Nejvíce nás však zaujal seminář s rakouským spisovatelem, brněnským rodákem Michaelem Stavaričem. Autor románu „Mrtvorozená Eliška Frankensteinová“ či dětské knížky „BieBu, Včelikář aneb mravenci nemají o opylování vskutku ani ponětí“ si přichystal workshop kreativního psaní a přiblížil nám, co je náplní práce spisovatele. Neformálním přístupem si okamžitě získal pozornost a ochotně pomohl s plněním zadaných úkolů. Při prezentaci našich prací se projevila nejen nápaditost, ale mnozí objevili svůj skrytý talent. Večer si pro nás Michael připravil hudební večer, v jehož průběhu představil nejeden hudební styl.
Literární seminář se ani letos nemohl obejít bez návštěvy Výmaru, města proslaveného klasiky a velikány, jakými byli Friedrich Schiller či Johann Wolfgang von Goethe. Měli jsme možnost vidět na vlastní oči, jak oba tito spisovatelé žili a kde se zrodila jejich vrcholná díla. Prohlídku města zařídila nejlepší průvodkyně, jakou jsme si mohli přát, Christa Anschütz. Svými znalostmi nám přiblížila též zajímavosti celé spolkové země Durynsko. Ve městě Goetha a Schillera jsme si vychutnali nejen bohatou historii, ale i typický německý Bratwurst. Následujícím seminářem, který se jako jediný nezabýval literaturou, byla fonetika a fonetická korektura. Našli se v něm obzvlášť studenti, kteří dávají přednost lingvistice. Program zahrnul všechny chyby ve výslovnosti, jichž se čeští studenti dopouštějí. Naučili jsme se zábavnou formou, např. žvýkáním gumových medvídků, jak se těchto chyb vyvarovat.
Další den jsme strávili na akademické půdě ve Würzburgu, kde nám místní tutoři ukázali chod univerzity. K dispozici jsme měli germanistickou a anglistickou knihovnu, které se pro nás staly cenným zdrojem informací pro práci a rešerše k diplomovým pracím. Okolí univerzity nás překvapilo svou zelení a místem pro studium i odpočinek. Odpoledne jsme strávili prohlídkou města, během níž jsme mohli obdivovat památky, jako je Rezidence, budova, jež je s nádhernými zahradami pod ochrannými křídly organizace UNESCO, či putovní místo, kde se nachází pomník německého minnesängra Walthera von der Vogelweide.
Během dopoledne následujícího dne byl pro nás připraven seminář týkající se současné německy psané literatury a jejich autorů. Dostali jsme několik tipů, jaké knihy si po návratu do Česka přečíst a jaké autory nastudovat. Odpoledne jsme měli příležitost poznat další bavorské město, Coburg. Rodné město prince Alberta, manžela anglické královny Viktorie I., nám svými historickými budovami učarovalo.
Poslední dva dny jsme strávili ve Würzburgu, kde byla na programu přednáška prof. Dr. Norberta Wolfa „Jazyk jako umění a umění jako hra,“ která byla jako vždy v jeho podání zajímavá a zábavná. Po obědě následoval workshop zaměřený na mírně netradiční formu literatury, a to komiks. Během několika hodin jsme se dozvěděli více o tomto typu textu kombinovaného s obrázky a zkusili si sami jeden komiks vytvořit. Poslední společný večer jsme strávili s prof. Wolfem a pracovníky ústavu germanistiky v hostinci „Heckenwirtschaft Wolf“ v Güntersleben, kde jsme ochutnali výborná místní vína a bavorskou kuchyni.
Za květnový pobyt vděčíme nadaci Hermanna Niermanna, která nám umožnila procestovat kousek Německa, poznat nové lidi a získat spoustu informací o německy psané literatuře. Děkujeme!
Michaela Dejdarová, Kateřina Havelková, Jana Víchová
posluchačky 1. ročníku navazujícího studia kombinace Angličtina + Němčina