Rozsáhlé tematické přednáškové cykly věnované kulturnímu, společenskému a politickému vývoji střední Evropy, odborné semináře vedené tuzemskými i zahraničními experty, v neposlední řadě také exkurze a školení. To je ve stručnosti zaměření projektu se zkráceným názvem Popularizace vědy a výzkumu historických věd, který 1. července odstartoval na Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě (FPF).

OPVK popularizace
Projekt Popularizace VaV histor. věd (č. CZ.1.07/2.3.00/35.0037) je financován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Zapojit by se do něj měli vedle pracovníků ústavu a studentů bakalářských oborů historických věd také studenti a pedagogové středních škol. Hlavním cílem je prezentovat a popularizovat významné badatelské výsledky na Ústavu historických věd v kontextu s výzkumy dosaženými na špičkových tuzemských a zahraničních pracovištích. „Projekt se zaměřuje na širokou cílovou skupinu: od zájemců o historii z řad laické veřejnosti, dále studentů a pedagogů středních a vyšších odborných škol, přes studenty bakalářského studia historických věd, až po vědeckovýzkumné pracovníky a posluchače doktorského studia. Celkem počítáme s oslovením více než čtyř tisíc osob,“ vysvětlil Jiří Knapík, garant projektu a vedoucí Ústavu historických věd. V průběhu léta byla úspěšně oslovena řada středních škol po celé České republice (vyjma Prahy), koncem srpna se také podařilo dojednat spolupráci s opavskými gymnázii, jejichž studenti (podobně jako veřejnost) budou mít příležitost seznámit se s populárně laděnými přednáškovými cykly na aktuální historická témata.

Prezentace nejnovějších vědeckovýzkumných výsledků v oblasti historie se bude na jedné straně soustřeďovat na prostor slezského Poodří, místa s pestrou etnickou a náboženskou strukturou, na straně druhé na současné trendy kulturních dějin. Další aktivitou vedle zmíněných témat bude systematická práce se zájemci o nejnovější historické poznatky, kterou budou tvořit studenti bakalářského studia, studenti a pedagogové středních škol. Nedílnou součástí projektu budou také školení pod souhrnným názvem Umění prezentace určené vědeckovýzkumným pracovníkům a posluchačům doktorského studia; roli lektorů zde převezmou známí režiséři a dramaturgové filmových dokumentů s historickou tematikou. Projekt potrvá až do dubna 2014. Podrobnější informace lze nalézt na webové stránce uhv.cz.