KOSTELEC NAD ORLICÍ - Ani vrcholné léto neomezilo tvůrčí aktivity akad. sochaře Zdeňka Kolářského (1931) a jeho syna Petra týkající se Královéhradeckého a Pardubického kraje. V centru druhého z regionů se připravuje nová stálá expozice z tvorby Z. Kolářského, v prvním je Rokytnice v Orlických horách bohatší o monumentální pamětní desku.
Východočeské muzeum v Pardubicích, které sídlí v prostorách tamějšího zámku, rozšíří dosavadní nabídku stálých expozic o nově instalovaný prostor, v němž se návštěvníkům představí nám dobře známý sochař a medailér Z. Kolářský, tvůrce insignií rektora Slezské univerzity (SU) a jejích medailí. „Zasazuje se o to sám prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. „Pro tuto školu jsem toho v minulosti už dost udělal, třeba před deseti lety velký reliéf Arnošta z Pardubic, poté soubor návrhů medailí jejích jednotlivých fakult a čtyři návrhy pečeti, a z bezprostřední spolupráce se jmenovaným vznikla obsáhlá monografie Mezi orlem a pannou vydaná Univerzitou Pardubice k mým osmdesátinám,“ konstatuje Z. Kolářský.
V pardubickém zámku to bude v pořadí jeho druhá stálá expozice. Kolářského kabinet mincí a medailí je totiž už dlouhé roky součástí Městského muzea Lanškroun. Vždyť v Lanškrouně vytvořil neúnavný autor pomník Jana Marka Marci, medaili města, hudebního skladatele a dirigenta J. Pravečka, komorního souboru Pištci, starostenský řetěz, pamětní desky Ch. P. Erxlebena, B. Modrého, J. Kacálka, R. Šebrleho a další realizace. Zdejší expozice je přímo jím pravidelně doplňována a názorně dokumentuje také tvůrčí kontakty Z. Kolářského se SU, naposledy v podobě vloni v Kremnici ražené medaile Silesia docta et culta.
„Jsem potěšen, že další část svého díla budu mít teď brzy možnost zpřístupnit v Pardubicích, protože výstav už moc neudělám. Sil ubývá a bez velké synovi pomoci bych si sám netroufl ani na nedávno ukončenou prezentaci v Městské knihovně v rodném Kostelci,“ netají autor, zadavateli medailí ale stále vyhledávaný a za bohatou medailérskou tvorbu nejednou oceněný u nás i v zahraničí. „Doby, kdy jsem po vlastní ose cestoval pro cenu do Pařížské mincovny, jsou však nenávratně pryč,“ ohlíží se a dělá mu upřímnou radost, že o stále větší část práce se v kosteleckém ateliéru dělí se synem Petrem.
Zatím posledním opravdu velkým dnem byl pro Zdeňka i Petra Kolářské 25. červenec, kdy se jako oficiální hosté zúčastnili slavnostního odhalení monumentální pamětní desky v Muzeu železnice situovaném v někdejší výtopně parních lokomotiv v Rokytnici v Orlických horách. Dílo připomíná vybudování tisícího kilometru českých lokálních drah v roce 1906 na trati Doudleby - Vamberk - Rokytnice. Tuto událost dokládala po více než století, až do roku 2010, u tunelu na katastru obce Pěčín bronzová pamětní deska, dílo sochaře Ludvíka Herzla (1877-1944). Pak ovšem byla odcizena a zničena.
Samosprávy obcí, které trať spojuje (Dobrovolný svazek obcí regionu Orlické hory), zejména města Rokytnice v Orlických horách a obce Pěčín, se s pochopením Královéhradeckého kraje a rozhodly pamětní desku obnovit, a to v materiálu (probarvená pryskyřice), jenž by riziko nového zcizení nebo poškození minimalizoval. Navíc Petr Kolářský provedl desku ve dvojím vyhotovení - kromě tunelu je nyní instalována také v rokytnickém Muzeu železnice. „Svým způsobem jsem už dnes tátu překonal. Nepamatuji se, že on by v jediném dni odhaloval dvě desky,“ řekl těsně po odhalení s humorem sobě vlastním autor, jehož práci otec po celou dobu kritickým okem sledoval. „A nejednou jsme si s tátou na zvolené pracovní postupy vyměnili názory,“ dodal.
„Provedení repliky a její odlití do patinovaného laminátu si vyžádalo dlouhé měsíce usilovné práce, kterou ztěžovala absence kvalitní fotodokumentace původní desky i poměrně rozsáhlý text realizovaný v několika velikostech písma. Vyhlášená veřejná sbírka vynesla 48 001 Kč,“ uvedl starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek a posléze účastníky slavnostního odhalení informoval jak o posudku znalce, který bronzový originál desky ocenil na 650 tis. Kč, tak o skutečnosti, že pachatelé krádeže a zničení díla byli záhy dopadeni, usvědčeni a nakonec i odsouzeni. Autor jeho repliky P. Kolářský se zásluhou Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) dočká i odlití desky do bronzu a jejího vystavení v Rytířském sále pražského sídla této státní organizace (její představitel Ing. Vladimír Brzek byl odhalení desky osobně přítomen). „O možném odlití též pro sbírku Národního technického muzea v Praze, případně Vídeňského technického muzea, se dále jedná,“ dodal starosta P. Hudousek.
„Taková sláva, jakou bylo odhalování v Rokytnici, je jen jednou za čas, podstatnější pro nás oba zůstává každodenní práce,“ přiznal i přes neskrývanou spokojenost se synovým dílem Z. Kolářský. Stejně vždy přistupoval ke spolupráci se SU. „Když mě v roce 1990 doporučil iniciátorům myšlenky vzniku vaší univerzity jako kandidáta na zhotovení návrhů rektorských insignií prof. Libor Pátý, nebylo ani v Opavě prostředků nazbyt. Pořádala se sice sbírka, ale bez oboustranného entuziasmu bychom ke zdárnému výsledku dospěli jen těžko,“ vzpomíná renomovaný tvůrce. „Největší odměnou pro autora je vždy samotný zrod nového díla a jeho veřejné představení a užívání. A tak pevně věřím, že dostane-li se nyní Slezská univerzita na oči návštěvníkům Východočeského muzea v Pardubicích, bude to též pro ni dobrá reklama,“ uzavírá medailér.