OPAVA - V letošním roce byla úspěšně založena síť spolupráce vysokých škol v rámci programu CEEPUS a také zahájen program podpory měsíčních pracovních stáží. „Základem programu se stal rozvojový projekt Mobility studentů na Fakultě veřejných politik, jehož cíl – zlepšit a rozšířit nabídku mobilit – byl v souladu s Institucionálním rozvojovým plánem Slezské univerzity v Opavě na rok 2012,“ říká o novince Mgr. Jiří Mašata z oddělení zahraničních styků Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.
Dodává, že projekt byl v rámci rozvojového programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky nazvaného Program na podporu vzájemné spolupráce tuzemských a zahraničních vysokých škol podpořen částkou 228 tisíc korun a počítal s vysláním nejméně 23 studentů na krátkodobé pracovní stáže.
Rozvoj spolupráce se zahraničními partnery a zvyšování počtu studentů vyjíždějících na studijní a jiné pobyty na zahraniční vysoké školy je jednou z hlavních priorit Fakulty veřejných politik v Opavě. Od svého vzniku proto usilovala o rozšíření rámce, který by umožňoval financovat tyto aktivity i nad možnosti běžného rozpočtu. Program ERASMUS, který je dlouhodobě hlavním prostředkem organizace a podpory zahraničních mobilit studentů a pedagogů využívaným Slezskou univerzitou, se jevil jako příliš úzká základna těchto snah, a tak bylo třeba hledat další možnosti.
V období od 1. října do 30. listopadu 2012 tak bylo na měsíční pracovní stáže vysláno 24 studentů, kteří zamířili na šest partnerských škol ve čtyřech zemích. Největší část studentů, celkem 19, zamířila na slovenské vysoké školy. Deset z nich využilo pohostinnosti Univerzity Komenského v Bratislavě (studentky FVP Janu Vincurovou, Nichaelu Urgošíkovou a Ditu Stonišovou zachytil úvodní snímek před Bratislavským hradem) a absolvovalo své stáže na některé z jejích fakult, další pětice opavských studentů se ujala Fakulta verejnej správy Univerzity P. J. Šafárika v Košicích, čtyři strávili svou praxi v Univerzitní knihovně Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře, po dvou studentech absolvovalo pobyt na univerzitách v tureckém Canakkale a polském Opole a konečně jedna studentka zamířila do slovinského Koperu na tamní Univerzitu na Primorskem.
Na studenty čekala na hostitelských školách práce v knihovnách, na odděleních zahraničních vztahů a na odděleních přípravy projektů. „Šlo sice často o rutinní administrativní práci, účastníci měsíčních praxí však oceňovali, že se mohli podílet i na plnění seriózních úkolů stejně jako plně kvalifikovaní místní pracovníci. Na rozdíl od řady praxí, které absolvovali zde v České republice, neměli pocit, že jsou jen nevítanou přítěží, a byly jim svěřovány i činnosti vyžadující značnou samostatnost a zodpovědnost,“ komentuje pobyty Jiří Mašata. Jako příklady uvedl například studentku Jitku Mrázkovou, jež byla členkou týmu, který připravoval prezentaci Univerzity na Primorskem v Koperu na veletrhu slovinských vysokých škol. „Výčet by mohl pokračovat, neboť i ostatní studenti v rámci své praxe pracovali na kompletaci akreditačních spisů, připravovali podklady pro plánované projekty či konference,“ konstatuje Mgr. Mašata.
Kromě zmíněné důvěry a otevřené spolupráce, které se jim dostalo na hostitelských školách, a toho, že mohli nahlédnout „pod pokličku“ vysoké školy jako rozsáhlé instituce s množstvím zajímavých agend, studenti oceňovali, že se v rámci své jednoměsíční praxe mohli věnovat také rozvoji vlastního vzdělání. Kormě desetidenního studijního pobytu studentů pobývajících na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře se všichni účastnili přednášek, konferencí a odborných exkurzí a mohli se také věnovat shromažďování podkladů pro jejich vlastní bakalářské či diplomové práce. „V neposlední řadě byla jednoměsíční praxe pro řadu studentů příležitostí k využití a zdokonalení jejich jazykových znalostí. I studenti pobývající na slovenských vysokých školách pracovali v rámci svých úkolů s cizojazyčnými materiály či byli nuceni vést korespondenci se zahraničními partnery v angličtině, pro studenty pobývající v Polsku, Slovinsku či Turecku byl anglický jazyk dokonce hlavním nástrojem dorozumění s jejich okolím,“ zdůrazňuje Jiří Mašata.
Pozitivní a zajímavé zkušenosti studentů FVP korespondují s dobrým dojmem, který jejich jednoměsíční pracovní stáže zanechaly na partnerských vysokých školách. Ohlasy nešetří chválou a mluví jak o odpovědném a soustředěném přístupu studentů k jejich pracovním úkolům, tak o sympatickém zájmu o vysokoškolské dění a snaze využít zahraničního pobytu i k obohacení vlastního studia a profesní přípravy. Zdá se tedy, že právě skončený první „turnus“ jednoměsíčních pracovních stáží studentů Fakulty veřejných politik nebyl posledním. Nový rozvojový projekt, který počítá s vysláním nejméně dvou desítek studentů na pracovní stáže v roce 2013 je ostatně již připraven.