OSTRAVA, OPAVA - Dokument Libri prohibiti Jaromíra Šavrdy, na kterém se redakčně a scenáristicky podílely studentky Kristina Pupáková, Monika Kozlová a Michaela Horňáková, se promítal v ostravském klubu Atlantik v rámci festivalu Šavrdovský květen. Přehlídka je věnována památce ostravského spisovatele a disidenta, od jehož narození letos uplynulo osmdesát let. Zároveň připomíná 25. výročí jeho úmrtí na následky věznění komunistickým režimem.
„Na Jaromíra Šavrdu ve filmu vzpomínají manželka Dolores a ředitel knihovny československé exilové a samizdatové literatury Jiří Gruntorád. Snímek jsme mimo jiné natáčeli i v bytě manželů Šavrdových. Po skončení natáčení se štáb s paní Dolores dohodl na dalším neformálním setkání. K tomu už ale bohužel nedošlo. Paní Dolores záhy odešla za svým mužem. Dokument je tak poslední videonahrávkou s Dolores Šavrdovou,“ upřesňuje vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Mgr. Monika Horsáková. Veřejnou premiéru si dokument studentů Audiovizuální tvorby odbyl v Praze právě v knihovně čs. exilové a samizdatové literatury u příležitosti udělování Ceny Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. „Mezi diváky byli nejen nositelé této ceny František Zahrádka a Luděk Eliáš, ale i ředitel knihovny Jiří Gruntorád, disidentky Dana Němcová a Petruška Šustrová nebo třeba bývalý mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek. Film sklidil obrovský úspěch,“ dodává Monika Horsáková.
Dokument je součástí výukového cyklu Sami proti zlu, který představuje výrazné osobnosti moravskoslezského regionu, které se ve vypjatých časech našich a světových moderních dějin dokázaly postavit na stranu humanismu a demokracie proti totalitarismu a teroru. „Dva ze snímků této série získaly na 38. ročníku mezinárodního festivalu Ekofilm hlavní cenu v kategorii Člověk a společnost. Porotci přitom vyzdvihli úroveň celé dokumentární série,“ uvádí Monika Horsáková. Výukový set obsahuje nejen audiovizuální snímky, ale také pracovní listy, historické eseje a historické prameny, s nimiž mohou učitelé ve výuce dějepisu pracovat. Jejich autory jsou špičkoví čeští historici. O tyto odborné metodické materiály se postaralo občanské sdružení PANT, které mimo jiné provozuje výukový portál moderni-dejiny.cz, na němž jsou filmy i materiály volně ke stažení. „O tyto výukové sety opatřené krátkometrážními dokumentárními snímky s pamětníky je mimořádný zájem, i proto v natáčení dalších portrétních dokumentů pro výuku moderních dějin se studenty nadále pokračujeme. Po cyklu Sami proti zlu, který obsahuje sedm snímků, jsme na konci loňského roku dokončili sérii Dějiny na vlastní kůži s pěti dokumenty. A letos se chystáme natočit dalších dvacet snímků,“ konstatuje Monika Horsáková.
Umělecký bakalářský obor Audiovizuální tvorba vznikl v roce 2010 s ohledem na poptávku po kvalitních a tvůrčích osobnostech v oblasti audiovize a v mluvených médiích. Naši absolventi jsou odborně erudovaní a zároveň přemýšliví a umělecky tvořiví. Budoucí dramaturgové, scenáristé nebo režiséři mají šanci své nápady – od publicistických pokusů přes dokumentární snímky až po videoklipy, dramatické útvary či rozhlasové nebo televizní adaptace literárních děl – realizovat v profesionálních podmínkách. Studium tohoto uměleckého oboru je koncipováno tak, aby propojilo teoretické vzdělávání s praktickými zkušenostmi, a to nejen v rámci praktických cvičení vedených profesionály z praxe, ale také díky užší spolupráci s Českou televizí, Českým rozhlasem a ostravským QQ studiem. Více na www.audiovizualni-tvorba.cz. |