Foto: archiv SUOPAVA - Zasedací místnost rektorátu, tehdy v budově na Bezručově nám. 13, hostila před patnácti lety promoci, při níž došlo na Slezské univerzitě (SU) poprvé k udělení titulu doktora přírodních věd (RNDr.). Složení státní rigorózní zkoušky jí oslavili Mgr. Marta Babilonová, Mgr. Michal Málek, Mgr. Jana Šeděnková a prof. Mgr. Josef Mikeš, DrSc.

První tři jmenovaní byli mladými absolventy magisterského studia matematických oborů na SU a v případě J. Šeděnkové už přímo na Matematickém ústavu (MÚ). V oboru Matematická analýza dosáhli titulu RNDr. M. Babilonová (rigorózní práce „On some dynamical properties of triangular maps“) a Mgr. M. Málek (rigorózní práce „Chaos for continuous maps). V oboru Geometrie a globální analýza se první doktorkou přírodních věd stala Mgr. J. Šeděnková (obhájila rigorózní práci „Diferenciální invarianty druhého řádu z metrického tenzoru“). V témže oboru uspěl rovněž poslední z promovaných prof. Mgr. J. Mikeš, DrSc., z Univerzity Palackého v Olomouci (rigorózní práce „Geodetická, F-planární a holomorfně projektivní zobrazení Riemannových prostorů a prostorů s konexí“).

Foto: archiv SUV souvislosti s letošním 15. výročím existence MÚ jako v pořadí třetí univerzitní součásti není na škodu připomenout další profesní cestu prvních absolventů rigorózního řízení na SU. J. Šeděnková, dnes RNDr. Jana Volná, Ph.D., ji od roku 2004 spojila s Ústavem matematiky Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Po ukončení rigorózního řízení sice ještě pokračovala v interní formě doktorského studia oboru Geometrie a globální analýza na MÚ, ale po čtyřech letech přešla na kombinovanou formu doktorského studia oboru Algebra a geometrie na Univerzitu Palackého, na jejíž Přírodovědecké fakultě obhájila disertační práci „Representations of variational sequence and Lepage forms“. Předmětem jejího odborného zájmu jsou právě Lepageovy formy a variační posloupnost.

M. Babilonová, dnes doc. RNDr. Marta Štefánková, Ph.D., absolvovala doktorské studium na MÚ v roce 2000 (disertační práce „Chaos in discrete dynamical systems“), v němž získala také Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro vynikající talenty a absolventy studia „za mimořádné výsledky ve studiu a tvůrčí činnosti v oboru Matematická analýza“. O tři roky později obhájila na MÚ habilitační práci „Chaotic maps on compact metric spaces“ a v roce 2007 obdržela Cenu rektora SU za soubor odborných prací z teorie dynamických systémů, teorie reálných funkcí, funkcionálních rovnic a komplexní analýzy publikovaný v prestižních matematických časopisech. Stala se dále mladou vědeckou osobností roku (toto ocenění jí v roce 2008 udělila Učená společnost ČR) a získala stipendium L´Oréal určené ženám ve vědě a udělované s podporou České komise při UNESCO a Akademie věd ČR. M. Štefánková zastává na MÚ post vedoucí oddělení reálné analýzy a dynamických systémů.

Foto: archiv SUTéž M. Málek zůstal věrný opavskému matematickému pracovišti, z něhož vzešel. Doktorské studium tu absolvoval v roce 2002 (disertační práce „Strong chaos in one dimensional dynamical systems“), v letech 2008-2010 pobýval na postdoktorském stipendiu na Instituto Superior Técnico Universidade Técnica de Lisboa, k němuž přilnul již za svého prvního pobytu tam v rámci doktorského studia. Docentem ho rektor SU jmenoval od 1. března 2013, když dříve úspěšně obhájil habilitační práci „Chaos and omega limit sets in one-dimensional dynamical systems“. Zabývá se diskrétními dynamickými systémy a dále problematikou „chaos for one-dimensional maps“ a publikuje jak přímo s nejbližšími kolegy z MÚ, tak ze zahraničí. V současnosti je zástupcem ředitele MÚ pro výpočetní techniku.

Zbývá se zastavit u prof. RNDr. J. Mikeše, DrSc. (1952). Po vědeckém a pedagogickém působení v Oděse a posléze na Vysokém učení technickém dlouhodobě zakotvil na oddělení geometrie katedry algebry a geometrie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Jeho odborný zájem se váže na aktuální otázky teorie geodetických a holomorfně-projektivních zobrazení a jejich zobecnění. K jeho nejvýznamnějším výsledkům patří poukaz na uzavřenost Einsteinových prostorů vzhledem ke geodetickým zobrazením. Svůj vztah k opavskému univerzitnímu pracovišti matematiků rozvíjí jak externím členstvím ve Vědecké radě MÚ, tak v oborové radě doktorského studijního programu Matematika, jakož i v oborové komisi doktorského studia oboru Geometrie a globální analýza.

Z uvedeného je patrno, že rigorózní řízení na MÚ (první státní rigorózní zkoušky se konaly 28. června 1999, promoce absolventů 8. července 1999) vyrostlo před 15 lety na kvalitních základech, jež jsou stále rozšiřovány novými výsledky nástupců těch, které jsme představili.

Nositelé titulu RNDr. dosaženého na Matematickém ústavu v Opavě

1999 - Marta Babilonová (MA), Lubomír Klapka (G), Zdeněk Kočan (MA), Michal Málek (MA), Josef Mikeš (G), David Pokluda (MA), Jana Šeděnková (G)
2000 - Karel Hasík (MA), Roman Hric (MA), Lenka Lakomá (G)

2001 - Lenka Čelechovská (MA), Jana Kašparová (G), Artur Sergyeyev (G), Dana Smetanová (G), Petr Šindelářová (MA)
2002 - Marek Lampart (MA)

2003 - Gabriela Dvorníková (MA), Alžběta Haková (G), Jan Kotůlek (G), Peter Sebestyén (G)
2005 - Michaela Čiklová (MA), Jiří Kupka (MA)

2006 - Hynek Baran (G), Veronika Kornecká (MA)
2008 - Petra Kordulová (MA), Lenka Obadalová (MA)

2010 - Jiřina Vodová (MA)
2012 - Jana Dvořáková (MA), Petr Vojčák (G)
2013 - Jana Doleželová (MA)

2014 - Petr Blaschke (MA)

Poznámka: v závorce označení oboru; MA - Matematická analýza, G - Geometrie