OSTRAVA – Po loňském vítězství v sekci Člověk a společnost si i letos studenti oboru Audiovizuální tvorba odnesli jednu z hlavních cen mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Mezinárodní porotu tentokrát oslovil snímek „Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti“. Udělila mu Cenu starosty Moravské Ostravy a Přívozu.
„Jde o výpověď tří žen – Liselotte Židové, Marlene Wetzel Hackspacher a Helgy Heller, do jejichž životů výrazně zasáhl odsun sudetských Němců. Ocenění nás těší o to víc, že prezidentská volba před nedávnem ukázala, jak je toto téma v naší společnosti stále živé. Náš film přitom ukazuje pohled z druhé strany,“ upřesňuje vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Mgr. Monika Horsáková.
Dokument je součástí cyklu „Dějiny na vlastní kůži“, který představuje výrazné osobnosti, do jejichž životů významně zasáhly dějinné události. Jde o projekt Občanského sdružení PANT pro výukový portál moderni-dejiny.cz, který kromě filmových portrétů obsahuje i metodické pokyny, pracovní listy nebo odborné studie. Všech sedm dokumentů pro projekt přitom pod supervizí režisérky Kláry Řezníčkové zpracovali právě studenti oboru Audiovizuální tvorba.
„Propojení studentů a profesionálů do jednoho realizačního štábu výborně zafungovalo. Studenti si vyzkoušeli redakční a scenáristickou práci na dokumentu v reálných podmínkách, stejně jako některé zvukařské nebo kameramanské práce, a profesionálové mohli zase od studentů čerpat neotřelé nápady a myšlenky,“ míní Monika Horsáková.
Výukový komplet letos zmínil i Paul Wilson v prestižním americkém časopise The New York Review of Books, a to v článku nazvaném „Vykopnout Němce z Východu“. „Kanadský publicista a překladatel ve stati hovoří o aktivitách sdružení PANT jako o jedné z nejvýznamnějších snah v oblasti společenských věd v Česku a zmiňuje také náš nový výukový materiál zabývající se odsunem sudetských Němců, jehož součástí je právě dokumentární snímek Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti,“ dodává šéfredaktor portálu moderni-dejiny.cz Jiří Sovadina.
Studenti spolupracují s ostravskými historiky dál. V současné době natáčejí například dokumenty o arménské genocidě, Šafránu nebo romském holocaustu.
Snímek Sudety – protrhnout vrstvu lhostejnosti můžete vidět zde