Univerzitní kamery se vrátily do mořských hlubin

pondělí 21. prosince 2015 12:12 Autor: Martin Kůs

Foto: archiv výpravy

MAYAGUANA, OPAVA – Znovu pod mořskou hladinu za vrakem potopené lodi se vydal s kamerou v rámci expedice Czech Diving Teamu také vysokoškolský pedagog Slezské univerzity Petr Jančárek (stojící čtvrtý zprava). Zatímco při předchozích výpravách hledal spolu s historiky a archeology pozůstatky válečných lodí, tentokrát se pozornost zaměřila na civilní část československé námořní historie. Cílem expedice byl vrak obchodní lodi Pionýr, skryté půl století před lidskými zraky pod hladinou u Bahamských ostrovů.

Jak to vypadalo u ostrova Mayaguana vám přiblíží krátké video Petra Jančárka

Pro Slezskou univerzitu má celá akce i další rozměr, totiž zapojení studentů. „Prostřednictvím vznikajícího dokumentu se mohou studenti Slezské univerzity seznámit s problematikou expedičního natáčení a dokumentaristického zkoumání naší minulosti,“ řekl Jančárek, který se podílí na práci námořních badatelů již deset let.
O expedici připravil reportáž redaktor Dalibor Maňas a přečíst si ji můžete například na webu iDnes.cz.