbanec. Toto jsou jejich bezprostřední dojmy z průběhu kurzu.
Dominika Dobroňová
,,Som veľmi rada, že som sa zúčastnila projektu vo Fínsku, ktorý organizovala naša univerzita. Bola to veľmi dobra príležitosť, kde sme sa mohli naučiť veľa nových poznatkov a zoznámiť sa s ľuďmi z rôznych krajín. Mali sme možnosť pracovať v multikultúrnom týme, vyskúšať si tradičné fínske varenie a pečenie, ochutnať rôzne fínske špeciality a vidieť vzdelávací systém v tak vyspelej krajine ako je práve Fínsko. Veľmi ma prekvapil prístup a učenie profesorov, ktorí boli zapojení do tohto projektu. Ich osobný, kamarátsky a individuálny prístup bol pre mňa veľkým prekvapením. Som vďačná, že som získala takúto skúsenosť, a vrelo to odporúčam každému jednému študentovi na našej univerzite.“
Žaneta Leová
„Celý kurz byl plný interaktivních workshopů, které si pro nás připravili učitelé ze všech partnerských univerzit, někteří byli dokonce původem z Velké Británie nebo Nového Zélandu, takže o angličtinu tady vážně nebyla nouze. Nejen že je ve Finsku úplně normální, že má každý doma vlastní saunu (i my jsme jednu měli), každý druhý je tady blonďatý, ale zajímavé je, že se tu jezdí na kole, i když je venku po kolena sněhu a mrzne.“
Ondřej Urbanec
„Tento krátkodobý pobyt byl pro mne velikou zkušeností. Nejen že jsem si mohl zlepšit angličtinu, ale také jsem poznal mentalitu lidí z různých zemí světa. Například, ze Finové neprojevují emoce, anebo Francouzi chodí pořád pozdě. Moc se mi líbil večer, kdy jsme mohli ochutnat tradiční jídla každé země, a třešničkou na dortu bylo, že náš český tým vyhrál soutěže, které si pro nás univerzita připravila.“
Projektu ECMT (Effective Communication in Multicultural Teams) se od roku 2012 účastní studenti a pedagogové následujících šesti evropských univerzit: The University of Tartu (Estonsko), Karelia University of Applied Sciences (Finsko), Université Jean Monnet Campus de Roanne (Francie - koordinátor projektu), Technische Hochschule Wildau (Německo), Fachhochschule Salzburg GmbH (Rakousko) a Slezská univerzita v Opavě, Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné. |
Vendula Kyselá
„Příjezd do Finska byl pro mě šokující v mnoha směrech. Nečekala jsem, že mě Finové natolik zaujmou svou výbornou životosprávou nebo velkým výskytem jízdních kol, na kterých se všude přepravují. Jsem velmi vděčna za příležitost poznat nové kultury, dostala jsem už několik nabídek na ubytování v případě, že bych se rozhodla přijet do některé z účastnických zemí. Tuto zkušenost bych každému doporučila, protože je to příležitost k získání úplně nového nadhledu.“
Martin Sanitra
„Projekt sa mi páčil hlavne vďaka multikultúrnemu prostrediu. Užil som si možnosť komunikovať so študentmi z celej Európy a rozvinúť si tak moje komunikačné schopnosti v angličtine. Takisto bolo veľmi zaujímavé účastniť sa workshopov a prednášok od zahraničných učitieľov, čo mi prinieslo množstvo nových znalostí. Tieto dva týždne boli pre mňa určite úžasný zážitok.“
Kristýna Lokajová
„Pobytu ve Finsku si velice cením. Rozšířil mé obzory o spoustu cenných zkušeností, které se budu snažit zařadit do svého života. Získala jsem taky nové přátele z různých koutů světa. Tito lidé mi ukázali, že není důležité umět perfektně angličtinu, ale snažit se mluvit.“
Ohlasy studentů ukazují, že účast v podobných mezinárodních projektech přináší řadu obohacujících zkušeností. Kurz byl inspirací nejen pro studenty. Ukázal možností nových metod výuky i potenciál společné práce v multikulturních týmech. Především se stal příležitostí k podnětným setkáním studentů i učitelů z různých evropských zemí. Lze jen doufat, že pozitivní zkušenosti z Finska se stanou základem další spolupráce na evropské úrovni.
AUTOŘI: Krystyna Heinz, Lubomír Nenička