OPAVA – Důvody, proč se člověk rozhodne jet na druhý konec světa, mohou být různé. Pro dva mladé muže z Turecka je tento důvod jednoznačný – chtějí získat v Evropě vzdělání a poté si doma otevřít vlastní cestovní agenturu. Proto v tomto a příštím semestru studují na Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu (ÚLGT) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Kemal Sinan Tüter pochází ze šestého největšího města Turecka, milionového Gaziantepu ležícího nedaleko hranic se Sýrií. Umut Pasa do Opavy přijel z Hataye, sice o poznání menšího místa, ale přesto města, které dalo jméno celému okresu. Společné pak mají především dvě věci. Tou první je, že oba studují cestovní ruch na Onsekiz Mart Univesity v přístavním městě Ҫanakkale, která má mimo jiné partnerskou smlouvu se Slezskou univerzitou.
Zatímco Kemal není v České republice poprvé, má za sebou v akademickém roce 2011/2012 dva semestry na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, kde studoval obchodní management, Umut přijel do střední Evropy poprvé. Netají se, že to bylo právě pod vlivem toho, co mu o Slezské univerzitě říkal po svém návratu Kemal. Když pak Kemal navrhl, že by společně mohli znovu odjet v rámci Erasmu do Evropy, volba univerzity byla prý víceméně jasná. Přestože ve hře byly i možnosti v Polsku, Itálii, Slovensku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Řecku či Portugalsku, vybrali si oba studenti Opavu a její ÚLGT.
Druhou společnou věcí obou tureckých posluchačů ÚLGT je sen o vlastní cestovní agentuře. Kemal sní tento sen už dlouho. Přestože pochází z rodiny, která s cestovním ruchem nemá nic společného – otec je realitním makléřem, už střední školu si vybral zaměřenou na tuto oblast. Umut je naopak absolventem školy, kterou u nás označujeme jako všeobecné gymnázium, ale další jeho kroky na vysoké už směřovaly do cestovního ruchu.
O své budoucnosti tak mají oba celkem jasno. „Rádi bychom si otevřeli svůj podnik a nabízeli lidem v Turecku také poznávání České republiky,“ shodují se oba. I proto chtějí naši zemi procestovat a osobně ji více poznat. Zatím byli v Ostravě a Olomouci a jeden víkend už strávili v Praze. „Z Turecka jsme přijeli vybaveni informacemi o České republice z turistických průvodců a také z informací studentů, kteří tu již studovali. Všechna tato místa teď chceme poznat,“ říká Umut s tím, že další cesty povedou do Karlových Varů, Plzně, Českých Budějovic, Českého Krumlova a dalších míst. Kromě toho by rádi poznali třeba i Polsko, kde již navštívili Krakov.
Zeptáte-li se Kenala a Umuta, co jiného kromě studia je do Česka přilákalo, bez dlouhého zaváhání shodně odpoví: „Hezké holky a levné pivo!“ a přidají k tomu hlasitý smích. I my jsme se s nimi potkali na degustaci piv, přesněji na výukové přednášce Mgr. Alexandra Burdy o výrobních technologiích piva v Gastrocentru Slezské univerzity, která se konala v rámci předmětu Nápojová kultura. Oba pivo ochutnávali a naslouchali výkladu, který pro ně překládal kolega z druhého ročníku Hynek Poul. „Já mám pivo rád, nejvíce mi u vás chutná Radegast,“ netajil se nijak svými chutěmi Kemal. To na Umutovi bylo vidět, že není ve své kůži. „Pivo mám také rád, ale není mi dnes dobře. Jinak ale rád po pivu sáhnu, třeba po krušovickém Imperiálovi,“ vysvětlil, proč si nápoje jen lehce přivoní, ale prakticky neochutná.
Oba turečtí studenti považují pivo za jeden ze symbolů České republiky a jednou z jejich úvah je připravit pro své spoluobčany cesty za českým pivem a přivést je do naší země. „Pivo je pro nás v Turecku určitě velkým lákadlem a oba věříme, že o poznávání nápoje a míst, kde se vyrábí, by mohl být velký zájem. Určitě to bude pro Českou republiku dobrá reklama,“ říká za oba Kemal.
V Česku se oběma studentům líbí a líbí se jim i v Opavě. Určitě to nebyla z jejich strany jen zdvořilostní fráze, když slíbili, že po svém návratu budou své spolužáky motivovat k tomu, aby se do Opavy a Karviné vydali za studiem také.
Překládal Hynek Poul, 2. ročník oboru Lázeňství a turismus