V listopadu skončily přednášky, odborné semináře a exkurze zaměřené na sociální oblast, které probíhaly v minulých třech semestrech a byly primárně určeny studentům oboru Veřejná správa a regionální politika (na snímku před Azylovým domem pro matky s dětmi v Opavě) Fakulty veřejných politik (FVP) v Opavě. Od podzimu 2012 byla studentům různých ročníků nabídnuta možnost seznámit se s problematikou sociální pomoci v našem městě (a také v ČR) a diskutovat s odborníky z praxe.
Většina aktivit proběhla pod hlavičkou Institucionálního rozvojového plánu Slezské univerzity v Opavě na rok 2012, a to v rámci projektu „Spolupráce s praxí“, zaměřeného na odbornou oblast „Veřejnosprávní problematika, sociální politika a legislativa“. Tuto dílčí aktivitu projektu pod vedením dr. Magdaleny Chmelařové, proděkanky pro zahraniční styky a informace FVP, organizačně zajišťovalo Centrum sociálního podnikání (vedoucí Mgr. Jana Žáčková). V zimním semestru akademického roku 2011-2012 byli studenti podrobně seznámeni se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a všemi následnými změnami. Touto problematikou je provedla Ing. Jindřiška Těžká, bývalá vedoucí odboru sociálních věcí (OSV) statutárního města Opavy. Prostřednictvím prezentace Mgr. Moniky Macháčové, koordinátorky komunitního plánování sociálních služeb v Opavě, získali přehled o procesu plánování rozvoje a systému dotací sociálních služeb ve městě. Studentům byly poskytnuty komunitní plány města a další související materiály. Besedy s Bc. Ivou Paletovou, v té době vedoucí oddělení pomoci v hmotné nouzi OSV, se zaměřily na výkon profese sociálního kurátora a systém dávek pomoci v hmotné nouzi.
Výuka v letním semestru byla doplněna nabídkou prezentace a besedy s referentkou oddělení sociálně-právní ochrany dětí OSV Bc. Šárkou Holowczákovou, která vysvětlila jednotlivé formy náhradní rodinné péče a základní cíle sociálně-právní ochrany dětí. O aplikaci příspěvku na péči přednášela Bc. Kamila Vlčková, v té době vedoucí oddělení sociálních služeb OSV. Mimo rámec projektu se studenti mohli zúčastnit přednášky a semináře Mgr. Ľubomíry Šokové, sociální pracovnice a terapeutky z Resocializačního střediska ADAM v Gbelech (Slovensko). Přednáška se týkala problematiky sociálního managementu, seminář byl zaměřen na sociální práci s osobami závislými na toxických látkách a protidrogovou výchovu. V tomto semestru navázala na předchozí přednášky a besedy Bc. Iva Paletová, t.č. pověřená vedením OSV, která studenty seznámila se změnami v činnosti tohoto pracoviště po reformě dávkových nepojistných systémů.
Na závěr aktivit věnovaných činnosti OSV mohli studenti absolvovat seminář a exkurzi na tomto pracovišti. Byli též obeznámeni s podporou a službami, které jsou nabízeny osobám bez domova. Problematiku tohoto sociálního jevu osvětlil Bc. Tomáš Surovka, vedoucí opavského Centra sociálních služeb Samaritán Armády spásy v ČR. Výklad byl doplněn exkurzemi do Azylového domu pro muže a Azylového domu pro matky s dětmi.
Problematika sociální pomoci a sociálních služeb v ČR je velmi složitá a proměnlivá, a proto je nutné, aby studenti měli přístup k těm nejaktuálnějším informacím, kterými disponují odborníci působící na sociálních odborech, v sociálních službách apod. Forma exkurzí pak dává studentům možnost nahlédnout do organizace sociálních služeb a výkonu sociální práce v praxi.
Mgr. Jana Žáčková, Centrum sociálního podnikání, Ústav veřejné správy a regionální politiky Fakulty veřejných politik