OPAVA - Sedm gymnázií na Moravě a ve Slezsku šest v Čechách. To je počet středních škol, které se zapojily do projektu Popularizace nejnovějších výzkumných a vědeckých výsledků v oblasti historických věd v rámci středoevropské komparace, který realizuje tým pracovníků a posluchačů Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Více prozradí Mgr. Veronika Marková, posluchačka doktorského studia a jedna z organizátorek akcí projektu, jehož jádrem je popularizovat mezi veřejností historii pomocí přednášek, workshopů a exkurzí: „Původně se uvažovalo o zaměření projektu především na vysokoškoláky, posluchače bakalářských oborů. Pak ale tvůrce projektu napadlo, že bude vhodné rozšířit aktivity i na středoškoláky a oslovili jsme gymnázia po celé republice s cílem získat ke spolupráci vždy jedno v každém kraji.“ Právě tam se pak chtěli vydat Opavané se svými přednáškami a workshopy o historii.
Ohlas na nabídky přišel, z některých krajů i více, V Karlovarském a Plzeňském se nakonec s žádným z oslovených gymnázií realizátoři nedohodli. Nejvzdálenější spolupracující školou je asi ta v Kaplici na česko-německém pomezí, pak v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Do jiných, například do Ostravy, Vrbna pod Pradědem či Šternberku to mají historici z Opavy o poznání blíže. „Gymnázia jsme volili z důvodu všeobecného zaměření výuky, dalo se tedy předpokládat, že zde bude i fundované vyučování dějepisu,“ vysvětluje Veronika, proč byla oslovena právě gymnázia.
První školou, kam se jelo, bylo Gymnázium Šternberk. „Připadali jsme si, jako když nás hodili do vody a plavte. A tak jsme se učili plavat,“ vzpomíná Veronika. Nakonec odjížděli ze Šternberka nadšeni z kladných reakcí studentů i ohlasu učitelů. Ukázalo se, že zvolený model přednášek vyhovuje. Přestože negativní reakci nikde nezaznamenali, rozdíl tu přece jen byl. „Na jednotlivých školách bylo znatelné, jaký je tam systém výuky historie, jaká je kde osobnost učitele. Někde byla skvělá atmosféra a výborná spolupráce, musím jmenovat třeba Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě nebo Gymnázium J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích, jinde jsme ze strany gymnázií vnímali i určitou skepsi,“ konstatuje Veronika Marková.
Cyklus přednášek ve školách ale není jedinou aktivitou, kterou opavští historici středoškolákům nabídli. Kromě toho je pozvali na poznávací exkurze do evropských měst. „Zatím se uskutečnily zájezdy do Vídně a Krakova. Chceme studentům ukázat tato města a jejich historii z trochu jiného pohledu, než by poznali jako turisté, prostě poodkrýt onu pokličku tajemství, nechat je nasávat atmosféru dějin a dát jim šanci se s městem více seznámit,“ vysvětluje účel cest Veronika. Volba Vídně a Krakova je z pohledu historie jednoznačná. Obě města mají bohatou minulost a ještě bohatší památkový fond. Navíc jsou spojena i minulostí našeho národa - Vídeň byla po staletí hlavním městem soustátí, kam české země patřily.
Na ohlasy a fotoreporáž z Vídně studentů Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě se můžete podívat zde. |
V nejbližší době se uskuteční další dvě exkurze – první bude 30. září a povede do Budapešti, druhá říjnová pak představí středoškolákům města Bavorska.
Do Vídně se tentokrát vydají také vysokoškoláci. Průvodci jim budou dr. Jaromír Olšovský a dr. Martin Pelc, kteří neslibují notoricky známé stavby a památky centra, ale neméně významná místa, která kdysi patřila k centrům dění, ale čas je poslal tak trochu na „druhou kolej“. Exkurze bude opět pětidenní, odjíždí se v pondělí 7. října a návrat je v pátek 10. října. Studentům nabízíme zaplacení cestovného, ubytování se snídaní, cestovního pojištění a vstupů do muzeí, památek a dalších institucí, další výdaje už si platí sami. Několik volných míst ještě máme,“ nabízí Veronika Marková možnost poznat Vídeň z pohledu historika. |
Přihlásit se lze na e-mailové adrese: markova.ver@centrum.cz |
Projekt je realizován v rámci projektu Popularizace VaV histor. věd (č. CZ.1.07/2.3.00/35.0037) financovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.