Vídeň, polské Slezsko, Krakov. To jsou místa, kam se zatím mohli společně s lektory ze Slezské univerzity podívat posluchači Ústavu historických věd (ÚHV) Filozoficko-přírodovědecké fakulty, ale také studenti z partnerských gymnázií všech koutů ČR. Stalo se tak v rámci 2. klíčové aktivity projektu Popularizace VaV histor. věd, který se realizuje na zmíněném historickém pracovišti. Na podzim čeká na zájemce dalších pět exkurzí.
„Účastníkům exkurze se snažíme navštívená města a lokality přiblížit i z trochu jiné stránky a jiným způsobem, než by třeba na základě svých zkušeností čekali. Akce proto po odborné stránce jako lektoři zajišťují pedagogové Ústavu historických věd, tematické zaměření dává jejich účastníkům možnost poznat daná místa z jiného úhlu pohledu,“ řekla Mgr. Veronika Marková, odborná pracovnice pro exkurze.
Celkem čtyřikrát na exkurzi vyjíždějí studenti ÚHV, čtyři jsou určeny pro studenty gymnázií, která spolupracují na realizaci popularizačních přednášek v rámci téhož projektu. Pětidenní akce se obvykle účastní více než čtyři desítky zájemců, kteří navíc dostávají oporu pro účastníky exkurze, jež mj. obsahuje dějiny navštíveného státu, měst, mapy a obrazové přílohy. Vysokoškolští studenti zatím vyrazili do Vídně a do polského Slezska (na podzim je čeká znovu Vídeň a ještě Berlín), středoškoláci se vypravili do Vídně a Krakova (na podzim je čeká Bratislava společně s Budapeští a Mnichov). „V programu je navíc jedna specifická exkurze, kdy na studenty ÚHV čekají Dny slezských univerzit, tedy návštěva historických pracovišť partnerských slezských univerzit v Ostravě, Opolí, Vratislavi a Katovicích,“ doplnila Veronika Marková.
Projekt Popularizace VaV histor. věd se zaměřuje na širokou cílovou skupinu: od zájemců o historii z řad laické veřejnosti, dále studentů a pedagogů středních a vyšších odborných škol, přes studenty bakalářského studia historických věd, až po vědeckovýzkumné pracovníky a posluchače doktorského studia. Jeho náplní jsou rozsáhlé tematické přednáškové cykly věnované kulturnímu, společenskému a politickému vývoji střední Evropy, odborné semináře vedené tuzemskými i zahraničními experty, v neposlední řadě také exkurze a školení. Jeho realizace je plánována do konce dubna 2014. Celkem by měl oslovit okolo 4 tisíc osob. |
Přednáškový cyklus byl realizován v rámci projektu Popularizace VaV histor. věd (č. CZ.1.07/2.3.00/35.0037) financovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.