Konec světa se nekonal a Leoš Kyša znovu potvrdil, že je dobrým absolventem

úterý 8. ledna 2013 13:41

2013-01-08 leos kysaHappening připravený posluchači oboru Multimediální techniky garantovaného Ústavem fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity na 21. prosince do univerzitní auly a posléze na opavské Horní náměstí se stal oslavou skutečnosti, že konec světa nepřišel, ale především příležitostí k demonstraci aktivního přístupu mladých k jejich okolí - ke škole, k městu, v němž studentská léta tráví, i k životu, jehož přímý zánik zatím příroda nehlásí.

Optimisticky proto vyzněla jak obě hlavní vystoupení tematicky pečlivě zacílené konference, v jejímž programu uvedeném Martinem Petráskem se Leoš Kyša zamyslel nad fenoménem epilogu světa a těmi, kdo se jím zabývají, a Jiří Siostrzonek nad sílícím postavením Slezské univerzity v procesu pokračující evoluce lidské společnosti, tak i projekce produkce studentů oboru v prostoru pomyslné hraniční čáry, nad níž se tyčící a vše kolem potlačující Slezanka dělí nejcentrálnější centrum Opavy na dvě urbanisticky nepřirozené části, jejichž sjednocení až dosud nepomohla žádná snaha jen nedaleko sídlící reprezentace samosprávy města.

Setkání, jehož účastníky byli též prorektorka Radmila Dluhošová, děkan Zdeněk Stuchlík a náměstci primátora Pavla Brady a Dalibor Halátek, neušlo pozornosti ani těch, kdo se chtěli s volnou tvorbou posluchačů mladého oboru Multimediální techniky blíže seznámit, ani těch, kdo si právě vychutnávali zbylé požitky, které jim ještě mohly „mezi radnicí a divadlem“ nabídnout stánky končících se vánočních trhů. Vydařilo se.

Vždyť máme řadu dobrých studentů, umějí natáčet i fotografovat; máme řadu dobrých absolventů, takový Leoš Kyša (na snímku) se od doby, kdy se ziskem bakalářského titulu rozloučil s Veřejnou správou a regionální politikou (2002), uplatnil jako novinář a autor sci-fi literatury; a máme také řadu dobrých pedagogů, kteří, když jde o správnou věc, nezůstanou stranou.

Co tedy Slezské univerzitě vlastně ještě chybí? Z pohledu pátečního zimního podvečera a večera 21. prosince snad jen mnohem více podobných happeningů. Tomu, jemuž patří končící se řádky, se přece podařilo konec světa zažehnat. O nové impulsy je tedy postaráno!

Fotoreportáž z akce můžete vidět na facebooku Slezské univerzity v Opavě.