Podruhé v historii bylo Matematickému ústavu (MÚ) v Opavě svěřeno pořadatelství soutěže studentů vysokých škol ve vědecké činnosti v matematice a v informatice. Slezská univerzita tak přebírá roli hostitele téměř stovky účastníků odborného klání, zmapuje současnou úroveň vysokoškolského studia v obou oborech jak u nás, tak na Slovensku.
„Do Opavy se sjede 61 soutěžících z 15 českých a slovenských univerzit a jejich fakult,“ říká ředitel MÚ prof. RNDr. Jaroslav Smítal, DrSc., a potvrzuje tím velkou konkurenci ve všech deseti soutěžních sekcích, jež byly v souladu s propozicemi soutěže podle počtu přihlášených prací redukovány na sedm. Budou jimi sekce věnované matematické analýze - teorii funkcí a funkčních prostorů, diferenciálních a integrálních rovnic (S1 + S2), teorii pravděpodobnosti a matematické statistice, ekonometrii a finanční matematice (S3 + S4), matematickým strukturám - algebře, topologii a geometrii, teorii grafů a kombinatorice (S5 + S6), teoretické informatice (S7), aplikované informatice (S8), aplikované matematice - numerické analýze (S9) a konečně aplikované matematice - matematickým modelům dynamiky (S10).
„Počtem přihlášených patří tento ročník vůbec k největším, k účastníkům nutno počítat také více než dři desítky pedagogů a samozřejmě porotců a zástupců hlavních organizátorů z České matematické společnosti Jednoty českých matematiků a Slovenskej matematickej spoločnosti Jednoty slovenských matematikov a fyzikov,“ potvrzuje prof. J. Smítal a za všechny ostatní významné hosty jmenuje alespoň prof. RNDr. Jozefa Doboše, CSc., z Ústavu matematických vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, který bude spolu s dalšími posuzovat výkony v sekcích S1 + S2. V ní mezi porotci zasedne rovněž doc. RNDr. Marta Štefánková, Ph.D., z MÚ, předsedkyně organizačního výboru opavského soutěžního setkání.
Za MÚ ovšem nezůstane v porotách jedinou. Stejnou roli na sebe v hlavní soutěžní den, jímž je středa 22. května, vezme doc. RNDr. Tomáš Kopf, Ph.D., v sekcích S3 + S4, RNDr. Karel Hasík, Ph.D. (S9) a doc. RNDr. Kristína Smítalová, CSc. (S10). Odbornou reprezentaci Ústavu informatiky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě přijal doc. Ing. Petr Sosík, Dr. (S7).
Nejpodstatnější je ale skutečnost, že MÚ bude zastoupen také dvěma studenty. V programu sekcí S1 + S2 vystoupí Jana Doleželová ve společnosti s kolegy z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni a Přírodovědecké fakulty Univerzity P. J. Šafaříka v Košicích s prezentací práce Solution of two problems on distributionally chaotic dynamical systems, v sekci S10 vyloží Tereza Šimšová základní teze své práce Kmitání termoplastických pružin. Jejími konkurenty tu budou posluchači Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení v Praze, Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, Stavební fakulty Slovenské technické univerzity v Bratislavě a Fakulty humanitních věd Žilinské univerzity v Žilině.
Podaří se posluchačkám MÚ navázat na vynikající výsledky, které v této soutěži v minulosti v podobě tří prvenství a stejného počtu 2. a 3. míst dosáhli jejich předchůdci? To je hlavní otázka, kterou si na MÚ kladou. „Samozřejmě nelze nic předjímat, co se však dá konstatovat ještě před vlastním zahájením, je jistota v tom, že obě získají nedocenitelnou zkušenost. Pro jejich další odborné úsilí bude určitě mimořádnou motivací,“ konstatuje prof. J. Smítal.
Foto: Dosud poslední „opavskou“ vítězkou soutěže ve studentské vědecké odborné činnosti mladých matematiků se v roce 2005 stala Michaela Čiklová. Dnes už jako RNDr. Michaela Mlíchová, Ph.D., působí na MÚ na postu odborné asistentky.